Ana sayfa Haberler Arşivlerden Hayata Dönüş: Polonya Tankları

Arşivlerden Hayata Dönüş: Polonya Tankları

0
PAYLAŞ

2018’de iki yeni ülke oyuna eklenecek: İtalya ve Polonya. Bir sonraki güncellemede İtalyan tankları oyunda olacak ama Polonya tankları için henüz bir tarih verilmedi.

World of Tanks Avrupa YouTube hesabı, Polonya tankları hakkında bir video yayınladı. Videoda Polonya tanklarının özelliklerinden bahsediyor fakat bu listedeki tankların henüz kesinleşmediğini belirtelim.

Polonyalılara hoş geldiniz diyelim.

Genel Bakış
Polonya hattı farklı sınıflardan 10 aracı barındıracak. Teknoloji hattı Hafif tanklarla başlayacak, orta seviyelerde orta tanklara geçecek ve ağır tanklarla bitecek.

Tarihi Bilgi
İlk Polonya tankı çok önce oyuna eklenmişti. 1944 Varşova ayaklanmasında Polonya güçleri tarafından ele geçirilen bir Alman Panther Ausf. G tankı Pudel (fino) olarak adlandırılmış, özel işaretlerle bezenmiş ve şehir çatışmalarında kullanılmıştı. Tank, Ağustos 2017’de 6. seviye orta tank olarak oyuna katıldı.

Polonya kendi tank filosunu oluşturmaya odaklanmadığından ülkenin ana cephaneliği yabancı araçlardan oluşuyordu. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Polonya ordusunda hizmete giren ilk tanklar Fransa’dan ufak ve son derece etkili olan Renault FT’ler idi. Bunlara daha sonra İngiliz araçları katılırken Polonya’da tasarlanan tanklar büyük ölçüde başarılı Alman, Sovyet ve Amerikan araçlarının tasarımlarından faydalandı.

Kısaca orijinal Polonya tanklarının büyük çoğunluğu komşu ülkelerin araçlarından ya oldukça fazla ilham almıştı veya neredeyse birebir kopyasıydı. Bu araçları oyuna eklemek demek hali hazırda oyunda olan teknoloji ağacının bir kopyası olmak demekti. Burada World of Tanks yetkilileri bir adım ileri gitmeye karar verdi. World of Tanks tarihçileri 20. yüzyıl ortaları arşivlerine girerek her türlü orijinal ve alışılmışın dışındaki Polonya tasarımlarını aramaya başladı. İster üretim öncesi prototip olsun ister bir mezuniyet tez projesi olsun yerli Polonyalı üreticilerin özgün projelerini araştırıldı.

İtalyanlar gibi Polonyalılar da günü yakalamaya çalışıyordu. Ülkenin tank üretimi tarihi üç aşamaya ayrılıyor: Savaş öncesi dönemde geliştirme aşamasında çeşitli prototipler; mühendislerin fikirlerini gerçek savaş deneyimine dayandırmaya başladığı deneysel aşama ve büyük ölçüde baskın tank üreticisi ülkelerin oluşturdukları başarılı üretim modellerinden esinlenen tasarımların yer aldığı savaş sonrası dönem.

Polonya Teknoloji Ağacı’nda araç ayrımı daha da belirgin şekilde ortaya çıkıyor çünkü her dönem kendi araç sınıfına tam denk geliyor:
1. Aşama: 1. ve 4. seviyeler arası Polonya tank inşasının şekillendiği yılları temsil eden erken dönem hafif tankları içerir. İngiliz Vickers Carden Loyd ticari hafif tankı ve Vickers Mk.E’den esinlenen Polonya araçları ek iyileştirmelere kavuştular ve hayatlarına 1. seviyede yer alan 4TP hafif tankıyla başladılar. Hafif zırhlı, çevik ve otomatik topla donatılmış bu piyadelere karşı geliştirilmiş tank, tüm Polonya hafif tank hattının temelini belirliyor.
2. Aşama: 4. seviye her iki sınıfın özelliklerini de birleştiren geçiş modeliyle orta tank hattını başlatıyor. 6. ve 7. seviyedeki tanklar, ağırlıklı olarak Alman ve Sovyet araçlarından ilham alan tamamen deneysel modellerle temsil ediliyor. Burada eğimli zırh ve helezon yaylı süspansiyonların ilk örneklerinin denendiğini görüyoruz.
3. Aşama: Polonya silahlı kuvvetleri tarafından savaş sonrasında gerçek hayatta kullanılan ağır tanklar biraz modifiye edilmiş Sovyet araçlarıydı. Bu yüzden referans arayışı için arşivlere bakıldı. Lisansüstü mühendisler tarafından geliştirilmiş üç tane tez projesi bulundu ki, bu fikirler oyunda 8., 9. ve 10. seviyelerde hayat bulacak. Küçük, son derece dinamik ve orijinal silahlara sahip bu ağır tanklar, alfa hasarı ve atış hızı arasında iyi bir dengeye sahip olacaklar.

Çıkış tankı
1950’lerin başlarından Project 51 kaba prototipi bir Premium Tank olarak ülkenin çıkışından önce sahne alacak. Bu geleneksel şekle, iyi ön zırha, 440 CP alfaya ve engebeli arazide bile etkili olabileceğini gösteren -8 derece top eğimine sahip bir 8. seviye ağır tank olacak. Tank çoğunlukla orta ve yakın menzil çatışmalarda faydalı olacaktır, savunmaları da kolaylıkla yarabilecektir. Olası rakipler? Doğrudan kıyaslayacak bir tank bulmakta zorlanacaksınız o yüzden tankın oyuna parlak bir ilave olma şansı yüksek.