Ana sayfa Haberler 3V ve Diğer Klanlar

3V ve Diğer Klanlar

0
PAYLAŞ

Bir süredir Türk klanlarını temel alan bu yazıyı yayınlamayı düşünüyordum ama hep birkaç satır yazıp bırakıyordum. Türk klanları hakkında yazı yazmak biraz sıkıntılı bir iş ama ben orayı kurcalamayacağım. Bugün 3V klanından Ioannia’nın yaptığı açıklama olmasa bu yazı daha çok taslakta kalırdı ama başlayalım madem.

Bugün World of Tanks’ın Türkçe forumunda bir yazı yayınlayan 3V klanından Ioannia, yazısında 3V klanını dağıttıklarını duyurdu. Hem en başarılı Türk klanları arasında yer alması, hem de topluluk katılımcılarından arkadaşım MrBotosh’un bu klanda olması sebebiyle uzun bir süredir takip ettiğim bir klandı ve açıkçası klanı dağıtma kararı almalarına üzüldüm. Ioannia’nın açıklamasının tam metnini buraya ekliyorum ki, 3V klanını karalama amacıyla birtakım söylentiler çıkmasın:
3V klanını bu akşam itibariyle dağıttık, sebebiyse başarısız sonuçlar ve yönetim kadromuzdaki eksikliklerimizi giderememiz. Başarıya aç oyuncu topluluğumuzla bir şeyler yaptık ya da yapmaya çalıştık fakat son dönemde klan içinde kilit noktadaki arkadaşlarımızın özel nedenler sebebiyle olmaması bizi başarısız kıldı.
Bizlere klanı kurduğumuz dönemden itibaren destek olan herkese teşekkür ediyorum, bunu 3V için bir son gibi düşünmüyoruz, ileride dostlarımızla bir araya geldiğimizde tekrar değerlendirebilir, 3V çatısı altında yeniden bir şeyler deneyebiliriz, hayat ne gösterir göreceğiz.
Kendi açımdan düşünürsek güzel bir tecrübe oldu, bundan sonraki dönemde sadece 1 oyuncu olarak rahat bir dönem geçirmeyi planlıyorum, NOXUS’tan sonra böyle bir şeyi deneme cesaretini kendimizde bulduk ve başarısız olduğumuzu düşünmüyorum.Umarım ileriki dönemde bu tarz oluşumlar tekrarlanır.

3V klanının gayet başarılı işler çıkardığını düşünüyorum, umarım ileride Türk topluluğunu daha ileriye taşımaya devam ederler.

Ioannia’nın açıklamasında önemli bir nokta var. Özetle “klan içinde kilit noktadaki arkadaşlarımızın özel nedenler sebebiyle olmaması” kısmı 3V klanının bu kararı almasında etkili oldu. Bunu anlamakla birlikte biraz daha genişletmek istiyorum, çünkü oyunda olamamak sadece klanda kilit noktada olanların bir sorunu değil. Klanlarda yer alsın veya almasın, genel olarak oyuncular oyuna girmiyor. Bunun için yine MrBotosh’un Türkçe forumunda paylaştığı grafiğe bir göz atalım.

MrBotosh, World of Tanks istatistiklerini kullanan sitelerden faydalanarak bir araştırma yaptı ve bu araştırmasında Rus ve Avrupa sunucularında oyuna yeni katılan ve oyunu haftada bir kez savaşa giren oyuncuların sayısını çıkardı. Son 4 yılı kapsayan bu araştırmada oyunun ana vatanı sayılan Rusya’da bile çok önemli düşüşler gözlemleniyor. Önce Rusya’ya göz atalım.

Rus sunucularında Eylül 2014’te 415 bin oyuncu oyuna yeni katılmışken Eylül 2018’de oyuna yeni katılan oyuncu sayısı 85 bine kadar düştü. Yani oyuna yeni katılan oyuncu sayısında %80’e yakın bir azalma var. Bu da demek oluyor ki oyuna eskisi kadar yeni oyuncu gelmiyor. Peki, “oyundaki oyuncuların sayısı ne durumda?” diye soracak olursanız hemen belirteyim, 4 yıl önce haftalık aktif oyuncu sayısı 4 milyonken bu sayı günümüzde 2,7 milyona kadar düştü. Burada da %30’luk bir azalma olduğunu görüyoruz ki bence hala çok ciddi bir sayı. Aktif oyuncu sayı bakımından Rusya iyi durumda, peki Avrupa’da nasıl? Ona da bakalım.

Avrupa sunucularında Eylül 2014’te oyuna yeni katılan oyuncu sayısı 130 binken Eylül 2018’de bu sayı 30 bine kadar düştü. Yani oyuna yeni katılan oyuncu sayısında %75’e yakın bir azalma var. Aktif oyuncu sayısına bakacak olursak, haftada 1 savaşa giren oyuncu sayısı 4 yıl önce 1 milyonken günümüzde 750 bine kadar düştü, kabaca %25’lik bir düşüş var diyebiliriz. Avrupa’daki aktif oyuncu sayısı Rusya’dan biraz daha iyi durumda ama hala çok ciddi düşüşler var. Peki, oyuncu sayısındaki düşüşler klanları nasıl etkiliyor?

Ioannia’nın yazdıklarından ve MrBotosh’un grafiğinden yola çıkarak yakın zamanda ALIE’den RED-W ismine geçen kendi klanıma bakınca ben son 30 günde 30 savaş yapamamış oyuncu sayısının 16 olduğunu görüyorum. 75 oyuncuya sahip klanımda 16 oyuncunun günde 1 savaş bile yapamıyor olması demek oyuncuların %21,3’ünden hiçbir şekilde yararlanamadığımız anlamına geliyor. Benzer durum diğer Türk klanlarında da var.

Türk klanlarının ismini vermeden anlatacağım, 67 oyuncuya sahip bir Türk klanında 36 oyuncu 30 günde 30 savaş yapamamış, bu da %53 ile çok ciddi bir rakama denk geliyor. Yine 81 oyuncuya sahip başka bir Türk klanında tamı tamına 26 oyuncu 30 günde 30 savaş yapamamış. Bu klanın %32’lik oranı çok ciddi bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Başka bir klanda toplam 85 oyuncu yer alıyor ve 30 günde 30 savaş yapamamış oyuncu sayısı 19’a denk geliyor, bu da %22,3’lük bir oranla benim klanıma yakın bir performansa tekabül ediyor. Yukarıdaki tüm bu klanlar %20’den fazla aktif olmayan oyuncu barındırıyor, elbette bundan daha fazla Türk klanı var.

Türkler arasında iyi durumda olan klanlar yok mu? Tabi ki de var. Burada üç klan ön plana çıkıyor. Malum sebeplerden dolayı bu üç klanın da ismini vermeyeceğim çünkü bu yazımın altında da ego savaşları yer alsın istemiyorum. 99 oyuncuya sahip bir Türk klanında aktif olmayan oyuncu sayısı 14, 95 oyuncuya sahip bir başka klanda da aktif olmayan oyuncu sayısı 10 olarak dikkat çekiyor. Sırasıyla %14,1 ve %10,5’lik oranlarıyla bu iki klan en az aktif olmayan oyuncuyu barındırıyor, yani bir diğer deyişle aktif oyuncu sayıları çok fazla. 54 oyuncuya sahip bir başka Türk klanında da aktif olmayan oyuncu sayısı sadece 3, dolayısıyla %5,5’lik oranıyla en az aktif oyuncuya, dolayısıyla da en fazla aktif oyuncuya sahip klan olarak dikkat çekiyor. Daha bir sürü irili ufaklı Türk klanı var ama ben klan reytingine göre ilk 150’de olanları dikkate aldım ama zamanında klanlarla ilgili bir yazımın altı ego savaşlarına varan ifadelerle dolduğu için ilk 150’de yer almasına rağmen bir klanı bu yazıda değerlendirmeye almadım.

Aralarında kendi klanım da dahil olmak üzere aktif olmayan oyuncu sayısı %20’nin üstünde yer alan 4 klan var. Aslında sayı 4’ten daha fazla ama malum sebepler diyelim biz ona. Son durumda da %20’nin altında yer alan 3 klan dikkat çekiyor. Online oyuncu sayısının az olması sadece Türk klanlarına has bir durum mu? Bir de Avrupa’nın en iyi 3 klanına göz atalım.

Avrupa’nın en yüksek reytingine sahip klanı FAME’de 94 oyuncu bulunuyor ve 17 oyuncu aktif değil, bu da %18’lik bir rakama denk geliyor. Reytinglerin ikinci sırasında CSA klanı yer alıyor. Klanın toplam 90 oyuncusu var ve bu oyuncuların 15’i aktif değil, bu da %16,6’lık bir orana tekabül ediyor. Listenin üçüncü sırasında FEST klanı yer alıyor ki, bu üç klan arasında oyuncu sayısı bakımından en az aktif oyuncuya sahip. Toplamda 96 oyuncusu bulunan FEST klanının sadece 4 oyuncusu aktif olarak oynamıyor, bu da %4,1’lik bir orana denk geliyor ve şimdiye kadar incelediğim klanlar arasında en az aktif olmayan oyuncuya sahip klan olarak dikkat çekiyor. Avrupa’nın ilk sırasında yer alan FAME klanında bile aktif olmayan oyuncu sayısı %18 ise, suçu Türk klanlarında aramanın bir anlamı yok. Suçlu belli: Wargaming.

Oyuna sürekli aşırı güçlü premium tankların (Object 252U Defender, Skorpion G, T26E5 Patriot, AMX M4 mle. 49 Liberté vs..) eklenmesi, oyunda Object 268 v4 ve Type 5 Heavy gibi dengesiz tankların yer alması, HD grafikler getiren 1.0 güncellemesinden sonra oyunu eski PC’de oynayan oyuncuların girememesi gibi önemli sorunların yanında çözülemeyen onlarca irili ufaklı sorun var. Hal böyle olunca oyuna ilgili azaldı, oyuncu oyuna girmeyince klanlar da bunlardan etkilendi. Tabi sorun sadece oyuncuların oyuna girmemesinde değil, daha da fazlası var.

Klan sisteminde yapılan değişiklikler, klanları eskisi gibi bir cazibe merkezi olmaktan çıkarttı. Oyuncular önceden klan savaşlarına katılırlardı ve bir yüklü miktarda altın kazanırlardı. Bu sistem değişti ve artık klan savaşlarından eskisi kadar altın gelmiyor. Object 907, VK 72.01 (K) gibi klan savaşı ödül tankları dışında yeni bir ödül tankı gelmemesi de klan savaşlarına olan ilgiyi azalttı. Klanlar var ama niye var belli değil, çünkü oyuncu için eskisi gibi bir getirisi yok. Bunun dışında 15 adet Type 5 Heavy alıp haritada yatan veya 15 adet Object 268 v4 alıp tüm düşman takımının üstüne basan klanlar yüzünden klan savaşları oldukça garip bir hal aldı. Önceden taktik üzerine kurulu olan klan savaşları yerine artık güçlü tank alıp taktik maktik yok stratejileriyle başarı yakalamaya çalışan klanlar yüzünden klan savaşlarının tadı tuzu kalmadı. Şahsen 600 güne yakın bir zamandır klanda yer alan bir oyuncu olarak klan savaşlarının benim için pek bir zevki kalmadığını söylemeliyim.

Uzun yazdım. Çok doluyum aslında ama daha da uzatmak istemedim. Wargaming’in bir yerde oyuncuların gerçekten ne söylediğini dinlemesi gerekiyor. Klanların eskisi gibi cazibe merkezi olması lazım. 2500 altın yerine 1 milyon krediyle klan açmak güzel bir hamle ama devamının da gelmesi gerek. Yoksa Wargaming böyle gittiği sürece daha çok klan kepenk indirecek.