Ana sayfa Haberler Cigulipaf’ın Garajı #2

Cigulipaf’ın Garajı #2

0
PAYLAŞ

Adana’daki evimde yer alan tankları sizlerle paylaştığım Cigulipaf’ın Garajı serisinin ikincisinde serevek kullandığım bir hafif tank var: M24 Chaffee.

M24 Chaffee, benim için çok önemli bir tank, çünkü oyundaki ilk 3. mükemmellik işaretini bu tankla aldım. Oyunun eski versiyonlarında ELC AMX’le beraber 10. seviye tanklarla da karşılaşan M24 Chaffee’yi o zamanlardan beri severek kullanıyordum. Fakat T37 ve türevleri çıkınca M24 Chaffee’yi M41 Bulldog’a yükselttim ve bu kararımdan gayet de memnunum. M24 Chaffee’yi havalandırma, top sürgüsü ve kaplı optik ekipmanlarıyla birlikte kullandım.

360 derece dönebilen tarete sahip M24 Chaffee tankının bu maketini Fransa’nın Cannes şehrindeki bit pazarından satın aldım. Mütevazi koleksiyonuma bir Fransız tankı eklemek niyetindeydim, fakat satın aldığım Fransız’ın elinde çok fazla Alman tankı vardı. Ufak sohbetimizde beni en çok güldüren şeylerden biri Fransızların tank isimlerindeki telaffuzuydu. M4 Sherman’ın İngilizce telaffuzu “Şörmın” şeklinde olsa da, Fransızlar “Şerman” olarak telaffuz eder. Bunu ilk duyduğumda oldukça komik gelmişti de, konumuzdan şaşmayalım.

M24 Chaffee maketinin üzerinde firmanın adı belirtilmese de, sanırım Bronco tarafından 1:35 ölçeğe göre üretilen M24 Chaffee tankı ufak koleksiyonumda yer alıyor. Tank maketinin uzunluğu yaklaşık olarak 15 cm uzunluğunda. Cannes’daki bit pazarı Marché Forville’den bu tank maketini 5€’ya satın aldım, o gün hafiften sarhoş olduğum için pazarlık yapmadım. Yanlış bavula koyduğum tankın komutan kapağı ve paletinin en öndeki tekeri koptu, sonraları da kayboldu. Sağlık olsun, yine de idare ediyoruz.