Ana sayfa Rehberler M41D İncelemesi

M41D İncelemesi

0
PAYLAŞ

8. seviye Çin premium hafif tankı M41D, bu sabah itibariyle Premium Dükkan’da satışa sunuldu! Elbette ki her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: M41D nasıl bir tank, M41D ile nasıl oynanmalı, M41D iyi tank mı? Tüm bu soruların cevabını merak edenler için, işte karşınızda M41D incelemesi!

Amerikan tankı M41Walker Bulldog’un Çin Cumhuriyeti’nde geliştirilen modifikasyonu M41D, yepyeni dizel motoru ve geliştirilmiş yan kalkanlarıyla dikkat çekiyor. M41 Bulldog tankının Tayvan Ordusu için üretilen modeli olan bu tank, Amerikan M41’den farklı olarak Tayvan üretimi olan M32K1 topu kullanıyor. Peki, oyundaki M41D nasıl?

M41D, muadili M41 Bulldog Walker tankına göre top kullanımı, %10’a yaklaşan dakika başı hasar avantajı ve can puanı farkıyla öne plana çıkıyor. Tankın topuyla başlayalım.

M41D’nin 76 milimetrelik M32K1 topu, 192 milimetrelik deliş gücüne ve 1,5 saniyelik nişan alma süresine sahip. Bunun dışında tankın isabetliliği 0,35m olarak görünüyor ki, bu istatistik havalandırma, silah arkadaşlığı yeteneği ve sarf malzemesi kullanımıyla iyileştirilebilir. Bunu dışında Çinli M41D, Amerikan M41 Bulldog’a göre daha yüksek dakika başı hasarı, standart ve özel mühimmat deliş gücü ve mermi çıkış hızıyla ön plana çıkıyor. Tankın hareket halindeki dağılımı M41 Bulldog’un gerisinde olsa da, Alman hafif tankı M 41 90 mm ile aynı istatistiklere sahip.

Çinli M41D’nin can puanı, Amerikan M41 Bulldog’a göre %10 daha fazla. M41D’nin 1.100 can puanı bulunuyor, yani M 41 90 mm ile aynı can puanına sahip olmakla birlikte, motor farkından dolayı yanma olasılığı da daha düşük. Çinli M41D, can puanı ve dayanıklılık bakımından her iki tanktan da daha avantajlı bir konumda. Peki, gerçekten bu kadar iyi mi?

Çinli M41D, top kullanımı ve can puanıyla muadillerinden önde olsa da tankın görüş mesafesi Amerikan ve Alman muadillerine göre 10 metre daha az, yani 390 metre görüş mesafesine sahip. Çinli M41D’nin hareketliliği, Amerikan M41 Buldog’a göre biraz daha düşük. En temelde Çinli M41D, Amerikan M41 Bulldog’a göre daha iyi top kullanımına, daha fazla cana sahip ama bunun karşılığında hareketliği ve görüş mesafesinden feragat ediyor.

M41D nasıl tank? Amerikan M41 Bulldog’la birebir aynı diyebileceğimiz bir tank, peki oyunda zaten bunun gibi bir tank varken bunun aynısı başka bir tank eklemenin sebebi nedir? Hiç dikkat ettiniz mi, bilmiyorum ama şu anda Çin hafif tankları için mürettebat eğitebileceğiniz en uygun tank Type 64. Bunun dışında Type 62 var ama o da her zaman satışa gelmiyor. Şu ana kadar 8. seviye Çin premium hafif tankı oyuna hiç gelmedi. Type 64’ün 5’li mürettebat dizilimi de, 59-16 ile 4’lü mürettebat dizilimine geçen Çin hafif tank ailesi için gereksiz kalıyordu. Type 64 ile Çin hafif tank mürettebatı eğitmek pek mantıklı değil, çünkü eninde sonunda telsizciyi eğitiyorsunuz. Bu yüzden mürettebat eğitimi için M41D almak mantıklı ama onun dışında oyundaki Amerikan M41 Bulldog’la hemen hemen aynı tank.

World of Tanks ekibinin son zamanda oyuna eklediği Caernarvon AX, ELC EVEN 90, LT-432, M41D, SU-130PM ve T92 gibi premium tanklara baktığımda, bu tankların hattaki normal tankların mürettebat dizilimleriyle uyumlu olduğunu görüyorum. Bu ve bunun gibi tanklar 8. seviyede yer almaya devam edecek, böylece hem mürettebat hem de oyun stili olarak daha uyumlu bir hat olacak. Bu tank ailesinin son üyesi M41D, sanırım Çin teknoloji ağacında yer almak için en uygun adaydı.

Yine çok yazdım. Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Dakika başı hasarı
• Deliş gücü
• Top kullanımı

Kötü
• Oyuna herhangi bir yenilik getirmemesi

Çirkin
• Yüksek silüeti

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇