Ana sayfa Haberler Kanonenjagdpanzer 105 İncelemesi

Kanonenjagdpanzer 105 İncelemesi

0
PAYLAŞ

8. seviye Alman premium tank avcısı Kanonenjagdpanzer 105’in ön satışları başladı. Kanonenjagdpanzer 105, 3-10 Ekim tarihleri arasında ön satışta olacak ve 10-23 Ekim tarihleri arasında da tüm oyuncuların beğenisine sunulacak. Kanonenjagdpanzer 105 nasıl bir tank? Eski Kanonenjagdpanzer’i olanlar için ne gibi fırsatlar var? Bunların hepsini derlediğim yazımıza başlayalım.

Almanların en yeni tank avcısı Kanonenjagdpanzer 105, Almanların 7. premium tank avcısı olarak dikkat çekiyor. StuG IV, Dicker Max, E 25, Kanonenjagdpanzer, Skorpion G ve 8,8 cm Pak 43 Jagdtiger’in ardından oyuna eklenen bu yepyeni tank, farklı tanklarla oynamayı seven oyuncular için iyi bir alternatif sunuyor.

Kanonenjagdpanzer 105’in savaş meydanlarındaki başarısı temelde üç istatistiğe dayanıyor: top, hareketlilik ve kamuflaj. Tankın 105 milimetrelik ‎Bordkanone L7 topu, standart olarak APCR mermi kullanıyor ve 390 CP hasar verebiliyor. 268 mm’lik deliş gücüne sahip APCR mermiler dışında tankın premium HEAT mermisi 330 mm’lik deliş gücü sağlıyor. APCR mermi hızı çok yüksek, dolayısıyla uzaktaki hareketli hedefleri vurmak gayet kolay. 1,8 saniyelik nişan alma süresi ve 100 metredeki 0.32 dağılma oranıyla tankın safkan bir Alman tankı olduğunu söyleyebilirim. Hareketliliğe geçelim. Tankın 26 tonluk ağırlığı, 500 beygir gücüne sahip bir motorla destekleniyor, bu da 19,23’lük bir özgül güç sunuyor. Bir tank avcısı için gayet iyi bir oran. Kanonenjagdpanzer 105, 70 km/sa azami hıza ulaşabilse de genellikle 50-60 km/sa hızda gidiyor ama bu bile oyunun başında haritadaki stratejik noktaları ele geçirmenize yetiyor. Tankın Ru 251 şasisi düşük profilli bir tank sunuyor ve bu da yüksek kamuflaj değerlerini beraberinde getiriyor. Yani elimizde isabetli atışlar yapan bir top, yüksek hareketlilik sunan bir motor ve düşük profilli bir tank avcısı var. Peki, tankın kötü özellikleri neler?

Kanonenjagdpanzer 105’in 30 milimetrelik ön zırhı var, yani World of Tanks diliyle konuşacak olursam aslında hiç zırhı yok. 30 milimetrelik “ön zırh” sizi HE mermilere karşı dayanıksız bir tank haline getiriyor. Düşman saflarında bu tankı görürseniz direkt HE mermi yüklemenizi tavsiye ederim. Zırh dışında başka bir sıkıntısı daha var. Her ne kadar tankın top kullanımı çok iyi olsa da dakika başına hasar konusunda eksiklikleri var. Dakikada 5 mermi atabilen Kanonenjagdpanzer 105’in mermi dolum süresi havalandırma, tank topu sürgüsü ve silah arkadaşlığı yeteneğiyle beraber 10 saniyenin biraz altına iniyor. World of Tanks yetkilileri, dengeleme amacıyla bu değişiklikleri yapıyor ama oyunda genellikle kulesi olmayan tank avcıları kulesi olan tanklardan daha hızlı yükleme süresine sahiptir. Charioteer’ın 8 saniyeye kadar düşen yükleme süresini göz önünde bulundurduğunuzda 10 saniyelik yükleme süresinin ne kadar uzun bir süre olduğu ortaya çıkıyor, dolayısıyla tankın yükleme süresine iyileştirme gelmeli.

Kanonenjagdpanzer ve Kanonenjagdpanzer 105 arasında ne farklar var? Kanonenjagdpanzer, 90 milimetrelik bir topa sahip ve bu topun standart mermisi AP, premium mermisi de HEAT olarak dikkat çekiyor. Kanonenjagdpanzer’in AP mermisi 238 mm’lik bir deliş gücüne, HEAT ise 250 mm’lik deliş gücüne sahip. Yani standart mermi ve premium mermi arasındaki deliş gücü sadece 12 mm. Oyunun son iki yıldaki gelişimine baktığınızda sürekli iyileştirilen zırhlar karşısında Kanonenjagdpanzer’in yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Aslında Kanonenjagdpanzer’in en başta 8,8 cm Pak 43 Jagdtiger gibi sınırlı karşılaşma ayarlarına sahip bir tank olması gerekirdi, o zaman başarılı olabilirdi ama şu haliyle vasat bir tank olarak oyunda yer alıyor. Kanonenjagdpanzer’in dakika başı hasarı Kanonenjagdpanzer 105’ten daha yüksek ama delemedikten sonra dakika başı hasarının yüksek olması pek bir şey fark etmiyor.

World of Tanks yetkilileri, Kanonenjagdpanzer 105’i ön satışa sundu ve garajında Kanonenjagdpanzer olanlar için güzel fırsatlar var. Garajınızda Kanonenjagdpanzer varsa ne yapabilirsiniz? Fırsatları sıralayalım.
1) Garajınızda Kanonenjagdpanzer varsa müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek bu tankı, Kanonenjagdpanzer 105 ile ücretsiz takas edebilirsiniz. Ücretsiz takas çok iyi bir seçenek, bunu mutlaka kullanın. Takas için şu bağlantıya tıklayın: Müşteri Hizmetleri: Kanonenjagdpanzer 105 Takası
2) Garajınızda Kanonenjagdpanzer varsa ve hem Kanonenjagdpanzer hem de Kanonenjagdpanzer 105 garajınızda olsun istiyorsanız Kanonenjagdpanzer 105’te %50 indirim sahibi olacaksınız. Eski tankı tutmanızı pek tavsiye etmem ama bu da bir seçenek dahilinde.
3) Garajınızda Kanonenjagdpanzer yoksa ve Kanonenjagdpanzer 105 almak istiyorsanız, tankı kendi fiyatı üzerinden veya paketlerle satın alabilirsiniz. Kanonenjagdpanzer 105’i takasla almanızı öneririm, kurdaki fiyatlar uçtuğu için para vermeyin.

Kanonenjagdpanzer’i olanlar için Kanonenjagdpanzer 105 teklifleri gayet güzel. Garajınızda Kanonenjagdpanzer varsa, Kanonenjagdpanzer 105’e geçiş yapmanızı öneririm. Ben bu tankı çok sevdim. Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin olarak yorumlayalım.

İyi
• Deliş gücü
• Top kullanımı
• İsabetliliği
• Özgül gücü
• Kamuflajı

Kötü
• Düşük can havuzu
• Düşük dakika başı hasarı

Çirkin
• Neredeyse hiç olmayan zırhı