Ana sayfa Haberler Karşılaşma Ayarları Güncelleniyor

Karşılaşma Ayarları Güncelleniyor

2
PAYLAŞ

Bir süredir üzerine basa basa söylüyorum. Aralık ayında Moskova’da düzenlenen WG Fest’te, 2017 yılında World of Tanks’ta bizi nelerin beklediği üzerine uzun uzun konuşulmuştu. Wargaming geliştiricileri, 2017’de World of Tanks’a gelmesi planlanan iki büyük değişiklik üzerinde duruyor: topçu sınıfı düzenlemesi ve karşılaşma ayarlarının iyileştirilmesi. Hali hazırdaki Matchmaking Ayarları veya daha Türkçe haliyle Karşılaşma Ayarları, World of Tanks oyuncusu birçok insanı oyundan soğutan bir işleve sahipti, artık bu işlevi törpüleyecekler.

Mevcut Karşılaşma Ayarları sisteminde 8/5/2’lik takımlar oluşuyordu. Bu ne demek? Maç başladığında 8 tane üst seviye, 5 tane orta seviye, 2 tane de en alt seviyeden oluşan takımları görebiliyordunuz. Bu karşılaşma ayarında üst seviyedeki 8 tank arasında yer alırsanız başa baş bir mücadele verebiliyordunuz fakat en alt seviyedeki iki tanktan biri olduğunuz zaman oyuna katkınız pek olmuyordu. Düşünün mesela, 10. seviye savaşına Centurion gibi hantal bir orta tankla girdiniz ve düşman ekipte sadece iki tane 8. seviye tank var. Oyunun çileye dönüştüğü nokta da burası oluyor. Wargaming geliştiricileri de bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Wargaming, karşılaşma ayarlarını geliştirerek tüm olumsuz senaryoları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Peki yeni sistem neler getiriyor? Öncelikle yeni sistemde üç kurulumlu karşılaşma ayarları olacak. Bunlar üçlü, ikili ve tek seviyeli savaşlar. Bu kurulum ayarları avantajları beraberinde getiriyor.
● Listenin alt ve orta sıralarındaki oyuncuların maç içi ağırlığı artıyor.
● Dengeli bir araç yayılımını sağlıyor ve daha dengeli maçlara izin veriyor.
● Takımlar için daha keyifli bir oyun imkanı sağlıyor, sinir krizlerine son!

Peki, yeni karşılaşma kurulumları nasıl olacak? Üç seviyeli savaş kurulumundan başlayalım.

Üç Seviyeli Savaşlar

Üç seviyeli savaşlarda üst seviye en fazla 3 tank olacak. 2 veya 3 tanktan oluşan üst seviye savaşlarında, ortada yer alan tanklar en fazla 5 tankla sınırlandırılıyor. Üç seviyeli kurulum genel olarak 3/5/7 şablonunun farklı varyantlarından oluşuyor.

Konum En Sık Araç Dönüşü
 Üst  3  3  3  2  2  2  2
 Orta  5  4  3  5  4  3  2
 Alt  7  8  9  8  9  10  11

Yukarıdaki tabloda üçlü kurulum için kullanılacak şablonlar yer alıyor. İlk tablodan yola çıkarak anlatacak olursak, 3 tane üst seviye tankın olduğu karşılaşmada 5 tane orta seviye, 7 tane de alt seviye tank olacak. Böylece alt seviyelerde yer alan tankların oyun içindeki ağırlığı artıyor.

İki Seviyeli Savaşlar

İki seviyeli maç sistemi öncelikli olarak 1. ve 2. seviye savaşlarında kullanılacak. Diğer seviyeler için de karşılaşma ayarlarında, savaşa girmek için kuyrukta bekleyen yeterli sayıda tank yoksa devreye girecek. İki seviyeli kurulum genel olarak 5/10 şablonunun farklı varyantlarından oluşuyor.

Konum En Sık Araç Dönüşü
 Üst 5 4  3
 Orta 10 11 12

Yukarıdaki tabloda iki seviyeli kurulum için kullanılacak şablonlar yer alıyor. İlk tablodan yola çıkarak anlatacak olursak, 5 tane üst seviye tankın olduğu karşılaşmada 10 tane orta seviye tank olacak.

Tek Seviyeli Savaşlar

Son sırada da tek seviyeli kurulumların olduğu karşılaşma ayarları geliyor. Wargaming geliştiricileri, çok sayıda aracın kuyruğa girdiği durumlarda tek seviyeli kurulumla yine oyuna denge getirmeyi amaçlıyorlar.

Yeni karşılaşma ayarlarının nasıl olacağınız uzun uzun anlattım. World of Tanks topluluk katılımcısı MrBotosh’un alttaki videosunu izlemek matchmaking ayalarının nasıl çalıştığı konusunda detaylı bilgiler içeriyor. İzlemeniz tavsiye olunur efem.