Ana sayfa Haberler Chimera Tekrardan Süper Test’te!

Chimera Tekrardan Süper Test’te!

0
PAYLAŞ

World of Tanks yetkilileri geçtiğimiz günlerde Süper Test’te görücüye çıkan Chimera tankının ikinci defa Süper Test’lere alındığını duyurdu.

8. seviye İngiliz tankı Chimera, Süper Test’in ilk test sonuçlarına göre gözden geçirildi ve ikinci test için hazır. Özete tankın alfa hasarı 490 can puanından 440 can puanına düşürüldü, top kullanımı ve hareketlilik parametreleri dengelendi. İlk testteki tankın istatistikleri çok iyiydi ve savaş meydanında daha uzun süre dayanabiliyordu, bunun sonucunda da verdiği hasar da artıyordu. Dolayısıyla da bir dengelemeye ihtiyaç duyuyordu.

Özellikleri Neden Düşürüldü?
İlk testteki Chimera tankıyla World of Tanks yetkilileri bir deney yapmak istediler. İyi zırhı ve yüksek alfa hasarı olan bir orta tank oyunda ne kadar iyi olacaktı? Buna cevap vermek gerekirse “çok çok iyi” diyebilirim. Çünkü standart mermiyle 490 CP hasar verebilen bir orta tank; yüksek zırh, hız ve top kullanımıyla birleşince, üstelik bunu bir de 8. seviye tank için yapınca tank “OP” (overpowered: aşırı güçlü) oluyordu. İlk testteki tankın hızlı nişan alma özelliği düşmanın zayıf noktalarına atış yapmaya olanak sağlıyordu. Bunun karşılında tanka gelen mermiler, tankın güçlü zırhına çizik bile atamıyordu. Dolayısıyla tankın istatistikleri gerçek olamayacak kadar iyiydi ki, World of Tanks yetkilileri bunu düşürmeye karar verdi.

Chimera’nın nişan alma ve hareketlilik parametreleriyle tank farklı rollere kolayca uyum sağlıyordu. Hem en önde, düşman hattını yarma tankı, hem de en arkada, destek tankı rollerine uyuyordu ki, iki farklı role uyum sağlayabilen bir tank olmak için fazla iyi hale gelmişti, dolayısıyla özellikleri düşürüldü.

Tankın hangi özellikleri geliştirildi?
Chimera’nın alfa hasarı ve nişan alma parametreleri değişti. Burada World of Tanks yetkililerinin yapmak istediği şey tankın kendisine has özellikleri olan yüksek alfa hasarı, ortalama zırh ve iyi hareketlilik istatistiklerini tankta tutarken nişan alma parametrelerinin uygun seviyede kalmasına gayret etmek. Bu tank elbette ki bir “Rambo” değil ama yine de birtakım ayarlamalar yapmak gerekiyor. Karşılaştırma yapmak için tankın her iki Süper Test istatistiklerini de aşağıya ekliyorum.

İlk Süper Test

İkinci Süper Test

İkinci testte, tankın zırh parametrelerinde herhangi bir değişiklik yok fakat alfa hasarının düşürülmesine ek olarak top kullanımı ve hareketlilik parametrelerinde de değişiklik var.

Tankın motor günü, dönüş hızı ve kule dönüş hızı düşürüldü, böylece hareketlilik parametreleri değişti. İlk teste oranla daha hantal bir tank bizi bekliyor.

Tankın hareketlilik parametreleri dışında top kullanım parametrelerinde de değişiklikler var. 14 saniyede 490 CP hasar verebilen bir tank yerine 15.1 saniyede 440 CP hasar veren bir tank bizi bekliyor. İlk testlerde dakika başına 2100 hasar veren Chimera’nın dakika başı hasarı ikinci testler sonucunda 1750’ye kadar düşüyor ki, ilk testlere oranla %15’ten fazla bir düşüş var. Tankın nişan alma süresi ve top kullanım parametreleri artırıldı, dolayısıyla nişan alma süresinde eskisine oranla sıkıntılar olacak.

Chimera’nın ikinci Süper Test sonuçları oyunun dengesini korumak adına eskisine oranla daha uygun görünüyor ama oyuna nasıl geleceğini bize ikinci Süper Test sonuçları gösterecek.