Ana sayfa Haberler World of Tanks’ın Adil Oyun Politikası Değişti

World of Tanks’ın Adil Oyun Politikası Değişti

1
PAYLAŞ

fairplay684x243

Wargaming ve World of Tanks, daha adil bir oyun için modifikasyonlar veya kullananlara savaşta haksız avantaj sağlayan her türlü diğer yasak üçüncü taraf yazılımlar kullanan oyunculara ceza verecek bir sistem geliştirdiğini duyurdu:

 • Hile karşıtı teknoloji çözümlerimiz üzerindeki çalışmalarımızı genişletmeye devam edeceğiz. Sorun hakkında gerçekçi olmalıyız: Oyunun bir gün %100 hileden arınmış olacağını garantileyemeyiz. Hilekarlar akıllıdır ve onlarla mücadele hep sürecektir. Size verebileceğimiz söz ise rekabeti mümkün olduğunca temiz tutmak için çabalarımıza devam edeceğimiz, hile vakalarını azaltacağımız ve adil oynamayanlara karşı yaptırımda bulunacağımızdır.
 • Hemen burada sizinle paylaşacağımız net bir yasak modlar listesi oluşturduk. Bundan sonra da yeni modları takip edeceğiz ve listeyi gerektikçe güncelleyeceğiz.
 • Ayrıca çok net bir ceza sistemini uygulamaya alıyoruz. Tüm bölgelerde aynı ve yasaklı yazılım kullandığı tespit edilen herkes için geçerli olacak.

Wargaming ve World of Tanks’ın bu duyurusu çok basit bir anlam taşıyor. Modifikasyonlar veya kullananlara savaşta haksız avantaj sağlayan her türlü diğer yasak üçüncü taraf yazılımlar kullanan oyuncular ceza alacak, bu modifikasyonları veya yazılımları kullanmaya devam ettikleri takdirde hesapları temelli yasaklanacak.

cezalar

Peki ya hangi modlar cezalandırılacak? Wargaming bu noktada bir açıklama yapma gereği duymuş:

 1. Oyun oynanışında avantaj sağlamayan, sadece izleyiciye bilgi özelleştirmesi sağlayan modlar. Bunlar, geleneksel anlamda “tertemiz” modlardır ve bunları beğeniyoruz.
 2. Oyun oynanışında avantaj sağlayan ancak oyuna olumlu katkı sağladığını düşündüğümüz modlar. Kısa vadede bunları iyi modlar olarak kabul edeceğiz ve ileride standart istemciye dâhil etmeyi düşüneceğiz.
 3. Oyun oynanışında avantaj sağlayan ve oyunun geneli için olumsuz olduğunu düşündüğümüz modlar. Bunlar hile olarak kabul edilir ve bundan sonra yasak olacaklar.

Wargaming, bu sıralamada 3. sırada yer alan ve modifikasyonlar veya kullananlara savaşta haksız avantaj sağlayan her türlü diğer yasak üçüncü taraf yazılımları tek tek açıklanmış:

 • Yok edilen cisimleri haritada ve mini haritada gerçek zamanlı olarak işaretleyerek, mermi uçuş izlerinin gösterimini değiştirerek veya düşman KMT’lerinin konumlarını izleri yoluyla hesaplayıp işaretleyerek ve nişan almasanız bile tespit edilmiş araçları görünür bırakarak düşmanların konumunu normal istemcide olmayan bir şekilde belirten modlar
 • Düşmanın nişan aldığı noktayı, mesela bir lazer ışını ile, belirterek düşmanın mermisini engellemeyi kolaylaştıran yazılımlar
 • Tespit edilmiş araçların yüklemede olduğunu belirten veya düşman araçlarının yükleme sayaçlarını gösteren modifikasyonlar
 • Normal istemcideki “nişan kilitleme” özelliğinin ötesinde, özellikle de düşmanın zayıf noktalarına nişan alan ve/veya nişanı otomatik olarak önelleyerek hilekârın kendi tankının manevrasına odaklanmasına imkân sağlayan otomatik nişan veya diğer adıyla “aimbotlar”.
 • Premium olmayan sarf malzemelerinin otomatik kullanımını sağlayan yazılımlar
 • Haritada cisimlerin saydamlığını değiştirerek düşmanların bulunmasını kolaylaştıran modlar
 • Savaş alanında, düşman araçlarının son görüldüğü yerlere “hayaletler” koyan yazılımlar
 • Oyundaki herhangi bir araç veya cismin fiziksel özelliklerini, performans niteliklerini veya etkilerini değiştiren veya oyun kurallarını bozan modlar

Tüm bunların dışında maç-içi zırh görüntüleyicilerle ilgili bilgi verilmiş. Maç-içi zırh görüntüleyiciler şu ana kadar hile olarak sayılmamıştı. Aslında hala sayılmıyor ama Wargaming, maç-içi zırh görüntüleyicileri kendi geliştireceği bir çalışmayla World of Tanks’ta kullanmayı amaçlıyor.

Özetle, oyunu ciddiye alın ve adil oynayın!