Ana sayfa Haberler Ioannia ile Söyleşi: 3V Neden Kapandı?

Ioannia ile Söyleşi: 3V Neden Kapandı?

0
PAYLAŞ

Yaklaşık 3 hafta önce “3V ve Diğer Klanlar” başlıklı yazımda Türk klanı 3V’nin kapanma kararını yazmış, klanların neden kapandığını, MrBotosh’un analizleriyle ve oyuncuların aktif olma saatiyle kıyaslayıp yazmıştım. Peki, bu 3 haftada bilin bakalım ne oldu? Yazımda örnek gösterdiğim klanlardan Avrupa’nın en yüksek reyting puanına sahip FAME klanı dağıldı. Evet, yanlış okumadınız. FAME dağıldı. Avrupa’nın en iyi klanı bile dağılıyorsa temeli sağlam olarak görünen diğer tüm klanların er yada geç dağılacağını tahmin etmek pek güç değil. Her neyse, aradan geçen sürede Ioannia ile bir soru cevap etkinliği hazırladık. 3V neden kapandı, neler oldu, gelecekte neler olacak. Ben sordum, o cevapladı. İyi oldu, güzel oldu, çok iyi güzel oldu tamam mı?

3V ne zaman kuruldu? 3V’nin hikayesi neydi?
Klan 7 Şubat 2017 yılında klan aktif hale geldi. O dönem TAF klanında beraber oynayan ve iyi anlaşan yaklaşık 8-9 kişilik bir grup olarak böyle bir yapılanma işine giriştik. Yeteri kadar kaliteli Türk oyuncu bulunmadığını düşündük ve bu sebeple de yelpazeyi genişletmemiz gerektiğinin bilincinde olarak uluslararası bir klan kurma amacıyla yola çıktık.

Sıfırdan bir klan kurup alt yapısını ve ekibini oluşturmak zor olacağını bildiğimizden bu noktada JCKAL klan komutanı Son_Kural ile konuştuk ve düşüncelerimizi kendisiyle paylaştık. Bize olumlu dönüş yapan dönemin JCKAL komutanı Son_Kural ile anlaştıktan sonra klan içerisinde yapılanmayı başlattık. Klan logosu, klan ismi ve diğer bir sürü şey bu dönemde şekillendi.

O dönem 90 civarında oyuncusu bulunan JCKAL’dan 40-50 oyuncuyla yollarımızı ayırdık. JCKAL klanını 3V’ye çevirdik, bizim de klana dahil olmamızla ortalama 2100 klan WN8’i ve 52 kişilik oyuncu havuzuyla aktif hale geldi.

Nasıl kuruldunuz, kurulma aşamasında sizin için en zor aşama ne oldu?
Kişisel açıdan kurulma aşamasında bizleri en çok zorlayan şey sanırım çevremizdekilerin yaydığı umutsuzluktu. Biz başaracağımıza inanıyorduk, fakat çevremizdekilerin düşünceleri bunun tam tersiydi. Aslında NOXUS bir kapı açmıştı ve bunun mümkün olabileceğini göstermişti, biz de o ışığı takip ettik diyebilirim.

Klan açısından bakarsak en çok zorlandığımız şeyin aidiyet duygusu olan, klanı sahiplenecek, güçlü bir aile oluşturabilecek oyuncuları bulmak ve onları klana kazandırmak olduğunu söyleyebilirim. Zaten bunları gerçekleştirdiğimizde de başarılı olmaya başladık. Uluslararası bir klan olmanın zorluklarından biri de Türk oyuncuların dil problemi. O dönemde klandaki 40’a yakın Türk oyuncunun çoğuyla dil problemleri sebebiyle mecburen yollarımızı ayırdık, çünkü İngilizce bilmiyorlardı.

Personel subayı ve ikinci komutanlık yaptığım 3V’de, her zaman en iyi Türk oyuncuları klana katmak için çok uğraştım ve klan olarak bu konuda kısmen de olsa başarılı olduk diyebiliriz. Topluluk içerisindeki çok değerli yayıncılar MrBotosh ve Solbi’nin 3V’ye katılması, yeni kurulan klanımızın yerel tanıtımı açısından çok olumlu bir adımdı. Klan içerisinde kaldıkları süre boyunca ellerinden geldiğince yardımcı oldular, kendilerine teşekkür ediyorum.

Neden sadece Türk oyunculara bağlı kalmadınız?
Uluslararası bir klan kurma düşüncemizin temel sebebi tam da şu: yeteri kadar kaliteli Türk oyuncu bulunmaması. Zaten Türk topluluğu içerisinde azınlıkta bulunan değerli ve kaliteli oyuncular 3V bünyesine dahil oldular. Klan yapısı gereği uluslararası bir klan olduğundan istenen WN8 değerlerini ve kriterleri karşılayan herkes buraya katılabilirdi ve katıldılar da.

3V’nin son durumu nedir? Klanı kapattınız mı, oyuncular mı gitti? Bu konuyu biraz açabilir misin?
1 Ekim itibariyle klanı inaktif hale getirme kararı aldık ve bu kararımızı oyuncularla paylaştık. Birçok oyuncumuz doğal olarak bu karara bir anlam veremediler ve klandan gitmek istemediler. Fakat inaktif bir klanın oyunculara herhangi bir getirisi olmayacağını söyledik ve buna göre hareket etmelerini belirttik.

3V, 87 oyuncusu Avrupa sıralamasında 11. sıradayken son zamanlardaki başarısız sonuçlardan ve daha fazla başarısız sonuç almamak, bir nevi klanın ismini lekelememek adına kendi rızamızla klanı kapattık. Yani 3V’nin kapısının önünden bile geçemeyen adamların World of Tanks paylaşımlarının yapıldığı yerlerde yazdığı gibi “dağılmadı”.

3V için her zaman söylediğim şey, 3V Avrupa’nın yeni KAZNA’sı yeni RGT’siydi. Bu söylemimle ne demek istiyorum açayım. Her iki klan da Avrupa’da uzun süredir olan fakat Dünya haritasında hiçbir zaman başarı yakalayamayan klanlardır, yani yerinde sayarlar hep. 3V hayatını bu klanlar gibi kendini idame ettirebilecek isme güce ve oyuncu havuzuna sahipti ama bizim için yerimizde saymak bile başarısızlıktır. Biz kuruluşumuzdan beri bu yolu, yani yerinde sayan klan olmayı seçmedik ve klanı kapatma kararı aldık.

3V ile hangi başarıları kazandınız? Klanın son durumunda “biz iyi ki bunu yaptık” diyebileceğiniz neler var?
Gambit Operasyonu’nda 85.000 altın kazandık ve oyuncularımıza 96 tank kazandırdık. Silahlanma Yarışı’nda da 58.000 altın kazandık ve oyuncularımıza 98 tank kazandırdık.

Klanın son durumunda yaptığımız en doğru şey bu maceraya ara vermekti, çünkü ortada çok net bir şey var, bizim biraz dinlenmeye ihtiyacımız var. 3V geri dönmese de problem değil çünkü biz emeklerimizin karşılığını aldık.

3V’nin gelecekteki durumu ne olacak? Sizi tekrar sahalarda görebilecek miyiz?
Daha önceden belirttiğim gibi, klanın temel iki taşı olan Son_Pasha ve Son_Kural gerçek hayatlarındaki problemleri çözüp oyuna döndükleri takdirde tekrar klanı faal hale getirebiliriz, tekrar kurarsak şayet eskisinden daha güçlü dönmemiz gerektiğini biliyoruz. Fakat şu an için somut bir adım atmış değiliz. Düşüncelerimiz elbette var ama neler olup biteceğini zamanla göreceğiz. Önümüzdeki seferlere kadar netleşir diyebilirim.