Ana sayfa Fransa Hızlı ve Gizli: Karşınızda AMX Cda 105!

Hızlı ve Gizli: Karşınızda AMX Cda 105!

1
PAYLAŞ

Fransız tank avcısı ailesinin en yeni üyesi olan AMX Canon d’assaut 105, kısaca AMX Cda 105 Premium Dükkan’da satışa sunuldu. 7 Ekim TSİ 08:00 ile 10 Kasım TSİ 08:00 arasında satılacak olan AMX Cda 105’in Standart Paketi 39 €’dan satışa sunuldu. “AMX Cda 105 nasıl?” dediğinizi duyar gibiyim. Şanslıyım ki, World of Tanks yetkililerinin bana verdiği basın hesabıyla birkaç maç yaptım ve izlenimlerimi size anlatayım.

Fransız E 25
AMX Cda 105’in 10 harflik özeti muhtemelen “Fransız E 25” olurdu. Boyutu, hareketliliği, kamuflaj değerleri ve isabetli topuyla AMX Cda 105 bana E 25 havası yaşattı, tabi tek bir farkla: uzun yükleme süresi.

AMX Cda 105’in silüeti düşük olduğu için savaş meydanlarında gizli kalabiliyor ve rakiplerine ilk vuruş avantajını bulunduruyor. Kamuflaj ağı ve mürettebatın kamuflaj yeteneğiyle artan gizliliği tankın tespit edilmesini zorlaştırıyor.

Tankın hareketliliğine gelecek olursak azami 55 km/sa hıza ulaşabiliyor ve savaş meydanında kolayca yer değiştirebiliyor. Böylelikle tehlike anlarında güvenli bölgelere gitmeniz kolaylaşıyor.

Tankın topuna gelecek olursak 100 m’deki 0.3’lük isabet oranı oldukça iyi. Yetenekli mürettebat ve ekipmanla birlikte bu oran 0.25’e kadar düşüyor ve kısaca attığınızı vurmanızı sağlıyor. Tankın 105 milimetrelik topu, 260 mm’lik deliş gücüne sahip ve standart mermi olarak APCR kullanıyor. APCR mermi kullanımından dolayı mermi hızı oldukça yüksek, bu da uzak mesafedeki hedefi kolaylıkla vurmanızı sağlıyor. Premium mermi olarak HEAT atıyor, bu da HEAT mermi türüne alışık olmayan oyuncular için zor anlar yaşatabilir.

Tankın güçlü olduğu yanlarını üç paragrafta özetledim, peki hangi özellikleri kötü? AMX Cda 105’in dakika başı hasarı aynı seviyedeki avcılar arasında biraz düşük kalıyor. Havalandırma+tank topu sürgüsü+silah arkadaşlığı yeteneği+azık ile birlikte dolum süresini maksimum 9.10 saniyeye kadar düşürebiliyorsunuz. Bu kadar sürede 390 CP hasar vermek diğer avcılarla karşılaştırıldığında tankın en zayıf kaldığı alan diyebilirim.

Dakika başı hasarı dışında tankın zırhı da pek kuvvetli değil. 100 mm olan ön zırh kalınlığı efektif olarak 200 mm kalınlığa ulaşsa da kendi seviyesindeki tanklarla karşılaştırdığımızda güvenebileceğiniz bir kalınlıkta değil. Yine de düşük seviye tanklardan kolayca sektirebilirsiniz. Bunun dışında tankın top eğimini sonuna kadar kullandığınızda efektif zırh kalınlığı yer yer 300 mm’ye kadar ulaşıyor, bu da bolca sektirme anlamına geliyor. Yine de 300 mm efektif kalınlığa sahip zırhın sizi gold mermilere karşı koruyamayacağını da belirteyim.

Artıları
● Yüksek kamuflaj değeri.
● Hız ve hızlanması.
● Görüş mesafesi.
● Özgül gücü.
● Nişan alma hızı ve isabetliliği.
● Mermi çıkış hızı.

Eksileri
● Dakika başı hasarı.
● Uzun yükleme süresi.
● Premium mermi olarak HEAT kullanması.

Donanım

AMX Cda 105’in esnekliği sayesinde bu araçta birden fazla donanım seti işe yarayabilir. Ben tank topu sürgüsü/havalandırma/dürbün’den oluşan bir kurulumu seçtim, fakat kamuflaj değerinde iyileştirme yapmak ve sniper/fırsatçı rolüne uygun bir oyun stili için için havalandırma yerine kamuflaj ağı da alabilirsiniz. Ben, uzun yükleme süresi nedeniyle Orta Kalibre Tank Topu Sürgüsü ve görüş mesafesini maksimuma çıkarmak için de Dürbün Teleskop kullanmanızı öneririm.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Dürbün Teleskop

Mürettebat Yetenekleri
Komutan: Altıncı his, Kamuflaj, Silah Arkadaşlığı
Nişancı: Kamuflaj, Anlık Atış, Silah Arkadaşlığı
Sürücü: Kamuflaj, Acil Fren, Silah Arkadaşlığı
Yükleyici: Kamuflaj, Güvenli Depolama, Silah Arkadaşlığı

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
Ben AMX Cda 105’in artılarının eksilerinden daha fazla olduğunu düşünüyorum ve bu sebeple 39 €’luk fiyatına değecek tanklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bu tankla E 25 stilinde oynarsanız başarılı olabilirsiniz. Savaş meydanlarında hızla yer değiştirmek ve uzun mesafelerden etkili atışlar yaparak rakiplerinize zor anlar yaşatabilirsiniz. Açık haritaların en tehlikeli tanklarından biri olmaya aday AMX Cda 105’i alacaklara şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇