Ana sayfa Fransa M10 RBFM İncelemesi

M10 RBFM İncelemesi

0
PAYLAŞ


5. seviye Fransız tank avcısı M10 RBFM, D-Day Sınaması ödülü olarak oyuna geldi. Bu yepyeni premium tank avcısı, 24 Mayıs’tan 6 Haziran’a kadar sürecek 14 gün boyunca sınama ödülü olarak oyunda olacak ve tüm oyuncuların beğenisine sunulacak. Her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: M10 RBFM nasıl bir tank, M10 RBFM ile nasıl oynanmalı, M10 RBFM iyi tank mı? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız gelin, M10 RBFM tankının potansiyelini birlikte keşfedelim!

İkinci Dünya Savaşı sırasında özellikle de 1940’ların başlarında, Alman ordusu Avrupa’nın büyük bir kısmını işgal altında tutuyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nin İkinci Dünya Savaşına dahil olmasıyla birlikte, Alman ilerleyişi yavaşlatmak ve durdurmak amacıyla Amerikan ordusundaki tank avcıları önem kazandı. Nitekim 1942 sonlarında üretilen M10 tank avcısı, Amerikan ordusunun bu ihtiyacını karşılayacak nitelikteydi. 76 mm’lik yüksek deliş gücüne sahip topuyla M4 Sherman tankları şasisi üzerinde üretilen M10’un bu özelliği, tankın seri üretim aşamasına geçişini kolaylaştırdı. Eylül 1942 – Aralık 1943 arasında toplamda 6.706 adet M10 tankı üretildi, bu tankların birçoğu Amerika’nın Lend-Lease programı kapsamında müttefiklerine gönderdiği tanklar arasında yer aldı. İngiltere’de Achilles olarak görev alan M10 tank avcıları, Rus ve Fransız ordusunun envanterinde de yer aldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın Alman işgalinden kurtuluşunda görev alan Siroco isimli M10 tankı, Concorde Meydanı’nda Alman Panther tankını yok etti ve direnişin simge tanklarından biri haline geldi. Peki, oyunda nasıl?

M10 RBFM, aynı seviyede Amerikan teknoloji ağacında yer alan M10 Wolverine tankına göre daha yüksek dakika başı hasara sahip. Kendi seviyesindeki tanklara göre M10 RBFM, dakika başı hasarı ve top kullanımıyla öne çıkıyor. Dakika başı hasarıyla başlayalım.

M10 RBFM, M10 Wolverine ile aynı topu kullanıyor. M10 RBFM’nin deliş gücü standart mermi AP’de 130 mm, özel mühimmat APCR’da 170 mm olarak görünüyor. Standart mermide Wolverine’den daha iyi performans gösterse de M10 Wolverine’nin APCR deliş gücü 177 mm, yani daha yüksek. M10 RBFM’nin dakika başı hasarı 2.200 CP’yi geçiyor, hatta M10 Wolverine’den %3 daha fazla. M10 RBFM’nin dakika başı hasarı, bir üst seviyede yer alan Hellcat ve Jackson’dan daha iyi. Top kullanımına geçelim.

M10 RBFM’nin nişan alma hızı 1,8 saniye olarak görünüyor. Bu haliyle 1,7 saniyede nişan alan M10 Wolverine’nin 0,1 saniye gerisinde gibi görünse de M10 RBFM’nin isabetliliği daha iyi. Bunun dışında World of Tanks’ın karşılaştırma sisteminde görünmeyen hareket, kule dönüşü, gövde dönüşü sırasındaki dağılım gibi özelliklerine baktığımızda RBFM, Wolverine’e %10’luk bir avantaja sahip. Temelde RBFM, daha fazla dakika başı hasara ve daha iyi top kullanımına sahip ama bir özelliği biraz sıkıntılı: hareket kabiliyeti.

M10 RBFM’nin ağırlığı 30 ton olarak görünüyor, yani Wolverine tankına göre 1,1 ton fazlası var. Buna rağmen RBFM’nin motor gücü Wolverine tankına göre çok daha düşük. Fransız tankı 410 beygir gücüne sahip motoruyla, Wolverine’nin 500 beygir gücüne sahip motoruna oranla %18’lik bir dezavantaja sahip. Dolayısıyla tankın hareket kabiliyeti gözle görülür derecede kötü.

En temelde, M10 RBFM tankı %3’lük dakika başı hasarı ve %10’luk top dağılımı avantajına sahip olmasına karşın %18’lik hareket kabiliyeti dezavantajı biraz sıkıntı yaratıyor ama World of Tanks ekibinin bir şekilde oyunda dengeli bir tank eklemesi gerek.

M10 RBFM’nin bir güzel özelliği, tankın parayla değil maratonla verilmesi. Dolasıyla fazladan bir premium tank almak için tek yapmanız gereken şey oyundaki görevleri tamamlamak. Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Dakika başı hasarı
• İsabetliliği
• Görüş mesafesi

Kötü
• Özel mühimmat deliş gücü

Çirkin
• Özgül Gücü

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇