Ana sayfa Haberler 2018’de Neler var?

2018’de Neler var?

2
PAYLAŞ

World of Tanks, 2017’de birçok aşamadan geçti. Bu yıl karşılaşma ayarlarında, topçularda ve hafif tanklarda uzun süredir devam eden sorunlar çözüldü ve tanklar yeniden düzenlendi. Temel değişiklikler tamamlansa da hala iyileştirilmesi gereken birçok şey var. Bu iyileştirmelerin başında da premium araçlar ve 8. seviye karşılaşma ayarları maç eşleştirmesi geliyor. Araç dengelemeleri çok uzun bir süreç, çünkü oyunda 400’den fazla tank var ve herhangi birinde yapılacak ufak değişiklikler oyunun dengesini kolayca bozabilir.

2017’de tüm bunlar olurken 2018 yılında bizleri neler bekliyor? Bu sorunun cevabı Wargaming’in 23 Aralık’ta Moskova’da düzenlediği WG Fest 2017’de konuşulanlar arasındaydı. Yeni grafik motoru, yeniden tasarlanan haritalar, yeniden düzenlenen sesler, optimizasyon, yeni tanklar ve çok daha fazlası. World of Tanks’ın 2018 hedefinin görselliği ve oynanışını geliştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Yine dolu dolu bir yıl bizleri bekliyor. Önce videomuzu izleyelim, sonra da detaylara inelim.

Yeni Grafik Motoru
WG Fest 2017’de, World of Tanks 1.0 güncellemesi duyurulmuştu. Bu yepyeni güncelleme, oyunu yeni bir grafik motoru ve 25’in üzerinde ultra gerçekçi haritayla yeniden yorumluyor. Tüm bu geliştirmeleri herhangi bir performans kaybı yaşanmadan iyileştirmek için World of Tanks’ın hali hazırdaki işlemci motoru BigWorld yetersiz kalacaktı. Bu yüzden yepyeni bir işlemci motoru geliştirildi ve yeni işlemci motoruna enCore adı verildi.

Yeniden Tasarlanan 25’den Fazla Harita
Savaş alanlarına daha fazla derinlik, güzellik ve gerçekçilik eklemek için halihazırdaki tüm haritalar yeniden tasarlandı. Her harita belirgin bir havaya sahip. Bunun dışında yeni ve iyileştirilmiş teknolojilerin yanında yeni efektler sayesinde daha da derin bir deneyim sağlıyor.

Yeni tasarım haritalarda neler mi olacak?
Engin alanlar: Her ne kadar standart karşılaşma ayarlarındaki en büyük harita 1000x1000m olsa da, haritanın sınırlarını belirleyen kırmızı çizgilerin ötesinde de harita devam ediyor. Şu anki haritalarda 1000x1000m harita, çizgi dışındaki alanları da dahil edince 1400x1400m gibi bir alana erişiyor. Haritalar HD olunca bu alanlar daha da artacak ve haritanın boyutları 2000x2000m’ye çıkacak.
Gerçekçi arazi: Yeni grafik motoru arazinin en küçük çim dalına kadar detaylandırılmış şekilde görünmesini sağlıyor.
Suya batma ve etkileşim: Tanklar ve suyla etkileşen her şey, gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da ıslanıyor. Bir araç nehirde hareket ettikçe suyu yarıyor, bununla da kalmıyor, mermi ateşleyince su yüzeyinde dairesel olarak yayılan 3 boyutlu dalgalar oluşturuyor
Zengin hacimli bitki örtüsü: Yeşillikler mevsimleri yansıtıyor ve ağaçlar artık düz görsellere benzemiyor.
Fotogerçekçi gökyüzü: Gökyüzüne hareket eden bulutlar eklendi ve her haritaya özgün, dinamik bir hava katmak için gerçekçi gök kafesleri oluşturuldu.
Gelişmiş aydınlatma: Aydınlatma sistemi gerçekçi gölgelendirme/ışıklandırma modelleri, ortamlar, iyileştirilmiş dinamik gölgeler ve fiziğin doğal aydınlatma kurallarına tam olarak uyan genel aydınlatma teknolojilerini içeriyor.
Yok edilebilir cisimler: Yenilenen haritalar Havok® Destruction teknolojisini kullanıyor. Artık ortamdaki cisimlere çarpabilir, savaşa doğru yol alırken üstünden geçebilirsiniz.
Artçı efektler: Parlama, renk sapması ve ekran alanı yansıması efektleri görüntü kalitesini ve detayların netliğini iyileştiriyor.

Yeniden Düzenlenen Sesler
World of Tanks 1.0 Güncellemesiyle, savaş alanlarında arka planda çalan müzikler harita ortamına uygun olacak ve her savaş alanı için özgün bir hava sağlayacak. Arap müzisyenler Kum Nehri, Hava Alanı ve El Halluf’a müzik duygularını yansıtırken Dağ Geçidi’nde Gregoryen ilahiler yankılanacak.

Optimizasyon
Yeni haritalar ve yeni sesler hazır, fakat bunlar oyuna eklenmedi. Neden? Aslında birkaç şey. İlk olarak grafik gelişimler bilgisayarlardaki yükü artırıyordu. Orta seviye ve daha eski bilgisayarlarda istikrarı ve kare sayısını optimize etmek için ek çalışmalar yapıldı, bellek yükü azaltıldı ve ek efektleri açabilmek için yer sağlandı.

Haritaları ve ses sistemini test etmek için World of Tanks enCore aldı özel bir demo programı hazırlandı. World of Tanks enCore, gelişmiş görseller ve müzikle önceden pratik yapma fırsatı sunuyor. Yeniden tasarlanan haritalara bakmak için oynatabileceğiniz önceden kaydedilmiş bir oyun da bulunuyor. Siz manzaraya bakarken World of Tanks enCore oyun makinanızı test edecek ve yenilenen oyunun farklı kurulumlarda ne performans göstereceğini size bildirecek. Şu uzantıya tıklayarak enCore programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz: World of Tanks enCore

World of Tanks enCore uygulamasını indirin ve bilgisayarınızda çalıştırın. Programı indirip çalıştırdığınızda üç ayarda da bilgisayarınızın performansını görebileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var, World of Tanks enCore bir kıyaslama programı değil bir tanıtım uygulamasıdır, bu yüzden de puan sistemini kullanır. Bilgisayarınızın performansını yeterli derecede yansıtır ve diğer skorlarla karşılaştırmanızı sağlar.

World of Tanks enCore sonucuna göre 10 000+ puan mükemmel bir skordur ve Core motoruna sahip World of Tanks’ın bilgisayarınızda herhangi bir FPS düşüşü olmadan son derece iyi çalışacağını gösterir. 8001+ “altın” puan harika bir değerdir. 3001 ile 8000 arası “gümüş” puan iyidir ve 3000’in altı “bronz” puan yeterli seviyedir.

9.22 Güncellemesi: Sovyet Teknoloji Ağacı Revizyonu
World of Tanks 9.22 Güncellemesiyle Sovyet teknoloji ağacı değişiyor ve aşağıdaki görünüme kavuşuyor.

Bir değişiklik fark ettiniz mi? Aslında birden fazla demek daha doğru olur. Object 263 ve Object 430 dalları değişiyor, ek olarak yepyeni bir ağır tank dalı oyuna ekleniyor. Sıradan gidelim.

Object 263 Dalı: Süper Test bildirimlerine dayanarak SU-100 hattı taarruz tank avcıları olarak yeniden şekillendiriliyor. Çevik ve zırhlı bu araçlar, orta ve yakın çatışmalar için hazırlanacak. Gelen mermileri sektirmek için açı verebilecek ve çevikliklerini kullanarak hızlı taarruzlara kalkıp düşmanları dakika başına yüksek hasar verebilen toplarıyla dağıtabilecekler.

Object 263 dalındaki 9. seviye tank avcısı SU-122-54, oyundan tamamen kaldırılıyor. Object 263 dalındaki tankların topu tankın arka kısmında bulunuyordu, SU-122-54’ün topu önde bulunduğu için çıkartılıyor ve yerine Object 263, 9. seviye tank avcısı oluyor. Bu dalın son tankı Object 263 yerine de yepyeni bir tank 10. seviye tank avcısı oluyor: Object 268 Variant 4. Bu hattın son dizilimi şu şekilde olacak: SU-101M1 → SU-101 → Object 263 → Object 268 Variant 4

Object 430 Dalı: Object 430’un kaderi de Object 263 gibi olacak. Object 430, bir seviye düşürülecek ve 9. seviye orta tank olarak karşımıza çıkacak. Object 430’un yerine de yepyeni bir tank oyuna eklenecek: Object 430U. Bunun dışında Object 416’dan gelen Object 430 dalı değişecek ve Object 430 tankını almak için artık T-44’ten itibaren araştırmanız gerekecek. Bu hattın son dizilimi şu şekilde olacak: T-44 → Object 430 → Object 430U.

A-44 ile başlayan kulesi arkada orta tanklar, World of Tanks’ın 9.22 güncellemesinden sonra yepyeni bir 10. seviye tanka kavuşacak. Görselde de gördüğünüz üzere World of Tanks’ın 9.22 güncellemesinde Object 430 Variant II tankı 9. seviyede yer alıyor ve 10. seviye bir tanka gitmiyor. Bu hattın son dizilimi şu şekilde olacak: A-44 → Object 416 → Object 430 Variant II → Yeni 10. seviye orta tank.

Ağır Tank Hattı: Kulesi arkada olan üç yeni ağır tank oyuna eklenecek: IS-2Sh → Object 705 → Object 705A. Bu grup hız ve zırh açısından IS-7’ye benzeyecek ve Pz. Kpw. VII ile IS-7’nin bileşimi bir oyun deneyimi sunacak. Bu dalın ilk olarak KV-13’ten itibaren araştırılabilir olacağı belirtilse de sonradan bu değişti. Kulesi arkada ağır tanklar IS tankından araştırılabilecek.

Nispeten hafif zırha sahip T-10 tankı, seviyesine göre zırhıyla öne çıkan IS-3 ile IS-7 arasında pek de uygun durmadı. Yine de birçok oyuncunun bu tankı sevdiğini söyleyebiliriz. T-10’un yerine IS-3 ve IS-7 arasına Object 257 isimli başka tank eklenecek. T-10 oyundan silinmeyecek, IS-7 yerine başka bir 10. seviye ağır tanka gidecek. T-10’un yeni 10. seviye ağır tankı muhtemelen Object 260 gibi hızlı bir tank olacak.

Bu dizilimlerin son kurulum olmadığını, Süper Test ve Açık Testler sonucu vereceğiniz geri bildirimler doğrultusunda değişebileceğini unutmayın.

Kişisel düşüncemi soracak olursanız, Wargaming’in neden Object 263 hattını değiştirdiğini gerçekten anlamıyorum. Birkaç gün önce Object 263’ün olduğu gibi kalacağı bildirilmişti, WG Fest 2017’deyse bu hattın değişeceğini görüyoruz. Wargaming, oyuncuların geri dönüşlerini dinlediğini söylüyor ama sanırım yanlış oyuncuları dinliyorlar. Bence hali hazırdaki Object 263 dalı, seri ve hızlı atış yapan özellikleriyle gerçekten farklı bir deneyim sunuyor. Umarım Object 263 değişiklikleri oyuna gelmez.

Sınırlı Karşılaşma Ayarlarına Sahip Premium Tanklar
IS-6, Panther/M10, E 25 gibi premium tanklar sınırlı karşılaşma ayarlarına sahip premium tanklardan birkaçı olsa da, listeyi daha da büyütebiliriz. Bu tanklara yeniden bakılacak, çünkü son zamanlardaki zırh iyileştirmeleriyle eski etkilerini yitirdiklerini söyleyebiliriz. Tekil düzenlemelerin sorunu çözmeyeceğini düşünen Wargaming ekibi, oyun dengesini bozmayan karmaşık bir çözüm üzerinde çalışıyor. Konunun tam olarak çözüme kavuşması için birkaç ay beklememiz gerekebilir.

Yeni Ülkeler
Videoda belirtildiği üzere Polonya teknoloji ağacı oyuna eklenecek. Bunun dışında “İtalyan tankları da oyunda olacak” diyebiliriz, çünkü aşağıda videodan ekran görüntüsü alınan tank, İtalyan tankı Carro Armato P 26/40 olarak biliniyor.

Tüm yukarıda yazdıklarım dışında 2018 yılında yeni kipler, tahvil kazanmak için yeni yollar, yeni özelleştirme sistemi ve yeni etkinlikler var. Takipte kalın, çünkü yeni her şey burada olacak.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇