Ana sayfa Haberler Geliştiricilerle Soru&Cevap (1 Haziran 2017)

Geliştiricilerle Soru&Cevap (1 Haziran 2017)

0
PAYLAŞ

World of Tanks geliştiricilerinden Anton Pankov’la Grand Finals sırasında bir soru&cevap etkinliği düzenlendi. Hafta sonu birkaç işim vardı, dolayısıyla pek bakamadım ama bugün fırsatım olunca çevirisini tamamladım. Birkaç gereksiz kısmı attım, elimizde bunlar kaldı.

Bunu çok az kişi biliyordur ama şirketinizde bir çeşit oyuncu mutluluğu departmanı var. Bu nedir, ne işe yarar? Neler yapıyorlar?
Evet, bizde böyle bir departman var. Bizim için de oldukça yeni bir departman. Birçok ekibin birleşmesinden oluşuyor. Bu departmanın görevi oyuncuları gözlemek ve problemlerin çıkış noktasını anlamak. Henüz emekleme aşamasında olan bu departman, belirli sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor.

Yeni premium tank sunma hızınızı düşünecek olursak premium tank takasına alınacak tankları artırmayı düşünüyor musunuz? Belki de kiralık sistemi yeniden gelir?
Takas sistemi çok başarılı olduğunu kanıtladı, yakında Rus sunucusuna tekrar gelecek ve oyunun ana mekaniklerinden biri olarak kalacak. Kiralık sistemimiz şu anda hala var fakat Asya ve Çin sunucularında kullanıyoruz. Şimdilik başka bir planımız yok.

Ses departmanınız iyi iş çıkarıyor. Oyun içindeki müziklerin olduğu bir albüm çıkarmayı planlıyor musunuz?
Evet, kesinlikle. Çalışanlarımız oyun içi müziklere bakıyorlar, muhtemelen yeni bir albümde yer alacaklar.

Blizzard Entertainment, chat içinde emoji kullanımına izin veriyor. World of Tanks chat’e de emoji gelir mi?
Chat biraz hastalıklı bir durum. Ama emojilere gelecek olursak şu an için önceliğimiz değil.

“Yeni Yıl Kutuları” ile ilgili bir sorum olacak, bunları sunmadan önce ne düşünmüştünüz, gelecekte ne olacak? Bu kutular sabit kalacak mı?
Yeni Yıl Kutuları çok iyi performans gösterdi ama bunu sürekli devam eden bir şey haline getirmek istemiyoruz. Aslında gelecek etkinlikler hakkında kafa yoruyoruz, birtakım kutular Sıralamalı Savaşlar sırasında olacak. İlgi çekeceğini düşünüyoruz, çünkü geçici olmayacaklar

Oyunun popülaritesinde bir düşüş var, bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bu düşüşün dönemsel olduğunu söyleyebilirim.  9.18 güncellemesinden sonra her şeyin düşüşe geçtiği düşüncesi doğru değil. Yaz ve sonbahar için aktivitelerimiz olacak. Bu aktiviteler geldiğinde elimizde uzun süreli hedefler olacak.

Oyundaki karaborsa aktiviteleri analiz ettiniz mi? Elbette oyuncuların geneline baktığımızda oldukça ufak kalacaktır fakat bunlar var.
Elimizden geldiği kadar analiz ediyoruz fakat bizi daha derinlemesine araştırma yapmaktan alıkoyan bazı kısıtlamalar var. Belirttiğimiz gibi, hesabınızı 3. kişilere vermemelisiniz.

“Defender” sorusula pek çok kez karşılaşmışsınızdır. Peki, ya “Skorpion G”? Satışa gelir mi?
Skorpion G ile ilgili bir sorun yok, bu tank ara ara satışa sunulacak.

Sıradaki soru yeni uluslar ve teknoloji ağacı hakkında. Wargaming’in her sene World of Tanks’a yeni bir ulus sunması artık bir gelenek haline geldi. 2015’te Çekoslovakya, 2016’da İsveç geldi. Bu geleneğin devam edip etmeyeceğini merak ediyorum. Yeni bir ulus gelecek mi? Teknoloji ağacı değişiklikleri olacak mı?
2017’de yeni bir ulus eklenmeyecek. Bunu beklememenizde fayda var.

Ağır tankları, Maus ve Type 5 Heavy gibi süper ağır tanklardan ayıracak bir konsept üzerinde çalışıyor musunuz? Karşılaşma ayarlarından dolayı bazı takımlarda 5 tane ağır tank olurken karşı takımnda hiç olmuyor. Düzenleme gelecek mi?
Birtakım düşünceler var ama bunu dengelemelerle uğraşan birine sormanız daha doğru olur.

Hafif tanklara kısıtlama getirecek misiniz?
Hayır.

Oyun içinde Q tuşuna basarak aktif olan ekip içi sesli chat’te geliştirmeler olacak mı?
Ses aktivasyonunun kendine has has güçlü ve zayıf yönleri var. Üzerine eğileceğiz.

Yeni Kişisel Görevler 2.0 hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?
Şu anda tamamlanmaktan çok uzaklar.