Ana sayfa İngiltere Tank İncelemeleri #1: Cromwell B İncelemesi

Tank İncelemeleri #1: Cromwell B İncelemesi

0
PAYLAŞ

Cigulipaf ekibi olarak yeni bir seriye başlamaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bu seride, tank incelemeleri yapacağız ve oyunda yer alan tankların özelliklerini sizlere tanıtacağız. Kuru kuru bir tank incelemesi yok, tankların tarihi bilgilerini ve oyunda nasıl yer aldıklarını anlatacağız. Seriye ilk olarak oyunun en eğlenceli premium tanklarından birisiyle, 6. seviye kale savaşlarının favori tanklarından birisi Cromwell B ile başlıyoruz.

Cromwell B tankları arazide.

Tarihsel Gelişim
Birleşik Krallık Ordusu, İkinci Dünya Savaşında iki farklı tank sınıfı kullnıyordu: piyadeleri korumak için tasarlanan ağır zırhı yavaş tanklar ve yüksek manevra kabiliyetine sahip hafif zırhlı kruvazör tanklar. Ağır zırhlı tanklara Chuchill, Matilda, Valentine gibi tankları örnek verebiliriz. Kruvazör tanklarındaysa Crusader, Cromwell ve Comet gibi tanklar öne çıkıyordu. Biz bu tanklardan Cromwell tankını inceleyeceğiz.

Tank, adını İngiliz İç Savaşı liderlerinden Oliver Cromwel’den almıştır. Tamamen İngiliz üretimi olan Cromwell, yüksek hızlı ve makul bir zırha sahip bir tanktı. Birleşik Krallık Ordusu tarafından kruvazör sınıfı tanklardan birisiydi ve modası geçmiş Crusader tankının yerine geçmek üzere tasarlandı. Bu tankta kullanılan tasarım prensipleri, daha sonra üretilecek olan Comet tankına hayat verdi.

Tarihteki Performansı
Tank, saatte 64 km hıza ulaşıyordu. Christie süspansiyon için bu hız çok fazlaydı, dolayısıyla hızı saatte 51 km’ye düşürüldü. Fakat Christie süspansiyonları sayesinde Cromwell, cephede daha çevik ve atak bir yapıya kavuştu.

Tankın, 76 milimetreye ulaşan zırhı vardı. Daha sonra üzerine eklenen zırh plakalarıyla zırhı 102 milimetreye çıkartıldı. Bu zırh kalınlığı, o dönemde Birleşik Devlet Ordusunda yer alan M4 Sherman tankıyla kıyaslandığında iyi bir koruma sağlıyordu. Ama Cromwell’in zırhı, M4 Sherman tankının zırhı gibi eğimli değildi.

Cromwell tankının zırh kalınlıklarını gösteren planlar.

357 adet üretilen Cromwell Mk.I tankında V12 Meteor motoru ve 6 pdr’lik (57 mm) top kullanılıyordu. Mk.II’de topu değiştirildi ve Amerikan M3 75 mm topunun mermilerini kullanabilecek olan Ordnance QF 75 mm’lik ana topu kullanmaya başladı. Yüksek hızı ve manevra kabiliyetiyle öne çıkan Cromwell tankları, geliştirilmiş atış gücüyle Challanger ve Charioteer gibi tankların gövdesini oluşturdu.

Norfolk’ta İngiliz 7. Zırhlı Tümeni anısına anıtlaştırılan bir Cromwell.

İngiliz 7. Zırhlı Tümenini oluştural Cromwell tankları, Overlord harekatıyla birlikte ilk defa savaş meydanlarına çıktı ve Kuzey Batı cephesinde Almanlara karşı savaştı. Cromwell mürettabatına göre bu tank uyuşuk Alman tanklarına nazaran çok hızlı, manevra kabiliyeti çok yüksek ve kullanışlıydı. Fakat Alman tanklarının sahip olduğu zırh koruması yoktu. Nitekim, 13 Haziran 1944’te Fransa’nın Villers Bocage kasabası yakınlarındaki çarpışmada, Michael Wittmann komutasındaki SS 101. Ağır Panzer Taburunun Tiger tankları, çoğunluğu Cromwell tanklarından oluşan 27 tankı 15 dakikadan kısa bir sürede yok etti.

Villers-Bocage’da Tiger tanklarıyla karşılaşan talihsiz bir Cromwell.

1944 yılının Ağustos ayından itibaren, şehir çatışmalarından çıkıp arazi çatışmalarına dönüşen savaş sırasında Cromwell tankları gerçek gücünü gösterdi ve başarılı sonuçlar elde etmeye başladı. İngiliz ordusu dışında müttefik orduları da Cromwell tanklarını kullandı. Cromwell tankları, Polonya 1. Zırhlı Tümeni ve Çekoslavak 1. Zırhlı Tümeni envanterinde yer aldı. Cromwell tankları, 7 Eylül 1945’teki Berlin’deki Zafer Geçişine katıldı.

7 Eylül 1945’te Berlin’deki Zafer Geçişine katılan Cromwell tankları.

Cromwell tankları, İkinci Dünya Savaşı sonrasında da Kore Savaşında yer aldı. Cromwell gövdesi temel alınarak geliştirilen Charioteer tankları 1960’lı yıllara kadar Birleşik Krallık envaterindeydi. 1960 sonrasında da Finlandiya, Avusturya, Ürdün ve Lübnan orduları tarafından kullanıldı.

Bu kadar tarih yeter, artık oyun içi performansa geçelim.

Oyundaki Cromwell B
Berlin’deki Zafer Geçişine katılan tanklar temel alınarak tasarlanan Berlin serisi tanklarından biri olan Cromwell B, oyundaki muadili Cromwell’den daha iyi bir performansa sahip. Düşük arazi direnci ve yüksek dönüş hızıyla Cromwell’den bir tık daha önde olan Cromwell B, oyunda kendi muadilinden daha iyi olan ender premium tanklardan biridir. Genellikle Berlin serisi tanklar T-34-85 Rudy, IS-2 Berlin ve ISU-122S ile birlikte satışa sunulur.

Cromwell B Oyun Stili
6. seviye İngiliz premium orta tankı Cromwell B, oyundaki muadili Cromwell gibi hızlı hareket eden kıvrak bir tank olarak oyunda yer alır. Hız, hızlanma ve hareketlilik özellikleriyle öne çıkan Cromwell B’nin seviyesine göre hızlı ateş eden, yüksek dakika başı hasara sahip 75mm’lik topu bulunmaktadır. “En iyi defans ataktır” felsefesinden hareketle yola çıkacak olursak “tankın zırhı, hızıdır” diyebiliriz, çünkü zırhı gerçekten hiç yok. Aynı seviyedeki tanklardan T-34-85 gibi güçlü bir taret zırhı veya top mantleti bulunmuyor. Fakat, -8 derecelik top eğim açısıyla engebeli araziye kolayca uyum sağlayabilir.

İngiliz 7. Zırhlı Tümeninin simgesi olan fare logosunu gördünüz mü?

Hareketliliğiyle ağır tanklara zor anlar yaşatabilen Cromwell B, düşman tanklarına sürpriz saldırılar yapmak ve etrafını sarmak için mükemmel bir hareketliliğe sahiptir. Hızlı bir yükleme süresine sahip bu tankla canı az kalmış düşman tanklarını, onlar ikinci mermiyi topa yüklemeden önce garajın serin ortamına gönderebilirsiniz. Tankta hemen hemen hiç zırh yoktur, bu yüzden HE toplara sahip KV-2, O-I, Ikv 73 gibi tanklara dikkat etmeniz gerekir, aksi halde garajın serin ortamına giden siz olabilirsiniz.

Kendi seviyesinde maçlarda mükemmel bir süvari tankı olan Cromwell B, üst seviye maçlarda uzun-orta mesafesi sniper ve hafif tank rollerine bürünebilir. Destek tankı olarak kullandığınızda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Birçok oyuncu Cromwell B’yi özel görevleri tamamlamak için kullanıyor. Bu görevler için uygun bir tank arıyor ve görevleri yaparken para kasıp eğlenmek istiyorsanız Cromwell B tam size göre!

Artıları
● Hafif tank ayarında hız, hızlanma ve manevra kabiliyeti.
● Yeterli kamuflaj ve görüş mesafesi.
● Yüksek atış hızına sahip isabetli topu ve dakika başı hasarı.
● Oyun içinde farklı rollere bürünebilme esnekliği.
● Cromwell’den daha iyi zemin direnci ve dönüş hızına sahip olması.
● Yüksek kredi getirisi.
● Tüm İngiliz orta tankları için mürettebat kasma özelliği.

Eksileri
● Zırhının olmaması.
● Tank parçaları ve mürettebat hasarına karşı zayıf olması. (Güvenli depolama şart!)
● Hareket halinde atış değerlerinin zayıf olması (Anlık atış ve konforlu yolculuk şart!)
● Düşey dengeleyici donanımının açık olmaması.

Oyun İçi İstatistikleri
Seviye: 6
Can Puanı: 750
Motor Gücü: 650 bg
Ağırlık: 28.03 ton
Özgül Güç: 23.19 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 64 / -20 km/s
Dönüş Hızı: 50 derece/sn.
Taret Dönüş Hızı: 48 derece/sn.
Zemin Direnci: 0.48/0.58/1.44
Görüş Mesafesi: 360 m
Sinyal Menzili: 570 m
Gövde Zırhı: 63.5/42.9/31.8 mm
Taret Zırhı: 76.2/63.5/57.2 mm

Top: 75 mm Gun Mk. V
Zırh Delimi: 145/202/38 mm
Hasar: 135/135/175 CP
Atış Hızı: 15.38 mermi/dk.
Dolum Hızı: 3.9 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 2025 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2.3 saniye
100m’de Dağılma: 0.36 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +15°/-8°

Bu istatistikler temel değerlerdir. Havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte dakika başı hasarı 2600 can puanını geçmektedir.

Donanım
Cromwell B, farklı stillere uyum sağlayabilir. Tankta en çok kullanılan donanımlar aşağıdaki gibidir.
● Orta Kalibre Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Kaplı Optik
● Geliştirilmiş Top Yöneltme Sistemi

Mürettebat Yetenekleri
Tankı satın aldığınızda, içinde silah arkadaşlığı yeteneği açık olan 5 adet mürettebat üyesi de beraberinde gelecektir. Diğer yetenekleri aşağıdaki gibi verebilirisiniz.
Komutan: Altıncı his
Nişancı: Anlık Atış
Sürücü: Konforlu Yolculuk
Telsiz Operatörü: Durumsal Farkındalık
Yükleyici: Güvenli Depolama

İlk yeteneklerin ardından oyun stilize uygun yetenekler vermeniz gerekir. Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Ne zaman satışa çıkar?
Cromwell B ve diğer özel Berlin serisi tanklar özel etkinliklerde veya kutlamalarda satışa çıkıyor. Çıktığında da kaçırmamanızı tavsiye ederim, çünkü verdiğiniz her bir kuruşa değiyor.