Ana sayfa Haberler LT-432 İncelemesi

LT-432 İncelemesi

0
PAYLAŞ


8. seviye Sovyet premium hafif tankı LT-432, Premium Dükkan’a geldi. Yepyeni premium hafif tank 16-23 Kasım tarihleri arasında Premium Dükkan’da satışta olacak ve tüm oyuncuların beğenisine sunulacak. Her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: LT-432 nasıl bir tank, LT-432 ile nasıl oynanmalı, LT-432 iyi tank mı? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız gelin, LT-432 tankının potansiyelini birlikte keşfedelim!

İkinci Dünya Savaşı sonrasında T-54/55 serisi tanklar Sovyetlerin ihtiyacını karşılıyordu. Yine de 1960’ların başında batılı ülkelerin modern tank prototipleri karşısında duracak yeni bir tank için araştırmalar başladığında ortaya Object 430 prototipleri çıkmıştı. 122 mm’lik top kullanan Obj 430U yerine 115 mm’lik otomatik yükleme mekanizmasına sahip topuyla Object 432 orta tankı geliştirildi. Otomatik yükleme mekanizması mürettebat sayısının üçe düşmesini sağladı, kulede bulunan kişi sayısı üçten ikiye düşünce tank tasarımı da bundan etkilendi ve tank Object 430U’ya göre daha düşük bir silüete sahip oldu. Bu tankta yapılan geliştirmeler Sovyetlerin ana muharebe tankı T-64 için kullanıldı. Oyundaki LT-432; gerçek hayattaki Object 432’den farklı olsa da düşük silüeti ve üç mürettebatıyla LT-100’e çok benziyor. Yine de LT-432 için “8. seviye LT-100” desek yanlış olmaz.


Her hafif tank gibi LT-432 de hızıyla öne çıksa da bundan daha fazlası var: zırh, dakika başı hasar ve kamuflaj. Tankın hızıyla başlayalım.

27 tonluk ağırlığa sahip LT-432, 900 beygir gücü güç üreten motoruyla 33,33 gibi mükemmel bir özgül güç oranına ulaşabiliyor. Saatte 70 km azami hıza ulaşan tankın hareketliliği LT-432’yi aktif spot için oldukça uygun bir tank haline getiriyor. Kağıt üzerinde çok iyi bir tank, yine de arazi direnci gibi gizli istatistiklere baktığımda, LTTB ile birlikte kendi seviyesindeki hafif tanklar arasında en kötü zemin direncine sahip tank olarak görüyorum. Ne olursa olsun, LT-432’nin sahip olduğu zemin direnci hala birçok tanktan iyi.

Hafif tanklarda pek zırh olmaz ama LT-432 alışılagelmiş hafif tanklardan biri değil, çünkü o bir Sovyet hafif tankı. Üst seviye Sovyet hafif tankları gibi LT-432’nin de sıra dışı bir zırh yapısı var, bu yüzden düşman hafif tanklarıyla birebir dalaşa girmekten çekinmeyin. Tankın kule ön zırhı 160 mm’lik kalınlığa sahip, bu da şanslı sekmelerin önünü açıyor. 70 mm’lik gövde ön zırhı düşük seviye toplar için iyi bir koruma kalkanı oluşturuyor. Tankın yan zırhı 40 mm kalınlığa sahip, bu da 121 mm’nin altında top kullanan tüm tanklara karşı Türkçe’de kenar sıyırtma olarak geçen ama birçok oyuncunun “sidescrap” olarak bildiği pozisyonda, Tortoise tankından mermi sektirebileceğiniz anlamına geliyor. Yine de siz tanka çok yüklenmeyin, çünkü 122 mm’lik bir top kullanan IS kenar sıyırtma pozisyonunda sizi delebilir.

Gerçekte Object 432’de 115 mm’lik topu yer alsa da oyundaki LT-432, 85 mm’lik bir top kullanıyor. Atış başına hasarı düşük olsa da 5,2 saniyelik yükleme ve 2 saniyelik nişan alma süresiyle tüm bunları telafi ediyor. Yükleme süresi uzun gibi görünse de havalandırma ve sürgü gibi ekipmanlarla 4,5 saniyenin altına düşüyor. -7 derecelik top eğimiyle alışılagelmişin dışında bir Sovyet tankı olan LT-432, hareket halindeki atış değerleriyle de aktif spot için biçilmiş kaftan. Bunun dışında 50 mermilik kapasitesiyle ufacık kulesine dünyaları sığdırıyor. Bol bol patlayıcı mermi alın, hafif tanklarla dalaşa girdiğinizde çok işinize yarayacak. Tank, standart mermi olarak APCR, premium mermi olarak AP kullanıyor. APCR merminin en önemli avantajı top çıkış hızının yüksek olması ama bu da uzun mesafede deliş gücünü etkiliyor. Premium olarak AP yerine HEAT atsaydı çok daha güzel bir tank olabilirdi.

LT-432’nin düşük silüetiyle, kendi seviyesindeki hafif tanklar arasında en yüksek ikinci kamuflaj oranına sahip hafif olarak dikkat çekiyor. Tankın kamuflaj oranı BC-12 t’ye çok yakın ama ondan bir tık daha önce. %18’lik kamuflaj oranını artırmak için mürettebatınıza kamuflaj yeteneği vermeyi unutmayın.

LT-432’yi satın almak isteyenler için güzel bir şey daha var: tank bonus koduyla birlikte geliyor. Standart Paket’te 1 adet, Üst Paket’te 2 adet, Nihai Paket’te 3 adet bonus kod bulunuyor ve bu kodları hediye ettiğiniz kişi, LT-432 tankını 25 maçlığına kiralamış oluyor. Bence çok güzel bir uygulama olmuş, tankı satın almak isteyen ama karar veremeyen oyuncular için 25 maç oldukça yeterli bir süre.

Gelelim fiyatına. LT-432, Standart Paket’te 184,65 TL üzerinden satışa sunuldu ama siz hemen almayın. Wargaming kur düzenlemesi yapmayı planlıyor, dolayısıyla fiyatlar düşecek. LT-432 bir hafif tank olarak çok iyi bir tank ama şu anki karşılaşma ayarlarında orta veya düşük seviye tank olarak savaşa çıkacağı için deliş gücü sorunu yaşayacaktır.

Hafif tanklarla oynamak beceri gerektirir, sabır gerektirir, mini harita kontrolü gerektirir. İyi bir hafif tank oyuncusu sürekli yeni fırsatları kovalamalı, gözü sürekli mini haritada olmalı. 5-6 saniyede bir mini haritaya bakan bir oyuncuysanız bu tankla çok iyi oyunlar çıkaracaksınız. Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Hızı
• Top kullanımı
• Dakika başı hasarı
• Özgül gücü
• Kamuflaj değerleri

Kötü
• Görüş mesafesi

Çirkin
• Premium mermi deliş gücü

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇