Ana sayfa Haberler 1.1 Güncellemesi: Polonyalılar Geliyor

1.1 Güncellemesi: Polonyalılar Geliyor

0
PAYLAŞ

World of Tanks portalında 1.1 güncellemesinin detayları belli olmaya başladı. Yeni güncellemede Polonya araçları oyuna geliyor.

World of Tanks yetkilileri yıl başında iki yeni teknoloji ağacının oyuna ekleneceğini söylemişti. İtalya teknoloji ağacından sonra şimdi de Polonya Teknoloji Ağacı oyuna eklenecek. Polonya Teknoloji Ağacı tek hattan oluşacak. Hafif tanklarla başlayan Polonya Teknoloji Ağacı, orta seviyelerde orta tanklara ve üst seviyelerde de ağır tanklara evrilecek. Polonya Teknoloji Ağacına yakından bakalım.

Düşük Seviyeler
Başlangıç Polonya araçları, 30’ların ve 40’ların önde gelen tank üreticilerinin araçlarından yoğun olarak esinlenmiştir. İnce zırha sahip hızlı ve dinamik araçlar olarak tasarlanmışlardır, bu sebeple özellikleri diğer ülkelerin tanklarına benzer. Ancak bu tankları farklılaştıran bir özellik de aynı seviyedeki diğer tanklara göre biraz daha artırılmış alfa hasarına sahip olmalarıdır.

1. Seviye: 4 TP

Ünlü Vickers Carden Loyd’a dayanan bu tank 4 tonun az üzerinde ağırlığa sahipti ve 85 bg’lik bir motorla donatılmıştı. Bunu minik “traktör” olarak adlandırabilirsiniz.

2. Seviye: 7 TP

İngiliz etkisi 2. seviyede de devam ediyor. Vickers Mk. E’nin ortaya koyduğu tasarımın bir evrimi olan bu tank “küçük kardeşinden” biraz daha ileriydi ve üretim hattından 150’ye yakın tank çıktı.

3. Seviye: 10 TP

3. ve 4. seviye modellerinin benzerliğinden dolayı hafif tank kardeşleri sayılabilir. 1938-39’da 10TP’nin prototipi üretildi ve başarıyla test edildi ancak İkinci Dünya Savaşının başlaması sebebiyle tank üzerindeki çalışma durdu ve prototip yok edildi.

4. Seviye: 14 TP

Benzer bir hikâye (ve kader) 14 TP’yi de bekliyordu, çalışmalar 1939’un başlarında uygun bir motor bulunamadığı için gecikti ve aynı yılın Eylül’ünde Alman işgali sebebiyle tank hiç üretilemedi.

Orta Seviyeler
Daha üst seviyelerdeki ağır tanklara geçişi oluşturan orta seviye orta tanklar oynayış açısından çeşitlilik gösteriyorlar ve yeni bir savaş görevleri seti getiriyorlar. Hattı şöyle ayırmak daha kolay olacak:
5. Seviye: Hafif/Orta hibrit
6. Seviye: Ağır tank zırhına sahip orta
7. Seviye: Orta/Ağır hibrit

5. Seviye: 25 TP KSUST II

1937’de geliştirilen bir tank konsepti olan bu 5. seviye tank uzun süredir Polonya topluluğu tarafından bekleniyordu. “20/25TP” yakın tarihte en çok talep edilen modellerden biriydi ve oyuncular bu tankın savaş alanına çıktığını görmek için sabırsızlanıyor. Tank daha alt seviyedeki Polonyalılar’dan evrildi ve 135 CP alfaya sahip 75 mm’lik bir top taşıyor. Orta akranlarına bakıldığında oldukça etkileyici.

6. Seviye: 40TP Habicha

Şimdi Edward Habich’in bir konseptine ulaşıyoruz. Bu tank yetenekli Polonyalı mühendisin güncel Alman ve Sovyet tasarımlarının en iyi taraflarını birleştiren fikirlerinden hayat buldu. Sovyet etkisi eğimli zırha yol açarken Alman etkisi küçük kuleler ve yüksek ateş gücü sağladı. Yüksek ateş gücü 6. seviyeden itibaren Polonya tanklarının tutarlı bir özelliği olacak.

7. Seviye: 45TP Habicha

Edward Habich’in bir diğer konsepti de 45 TP olarak dikkat çekiyor. Bu tank da bir önceki tank gibi yetenekli Polonyalı mühendisin güncel Alman ve Sovyet tasarımlarının en iyi taraflarını birleştiren fikirlerinden hayat buldu. 7. seviyedeki geçiş tankıyla savaşlarda temkinli olmak çok önemlidir çünkü ağır tank zırhına sahip değildir.

Üst Seviyeler
Üst seviye Polonya tankları taslak masasından öteye geçememiş ve arşivlerde terk edilmiş olsa da bu araçları tazelemek ve hayata geçirmenin iyi bir yol olduğunu düşünülüyor. Üç proje yüksek lisans mühendislerinin tez projeleriydi ve filolarının kullandığı savaş sonrası Sovyet araçlarından ayrılmış olacaklardı.

8. Seviye: 53TP Markowskiego

Bu 8. seviye tank en iyi bir geçiş tankı olarak nitelenebilir ve orta ve ağır kardeşleri arasında bir köprü kurar. Nispeten ağır ancak hantal bir tanktır ve birkaç topa (105 mm ve 122 mm) sahiptir. Zırh açısından tank nispeten zayıf bir gövde üzerinde sağlam bir kuleye sahiptir.

9. Seviye: 50TP Tyszkiewicza

Bu 9. seviye bu hattın en tepesindeki tankın küçük kardeşi olarak görülebilir. 130 mm’lik topuyla harika alfa hasara sahiptir. Genel olarak imha gücü ve harika zırhıyla ön plana çıkıyor, ancak azami hız açısından işler gerçekten yavaşlamaya başlıyor.

10. Seviye: 60TP Lewandowskiego

Boyutları ve görünüşü açısından bunun bir Sovyet aracı olduğunu düşünmekte hatalı olursunuz. Tanka takılı 152 mm’lik topla atış seçiminizin çok önemli olacağına dikkat edin; 250 mm’lik deliş çok değil ancak iyi nişan alırsanız tek atışla 750 CP yok edebilirsiniz. Ayrıca top eğimi de fena değildir, -8 dereceye kadar inebilir.

Bu 10. seviye dev IS-4 ve E-100’ün doğal bir bileşimi gibidir. Özet olarak düşman savunmalarını ezip geçmek için mükemmel, ağır zırhlı, hızı düşük bir hasar verici araçtır.