Ana sayfa Güncellemeler 9.17 Güncellemesi En Kötü Güncelleme Olabilir mi?

9.17 Güncellemesi En Kötü Güncelleme Olabilir mi?

3
PAYLAŞ

9.17 güncellemesi açık test sunucusunun aktif olmasıyla birlikte oyuncular güncellemenin getirdiği değişiklikleri test etme fırsatını buldu. İsveç tankları, özellikle de Kranvagen ve Strv 103B oyuncuların ilgisini çekmiş olsa da, İsveç tankları dışında oyuna gelen bir özellik bazı oyuncuları isyan etme noktasına kadar getirdi: yenilenen zırh mekanikleri.

9.17 güncellemesiyle birlikte gelen overmatch özelliklerinin değişmesi, zırh kalınlığı fazla olmayan tanklara doğal bir iyileştirme getiriyor. Bu iyileştirmeye sebep olan şeyse 2 kalibre ve 3 kalibre kurallarının değişikliğe uğraması oldu.

2 kalibre kuralı? 3 kalibre mi? Bunlar ne mi? Aha Cigulipaf’a sor!
ciguliye-sor
2 kalibre kuralı, nominal zırh kalınlığının iki katı büyüklüğe sahip bir kalibreden çıkan AP veya APCR merminin belli bir açıya bağlı olarak sekmesi veya nüfuz etmesi anlamına geliyor. Nominal zırh kalınlığı 50mm olan bir tankın zırhına 105mm topa sahip bir tankla AP veya APCR mermi attığınızda tankı delebilirsiniz fakat 70 dereceden büyük açıda attığınız mermileri sektirebilirsiniz.

3 kalibre kuralıysa nominal zırh kalınlığının üç katı büyüklüğe sahip bir kalibreden çıkan AP veya APCR merminin tanka direkt nüfuz etmesi anlamına geliyor. 50mm nominal zırh kalınlığı olan bir tanka 152mm’lik topa sahip bir tankla AP veya APCR mermi attığınızda, açıya bağlı olmaksızın tanka nüfuz edersiniz.

Şu ana kadar oynadığınız oyunlarda 2 kalibre ve 3 kalibre kuralları geçerliydi. Yeni güncellemeyle birlikte bu kaldırıldı. Peki, yeni güncellemede ne var?

Yeni güncellemede kalibreye bakılmaksızın belli bir açıda gelen tüm mermiler zırhtan sekecek. Bu da şu demek, zırhı alüminyum folyodan hallice tanklara otomatik olarak iyileştirme geliyor! Ayrıntılı bir örnek vermem gerekirse, Bat.-Châtillon 25 t’nin 40 milimetrelik yan zırhı, iyi açılandığı takdirde 17cm’lik topa sahip Jagdpanzer E 100 mermisini sektirebilir! Aşağıdaki görselde görebileceğiniz üzere, 50 milimetrelik bir zırha 77 ve daha fazla açıyla gelen tüm AP ve APCR mermiler otomatikman sekecek.

152mm

Overmatch mekaniğinin değişmesiyle birlikte düşük zırha sahip tankların otomatik olarak iyileştirileceği, büyük kalibre topa sahip tankların artık bir işe yaramayacağı konuşuluyor. Leopard 1, Object 140, Centurion AX gibi tanklar otomatik olarak bir iyileştirme alırken E 100, Jagdpanzer E 100, Object 268 gibi yüksek kalibre topa sahip tanklar düşürülüyor. Himmelsdorf’ta bir köşede tankı KV-4 gibi açılayan  AMX CDC’lere, Rhm.-Borsig’lere hazır olun! Doğru açıyı bulduğunuzda AMX CDC, Grille 15 gibi tanklarda tüm AP ve APCR mermileri sektirebileceksiniz.

Overtmatch mekanik değişikliğini HEAT mermilerini etkilemeyecek, çünkü HEAT mermiler 2 kalibre veya 3 kalibre kuralına bağlı değil. HEAT mermilerin zırha nüfuz etmemesi veya başka bir deyişle sekmesi için 85 ve daha fazla açıyla zırha temas etmesi lazım. Bu sebeple, AP veya APCR mermilere göre değişen bu değişikliğin HEAT mermilerin önemini artıracağı öngörülüyor.

Kullanıcılar bununla ilgili videoları internete yüklemeye başladı bile! Aşağıdaki videoda overmatch mekaniklerindeki değişikliği görebilirsiniz.

Başka bir kullanıcının fikrine göre 9.17 güncellemesi şu ana kadar gelmiş en kötü güncelleme, buna sebep olarak zayıf zırha sahip tankların otomatikman iyileştirilmesi sebep gösteriliyor.

İyi mi, kötü mü? Siz ne düşünüyorsunuz?