Ana sayfa Haberler Haritalardaki Dengesizlikler

Haritalardaki Dengesizlikler

0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde World of Tanks Türkçe forumunda bir yazı yazmıştım, fakat bloga taşımamıştım. Bunun da çeşitli sebepleri vardı ama biz şimdi onlara girmeyelim. Geçenlerde izlediğim bir videodan sonra fikrim değişti ve “neden olmasın?” diyerek siteye eklemeye karar verdim. Yani yepyeni bir inceleme yazısıyla karşınızdayım. Peki, bu yazıyı yazmaya neden karar verdim?

Forumdaki yazım, barzo_twitch’in yine forumda açtığı “Otoban haritasında kanser eden eşitsizlik” başlığından hareketle yazdığım bir yazıydı. 23 Aralık 2018’de bir yazı yazan barzo_twitch isimli oyuncu Otoban haritasındaki dengesizlikleri yazmıştı ki, bence oldukça güzel bir yazıydı. Bahsi geçen konuya şu linkten ulaşabilirsiniz: Otoban haritasında kanser eden eşitsizlik

Forumdaki haritalar kısmında barzo_twitch’in yazdığı yazıdan sonra “haritalarda nereye giderseniz başarılı olabilirsiniz?” şeklinde harita rehberleri oyuna eklendi. Tabi benim barzo_twitch’ten 1 ay sonra yazdığım yazım, benden önceki yazılarda olduğu gibi bir oyuncu rehberi değildi, ben oyunculara tavsiyeler vermiyordum veya “nereye giderseniz çok başarılı maçlar çıkartırsınız?” demiyordum. Gerçi ben oyuncuların oyunlarını geliştirecek rehber yazıları pek yazmadım, çünkü bu işi hakkıyla yapan MrBotosh gibi oyuncular var. Sanırım bazı oyuncular kendilerini önemli göstermek için yazımın rehber niteliğinde olduğunu düşünüp ona göre kendilerine pay çıkarttılar ama işin aslı öyle değil tabi. Ortalama bir okuma ve anlama kapasitesine sahip oyuncuların da görebileceği üzere benim yazımla başka oyuncuların hazırladığı rehber yazıları farklı içerikler.

Ben, kendi yazımdaki ilk cümlemde de dediğim gibi barzo_twitch’in yazısından yola çıkarak “eşitsizlikler sadece bir haritada yok, diğer birçok haritada da benzer sıkıntılar var” diye düşündüm ve kendi gözüme çarpan harita dengesizliklerini araştırdım. Yazıyı yazmama neden olan oyuncuyu söyledim, ilgili yazıyı kaynak gösterdim. Bu konuda barzo_twitch’e teşekkür ederim. İlgili yazıma şuradan ulaşabilirsiniz: Haritalardaki Dengesizlikler

World of Tanks haritalarının birçoğunda dengesizlik var ama premium mermi kullanımı, fazla güçlü premium tanklar, karşılaşma ayarlarındaki sıkıntılar derken haritaları konuşmaya pek vaktimiz olmadı ama hazır konusu açılmışken bahsedelim.

Otoyol haritası bence dengesiz bir görünüm sergiliyor ama eşitsizlikler hemen her haritada var: Lakeville, Ruinberg, Madenler, Uçurum, Dağ Geçidi, Red Shire ilk aklıma gelenler. Yeni haritaların büyük boyutlu görsellerini bulamadım, eski görselleri kullandım ama zaten bunlar da benim anlatmak istediğim şeyleri açıklıyor. Ben haritalardaki dengesizliklerle ilgili kendi görüşlerimi yazdım, ekleme yapmak isteyenler varsa alta yorum olarak ekleyin lütfen.

Lakeville

Lakeville’de yukarıdaki üste doğan tanklar, haritanın ortasındaki alana gidip aşağıdaki tankları açıp sürekli spot verebilirken; aşağıdaki üste doğup yukarıdaki oyuncuları spotlamak isteyen tanklar haritanın ortasındaki alanda çok kalamıyorlar, çünkü farklı açılardan atış yiyebiliyorlar. Şahsen ben, yukarıdan gelip aşağıyı kolayca spotluyorum, spot yediğimde de kayanın arkasında rahatça saklanabiliyorum ama aynısını aşağıdan yukarıya doğru gittiğimde yapamıyorum, çünkü çok farklı açılardan atış yiyorum.

Ruinberg

Ruinberg yıllardır aynı. Kim ne derse desin, ben “Ruinberg’te üstteki üste doğan oyuncular daha şanslı” diyorum. Bir kere tembel bir tank avcısıysanız üssün yakınındaki evlerin kenarına yatıp geleni geçeni vurabilirsiniz. Bu yüzden A6 ve A7’deki pozisyonlar alttaki üsse göre çok avantajlı bir pozisyon. Bunun dışında, şehrin merkezine giden yol üstteki üsse baktığı için D9’daki alan üstteki üste doğan oyunculara haksız bir avantaj sağlıyor. Takımınızda kulesi güçlü ve hızlı bir orta tank varsa E6’daki çıkıntıya basıp D9’daki arkadaşları spotlayabilirsiniz ama bunu yapmak biraz riskli, çünkü üsteki ekibin birkaç hızlı oyuncusu F5’e atak yapıp şehirden geçen ağırlara yandan çalışıyorlar.

Madenler

Madenler de tıpkı Ruinberg gibi dengesiz haritalardan. Madenler’de üstteki üste doğan takım için oyun gerçekten çok kolay işliyor, fakat aynı şey altta doğan ekip için geçerli değil. Şu oyunda, Madenler’de aşağıdaki üste doğan oyunculardan biri olmaktan ölesiye nefret ediyorum. Nedenlerine geçelim. Madenler’de tepeyi alan, %95 bu oyunu alır, Madenler haritasının en temel kuralı budur. Üstteki üste doğan KMT’ler, alttaki üste doğan ve tepeye gitmeye çalışan oyunculara çok kolay atış yapabiliyorlar ama aynı avantaj alttaki üste doğan KMT’lerde yok, çünkü E5’teki tepecik yukarıdaki üssün tanklarını koruyor. Bunun dışında her ne kadar World of Tanks ekibi, A1’den K1’e doğru 1 hattından giden oyuncuları daha kolay vurmak için birtakım düzenlemeler yapsa da hala ve hala K1’e gidip, aşağıdaki üssün oyuncularına arkadan çalışıyorlar. Bunun dışında yukarıdaki üssün yükseltisi aşağıdaki üsten daha fazla, bu da A4’teki pozisyonu çok güçlü bir pozisyon haline getiriyor. Bu pozisyon yükseltide olduğu için tepeyi daha net görüyor. Madenler’de üstteki üste doğmak, Ruinberg’te üstteki üste olmakla aynı avantajlara sahip.

Uçurum

Aşağıdaki üste doğan kulesi güçlü hızlı oyuncular, oyunun başında kırmızı alana geçip ortadaki tanklara atış yapabiliyorlar ama aynı şeyi üstteki üste oynayan oyuncular, alttaki üste doğan oyuncuları oyunun başında vurmak için yapamıyor. Bunu yapmak için oyunun biraz ilerlemesi, kırmızı alandaki tüm tankların yok edilmesi lazım.

Bunun dışında aşağıdaki üste doğan tank avcıları K5’teki tepeyi kullanıyorlar ama buradaki alan A5’teki alandan farklı olarak çok dominant bir görüntü sergiliyor, çünkü birçok alana atış imkanı var. A5’teki tank avcıları E3’teki ekibi vurma konusunda bazen sıkıntılar yaşıyorlar, çünkü orada çok engel var fakat K5’teki tank avcıları F3’teki düşman tanklarını çok rahat vurabiliyor. Bilemiyorum Altan, bilemiyorum.

Dağ Geçidi

Yukarıdaki üste doğanlar için E3’teki hafif gözetleme alanında çalı var ama aşağıdaki üste doğanlarda böyle bir imkan yok. Aşağıdaki üste doğan hafif ortadan geçenleri spotlamak istediğinde hemen spot yiyor. Bunun dışında C3’teki pozisyonun çok güçlü bir pozisyon olduğunu düşünüyorum. Hem köprüye atıyor, hem G5’ten basanları görüyor, Hem H4’teki tepeye ateş edebiliyor Hem de G1’deki ağırlara atış yapabiliyor. C3’teki pozisyon acayip güçlü, bunu nasıl çözerler bilemiyorum ama durum bunlardan ibaret.

Redshire

Red Shire haritasının bu görüntüsü çok eski ama takılmayın siz ona. Aşağıdaki üste doğup F5’e giden tanklar, haritanın 9-0 hattına giden ağırları yandan görüyor ve çok kolay atış imkanı buluyor. Aynı imkan karşıda da var, fakat bu imkan yukarıdaki üste doğan ve 9-0 hattına giden tüm tanklar öldükten sonra geliyor. Yani siz yukarıdaki üste doğan bir oyuncuysanız, tepeye gidip 9-0 hattındaki ağırlara çalışabilirsiniz ama bunun için bir sürü tank kaybetmeniz lazım. Bunun dışında F9’daki tepe, C8’deki tepeden çok daha güçlü. Buradaki tepe özellikle de karşılaşma savaşlarında ortadaki üste yer alana tanklara atış imkanı sunuyor ama aynısı C8’deki tepede yok. F9’daki tepe, düşmanın ortada yer alan tanklarına da çalışabiliyor, dolayısıyla bu pozisyon bana çok güçlü bir pozisyonmuş gibi geliyor, sizler aynı fikirde misiniz, bilmiyorum.

Benim haritalardaki görüşlerim bunlar. World of Tanks ekibinin bu dengesizlikleri göz önünde bulundurup ona göre bir aksiyon almasını bekliyorum.

Eleştiri, genel anlamıyla bir konunun doğru ve yanlışlarını gösteren yazılar olarak dikkat geçiyor. Forumda yazdıklarımı inceleyen oyuncuların güzel eleştirileri olmuş. Shock_Therapy, Live Oaks haritasında da dengesizlikler olduğunu söylüyor. Bir başka oyuncu, Far_Beyond_Driven ise Lakeville için ortadaki pozisyonun artık iyi bir spot pozisyonu olmadığını söylüyor. 2017’deki World of Tanks turnuvasından tanıdığım TheLast_KebapBender ise haritalarda belirttiğim noktaların genelde agresif oyun veya ilk pozisyon avantajını elde etmek üzerine olduğunu söylüyor. Özellikle TheLast_KebapBender’in yazısı okunmaya değer.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtin lütfen.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇