Ana sayfa Haberler IS-3A Süper Test’te!

IS-3A Süper Test’te!

0
PAYLAŞ

IS-3 Autoloader veya oyunda bildiğimiz adıyla IS-3A, Sovyet tankı IS-3’ün otomatik yükleme mekanizmasına sahip bir varyantı olarak geliştirilecekti, fakat proje sadece kağıt üzerinde kaldı. IS-3A tankı bir süredir Sovyet ağacında yer alıyor. Oyundaki IS-3 tankı komutan, topçu, sürücü ve yükleyici’den oluşan 4 mürettebatla oyundayken otomatik yükleme mekanizmasına sahip IS-3A’da komutan, topçu ve sürücü bulunuyordu. Her ne kadar IS-3A’da yükleyici bulunmasa da bu görevi komutan ve topçu paylaşıyordu. Tankın otomatik yükleme mekanizması özelliğini oyuna getirmek isteyen World of Tanks yetkilileri, İtalyan tanklarında yer alan otomatik yeniden yükleme sistemini IS-3A için geliştirmeyi planlıyor.

Neyi test ediyorlar?
Süper Test’te IS-3A tankı, İtalyan tanklarındaki gibi üç mermili bir otomatik yükleme mekanizmasına sahip olacak ama ufak bir farkla: şarjöre ilk mermiyi yüklemek kısa sürecek, yani aslında İtalyan araçlarının tam tersi olacak. Bu tankın mermi yükleme süresi sırasıyla 12/15/18 saniye olacak. Yani ateş ettiğinizde şarjörünüzde iki mermi kalacak ve ateşlediğiniz mermiyi yükleme süreniz 18 saniye olacak.

Tankın hangi role uygun olması planlanıyor?
IS-3A tankının düşman hattını yaran bir ağır tank olması planlanıyor. Tek şarjörde 1200 CP hasar verme kapasitesine sahip tank düşman hatlarını yarmada etkili olacaktır. Tankın düşük isabetliliği düşük olduğu için geride yatmak pek fayda sağlamayacaktır, dolayısıyla da asıl gücünü yakın mesafe savaşlarında gösterecektir. Yakın mesafede daha rahat atışlar çıkartabilirsiniz çünkü tankın nişan alma süresinin 3.4 sn’den 3sn’ye düşürülmesi planlanıyor.

IS-3A gelecekte nasıl olacak?
IS-3A ile World of Tanks yetkilileri, otomatik yeniden yükleme mekanizmasını ilk defa bir ağır tankta test edecekler. Süper Test sonuçlarına göre bu konseptin işe yarar bir konsept olup olmadığı test edilecek. IS-3A ile ilgili herhangi bir değişilik olduğunda bu durum oyunculara bildirilecek.

Bana kalırsa tankın yükleme süresinin İtalyan tanklarının tam tersi olması biraz sıkıntılı bir durum. Şarjöre ilk mermiyi yüklemek 12 saniye, ikinci mermiyi yüklemek 15 saniye, üçüncü mermiyi yüklemek 18 saniye sürüyor. Bu durumda oyuncuların çoğu şarjördeki son mermiyi yükleyip ateş ettikten sonra 18 saniye beklemek yerine ateş etmeyi tercih edecektir. Savaşın başında tüm mermileri attıktan sonra 12 saniyelik yüklemeye girmek daha mantıklı gibi görünüyor, dolayısıyla benim tahminlerime göre tank aslında savaşın başında 1200 hasar verebilen standart bir IS-3 olacaktır. İstatistiklerine geçelim.

IS-3A
Seviye: 8
Can Puanı: 1550
Motor Gücü: 520 bg
Ağırlık: 49 ton
Özgül Güç: 10,61 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 40 / -15 km/s
Dönüş Hızı: 26 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 22 derece/sn.
Görüş Mesafesi: 350 m
Gövde Zırhı: 110/90/60 mm
Kule Zırhı: 249/172/100 mm

Top
Zırh Delimi: 221/270/61 mm
Hasar: 390/390/530 CP
Şarjördeki Kapasitesi: 3 mermi
Otomatik Yeniden Yükleme Süresi: 12/15/18 saniye
Mermiler Arasındaki Geçiş Süresi: 3 saniye
Nişan Alma Süresi: 3 saniye
100m’de Dağılma: 0,46 m

Tüm bu istatistiklerin Süper Test istatistikleri olduğunu, World of Tanks yetkililerinin otomatik yükleme mekanizmasını ilk defa bir ağır tankta test ettiklerini unutmayın. Dolayısıyla yukarıda yazan istatistiklerin tamamı değişiklik gösterebilir.