Ana sayfa Rehberler Tank İncelemeleri #4: M6A2E1 İncelemesi

Tank İncelemeleri #4: M6A2E1 İncelemesi

0
PAYLAŞ

Hemen hemen hepimiz biliyoruz, M6A2E1 tankı 1 Nisan’da satışa sunulacak. 24 saatlik satış sırasında bu tankı alanlar aldı. Peki, nedir bu M6A2E1? Oyunu uzun süredir oynayanlar bilir, M6A2E1 yaklaşık 6 yıl önce satılan ve o günden bu yana hiç satışa çıkmamış bir tanktı. Sizlere bu yazıyı sunmadan önce, şanslıydım ki World of Tanks Türkiye topluluğu bu tankla birkaç maça çıkmama imkan tanıdı. Karşınızda M6A2E1 İncelemesi!

M6A2E1 tankı.

Tarihsel Gelişim
M6A2E1 incelemesi için tankın tarihini araştırdığımda ilginç bilgilere ulaştım. T25 Pilot Number 1 incelememizde bahsetmiştik. Birleşik Devletler Ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında beş farklı tank sınıfı kullanıyordu: hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcıları ve topçular. Bu tank sınıflarından en seyrek kullanılan kuşkusuz ağır tank sınıfı olmuştur.

Birleşik Devletler Ordusundaki ilk modern ağır tank M6 olmuştur. İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte Amerika’daki tank üretim faaliyetleri de hız kazandı. 20 Mayıs 1940’ta, Amerikan ordusunda kullanılmak üzere 50 tonluk bir ağır tank önerildi. 11 Haziran 1940’ta onaylanan ilk prototip T1 olarak adlandırıldı. Çoklu tareti bulunan T1 tankı, İkinci Dünya Savaşı öncesindeki ağır tankları andırdığı için modası geçmiş bulundu ve değişikliğe uğradı. Aynı yılın ekim ayında tankın dizaynı biraz daha konvansiyonel bir hal aldı ve taretler değiştirildi. Yeni modellerde tankın ağırlığı 50 tondan fazlaydı, motor ve vitesle ilgili sıkıntılardan dolayı bu tanklardan istenilen verim bir türlü alınamadı.

T1 Heavy Tank prototiplerinden biri.

Mayıs 1942’ye gelindiğinde motor ve vites sorunları çözülmeye başlanmış, T1E1 (gayrıresmi M6A2) ve T1E2 (M6) varyantaları üretilmişti. Birkaç denemenin ardından T1E2 varyantıyla devam kararı alındı ve bu varyanttan 115 adet tankın üretilmine başlandı. Bir süre sonra oldukça büyük silüetli M6 tanklarının nakliyat maliyetini düşünen Birleşik Devletler Ordusu, ucuz ve nakliyat işlemleri oldukça kolay olan Sherman tanklarını artırdı ve M6’ların üretimi durduruldu.

Tarihteki Performansı
1944 yılına geldiğimizde test aşamasındaki 90 milimetrelik T7 topu mevcut M6 tanklarına modifiye edildi. Bu işlem sırasında mevcut taretin dayanıksız olduğu fark edildi ve yeni bir taret araştırıldı. Ağustos 1944’te T29 tankı için geliştirilen bir taret mevcut M6 tanklarına eklendi ve bu tanklar M6A2E1 olarak adlandırıldı. M6A2E1, 190 milimetrelik eğimli ön taretiyle 105 milimetrelik T5E1 topunu taşıyabilecek güçteydi. Toplamda 77 ton ağırlığa ulaşan M6A2E1’in motoru iyileştirilmedi ve bu haliyle tank hantal kaldı. M6A2E1 tanklarının aynı yılın kasım ayında teslim edilmesi planlanıyordu fakat General Eisenhower tarafından kullanışsız bulunan tankların üretimi iptal edildi ve üretilen iki adet M6A2E1 savaş meydanlarına çıkamadı.

Üretilen iki M6A2E1 tankından biri.

Oyundaki M6A2E1
M6A2E1, 8. seviye Amerikan premium ağır tankı olarak yer alıyor. Oyunun ilk yıllarında satışa sunulan tank uzun bir aradan sonra tekrar satışa sunulacak. Oyunda T1 ve M6’dan sonra yer alması gayet mantıklı.

M6A2E1 Oyun Stili
M6A2E1 incelemesi için istatistiklerine baktığımda 8. seviye ağır tank olarak gayet iyi olduğunu görüyorum fakat dakika başı hasarı rakiplerinden geride kalıyor. Atış gücü konusunda en iyisi olmasa da M6A2E1’in en önemli özelliği ön zırhı. Tankın 190 milimetrelik ön zırhı ve 230 milimetrelik taret zırhı bulunuyor. Mutantı andıran görünüşüyle, 250 milimetre deliş gücünün altında kalan tankların korkulu rüyası olmaya aday.

M6A2E1’i önden delmek çok zor. Tankın zayıf noktaları var, özellikle de komutan kapağı ve taret yanakları bu tankın zayıf noktalarını oluşturuyor, fakat oldukça yüksek bir silüete sahip M6A2E1’in zayıf noktalarını vurmak o kadar da kolay değil. Ön zırhı çok iyi olsa da yan ve arka zırhının hemen hemen hiç olmadığını bilmekte fayda var.

M6A2E1, T29 ve T32’nin 105 milimetrelik topunu kullanıyor. 198 milimetrelik deliş gücüne sahip AP mermiler kendi seviyesi için gayet yeterli. Zırhlı tanklara karşı 245 milimetreye çıkan APRC deliş gücüyle iyi işler çıkartabilirsiniz. Havalandırma ve tank topu sürgüsüyle 10 saniyede bir 320 CP hasar veriyor. Dakika’da 1600 CP’yi geçen atış gücü, rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da yine T34’ten iyi olduğunu söyleyebilirim. Nişan alma süresi ve hareket halindeki dağılımı çok kötü olmasa da 100 metredeki 0.42m isabeti orta-uzak mesafeli çatışmalarda size sorun yaşatabilir. Bu tankın topunun sniper için hiç iyi olmadığını aklınızdan çıkarmayın. -10 derecelik top eğimiyle gayet iyi işler çıkaracaksınız.

Saatte 29 kilometrelik azami hızı ağır tank için biraz yavaş kalsa da, özgül gücüyle ağır tanka göre hareketli bir tank olduğunu söyleyebiliriz. Yine de yumuşak zeminlerdeki dönüş gücünün tanka zor anlar yaşatacağını aklınızdan çıkarmayın, çünkü tankın yumuşsak zeminlerdeki direnci bir hayli kötü.

Tankın oldukça büyük bir silüeti var ve kamuflaj değerleri çok kötü. “Ne kadar kötü olabilir ki?” demeyin, tankın kamuflaj değerleri Maus’dan daha kötü. Dolayısıyla bir köşeye saklanıp geriden ateş etmeyi hiç düşünmeyin, hem isabetliliğiniz hem de kamuflaj değerleriniz oldukça kötü.

Görselde yanlış yazılsa da 3.66m yüksekliğe sahip M6A2E1’in silüeti en sağda.

Zırhı iyi, ortalama hasarı yeterli olsa da topu çok iyi değil, çok hızlı değil. Peki, bu tankı bu kadar önemli yapan şey ne? Aslında bunun cevabı çok zor değil. Tankın sınırlı karşılaşma ayarları var ve 10. seviye tanklarla karşılaşmıyor. Topu çok iyi olmasa da, 198 milimetrelik AP deliş gücüyle diğer sınırlı karşılaşma ayarların sahip tanklar, IS-6 ve WZ-111’in bir hayli önünde yer alıyor.

M6A2E1 incelemesi için birkaç sözüm olacak. Öncelikle bu tankı satın alacak olursanız oldukça zırhlı olduğunuzu unutmayın. Ön zırhınız çok iyi, bunu lehinize kullanın ve savaşta rakiplerinize zor anlar yaşatın. M6A2E1, destek tankı değildir. Bu tankı Maus gibi kullanın, ön zırhınızı düşmana doğru çevirip tüm ateşi üzerinize toplayın. Siz tüm atışları alırken takım arkadaşlarınız düşmanları birer birer azaltsın. Aklınızdan çıkarmayın, tankın ön zırhı çok iyi olsa da 8. ve 9. seviye tank avcılarına karşı zor durumda kalabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var!

Artıları
● Sınırlı karşılaşma ayarları.
● Ön zırhı.
● Deliş gücü.
● Top eğimi.
● Özgül gücü.

Eksileri
● 29km/sa azami hızı.
● Yüksek silüeti.
● Zayıf yan ve arka zırhı.
● İsabetliliği.

Oyun İçi İstatistikleri
Seviye: 8
Can Puanı: 1500
Motor Gücü: 960 bg
Ağırlık: 67.66 ton
Özgül Güç: 14.19 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 29 / -10 km/s
Dönüş Hızı: 24 derece/sn.
Taret Dönüş Hızı: 23 derece/sn.
Zemin Direnci: 1.04/1.43/2.74
Görüş Mesafesi: 380 m
Sinyal Menzili: 570 m
Gövde Zırhı: 191/66/51 mm
Taret Zırhı: 229/89/208 mm

Top: 105 mm Gun T5E1E
Zırh Delimi: 198/245/53 mm
Hasar: 320/320/420 CP
Atış Hızı: 5.05 mermi/dk.
Dolum Hızı: 11.88 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 1.616 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2.3 saniye
100m’de Dağılma: 0.42 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +20°/-10°

Bu istatistikler normal değerlerdir. Havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte dakika başı hasarı 2000 can puanını geçmektedir.

Donanım
M6A2E1, için aşağıdaki donanımları kullanabilirsiniz.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Tamir Kiti

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 5 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Aşağıdaki yetenekleri vermeniz faydalı olacaktır.
Komutan: Altıncı his, Kamuflaj, Silah arkadaşlığı
Nişancı: Tamir, Anlık Atış, Silah arkadaşlığı
Sürücü: Tamir, Acil Fren, Silah arkadaşlığı
Telsiz Operatörü: Tamir, Durumsal Farkındalık, Silah Arkadaşlığı
Yükleyici: Tamir, Güvenli Depolama, Silah Arkadaşlığı

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
M6A2E1 incelemesi kaleme aldığımda bu tankın fiyatını net bilmiyordum. M6A2E1’in 89$’lık fiyatıyla satışa sunulacağı konuşuluyor. Bu tankı için biraz yüksek bir ücret olsa da, oyundaki ender tanklardan birine sahip olmak için verilebilir. Tank biriktirmeyi çok seviyorsanız ve kolleksiyonunuzu genişletmek istiyorsanız M6A2E1’i satın alabilirsiniz, fakat diğer durumlarda bir tank için bu kadar para vermenin mantıklı bir hareket olacağını sanmıyorum.