Ana sayfa Rehberler IS-3A İncelemesi

IS-3A İncelemesi

0
PAYLAŞ

8. seviye Sovyet premium ağır tankı IS-3 Auto veya kısa adıyla IS-3A yenilendi! World of Tanks’ın 1.3 güncellemesiyle birlikte şarjörlü mekanizmayla isminin sonundaki A harfinin hakkını veren IS-3A, şu an devam eden Şenlik Operasyonu 2019’da Büyük Kutular’dan çıkıyor. Premium Dükkan’dan satın alabileceğiniz 3’lü, 11’li, 25’li veya 75’li kutuların içinden IS-3A. Siz yine de tank çıkarmak için Büyük Kutu satın almayın. Bu yazımızın konusunda dönecek olursak oyuna eklenen her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: IS-3A nasıl bir tank, IS-3A ile nasıl oynanmalı, IS-3A iyi tank mı? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız gelin, IS-3A tankını birlikte birlikte keşfedelim!

2015 yılında oyuna eklenen IS-3A, eğitim için tasarlanan IS-3 varyantlarından birisi olarak dikkat çekiyor. IS-3A’nın kulesinde otomatik yükleme mekanizması bulunması planlanıyordu, bu da yükleyici mürettebatının kule dışında kalması anlamına geliyordu, fakat bu proje hiçbir zaman hayata geçmedi. IS-3A, IS-3 ile aynı zırh şemasına sahip olmakla birlikte şarjörlü bir topa sahip.

IS-3A, İtalyan tanklarındaki otomatik yükleme mekanizmasına çok benzeyen şarjörlü topu ve zırh şemasıyla öne çıkıyor. Tankın otomatik yükleme mekanizmasıyla başlayalım.

IS-3A’da, İtalyan tanklarından alışık olduğumuz otomatik yeniden yüklemek mekanizması bulunuyor ama bir farkla: IS-3A’daki otomatik yükleme mekanizması İtalyan tanklarının tam tersi olarak çalışıyor. Yani İtalyan tanklarında şarjöre ilk mermiyi yüklemeniz en uzun sürerken, bu tankta en kısa sürede yüklüyor. Progetto M46’yı ele alalım, şarjöre sırasıyla mermi yüklemeniz 12/9/8 saniye sürüyor, IS-3’da ise bu tam tersi, yani şarjöre mermi yüklemek sırasıyla 12/15/18 saniye sürüyor. İtalyan tanklarında 2 mermi attıktan sonra 3. mermiyi atmanız dakika başı hasarınızı ciddi olarak düşürüyor, dolayısıyla 3. mermiyi atıp atmamak başlı başına bir karar. IS-3A’da böyle bir şey yok, yükleme süresinin gittikçe kısalması sizin sürekli mermi atmanız anlamına geliyor.

Tankın otomatik yeniden yükleme mekanizmasını anlatmak için IS-3A ile Tank Ası aldığım savaştan 2 dakikalık bir zaman dilimini eklemeyi uygun buldum. Bu videoda IS-3A’nın otomatik yeniden yükleme mekanizmasının savaş meydanında ne kadar da işe yaradığını göreceksiniz. Aynı durumda bir İtalyan tankıyla kalsaydım ve şarjörümde hiç mermi kalmasaydı muhtemelen bu çatışma 2 dakika bile sürmezdi.

IS-3A, 122 milimetrelik D-25TA topunu kullanıyor. Bu top, standart APCR mermiyle 221 mm deliş gücüne sahip, özel mühimmat olarak HEAT mermi atmaya karar verirseniz deliş gücünüz 270 milimetreye kadar çıkıyor. Tankın 100 metrede 0.46’lık isabetliliği var, bu da uzak mesafe atışlarda dezavantaj yaratıyor. Otomatik yeniden yükleme mekanizması dışında klasik bir Sovyet tankı özelliği gösteriyor. Ne olur ne olmaz, yakın mesafede savaşın.

IS-3A’nın zırh şeması bildiğiniz IS-3 ile aynı. Yıllardır oyunda olan IS-3, Sovyet çeliğinin ne kadar sağlam olduğunu bize gösteriyor. IS-3A’nın kule zırhında komutan kapağı çok ufak, bu sebepte tankın tepeden delinme şansı çok az. Bu sebeple sektirme şansınızı artırmak için düşmana kafa kafaya verebilirsiniz.

Otomatik yükleme mekanizması, topu ve zırh şemasına baktık, peki tankın kötü yanları neler? Aslında birden çok şey sayılabilir ama sanırım en kötüsü tankın motor gücü. IS-3’ün 700 beygir gücü üreten motoruna karşılık IS-3A’da 520 beygir gücü üreten motoru var, bu da hızlanma konusunda bir dezavantaj yaratıyor. Bunun dışında tankın hareket halindeki ve kule dönüşü sırasındaki top dağılımı çok kötü, dolayısıyla top kullanımı konusunda bir IS-3 performansı beklemek yanlış olur.

IS-3A nasıl tank? IS-3A yakın mesafede gayet ölümcül bir tank, hatta bazı durumlarda o kadar iyi ki, oyuna eklendiğinden bu yana tankın genel WN8’i yükseldi. Quickybaby’nin 12 Aralık’ta hazırladığı IS-3A tanıtım videosunda tankın Şenlik Operasyonu 2019’dan hemen önceki istatistikleri yer alıyor. Bu yazıyı hazırladığım 22 Aralık günü aynı tabloya baktığımda istatistiklerde muazzam bir artış görüyorum.

Oyuncu Sayısı Ortalama Hasar Ortalama WN8 Galibiyet Oranı
12 Aralık 30.007 1.130 1.305 %51,23
22 Aralık 75.153 1.248 1.494 %51,40
Artış +45.146 +118 +189 %0,17

Yukarıdaki tabloya göz gezdirdiğimizde, önceden bu tanka sahip olan oyuncu sayısı 30 bin civarındayken sadece 10 günde Şenlik Operasyonu 2019 kutularından çıkan IS-3A sayısı 45 bine ulaşmış. Şenlik Operasyonları 2019’un henüz bitmediğini düşünecek olursak oyuncu sayısının artış göstereceğini söylemek yanlış olmaz. Bunun dışında 10 gün içinde IS-3A ile yapılan maçlar sonunda tankın WN8’i 189 puanlık muazzam bir atış göstermiş. Tankın galibiyet oranında %0,17’lik bir artış var, henüz bu artış çok kritik bir seviye de olmasa 10 gün içinde önemli seviyede arttığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak nur topu gibi bir güçlü tank daha oyunda.

Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Otomatik Yeniden Yükleme Mekanizması
• Deliş gücü
• Zırh Profili

Kötü
• İsabetliliği
• Top Kullanımı

Çirkin
• Motor Gücü

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇