Ana sayfa Haberler Maxim Chuvalov’la Soru&Cevap

Maxim Chuvalov’la Soru&Cevap

0
PAYLAŞ

sorucevap

Wargaming’in ürün müdürü Maxim Chuvalov, Polonya oyun portalı GameZilla’nın soru&cevap etkinliğine katıldı.

Şu ana kadar kaç savaşa katıldınız?
Fazla değil, RU sunucusunda 7000 civarında savaşa katıldım. Bunun dışında EU, NA ve ASIA sunucularında da oynuyorum; toplam 12000 savaş yaptım.

Polonya teknoloji ağacında hangi aşamadasınız?
Polonya tankları hakkındaki bilgileri topladık. Birçok varyasyonumuz var. Ancak bizi sınırlayan şey yüksek seviye araçların yokluğu. Düşük ve orta seviye tanklar var, yine de bunlar daha önce oyunda olan tanklardan farklı değil. Sovyet tanklarının modifiye edilmiş halleri olsa da çok kritik bir değişiklik yok. Ama yüksek seviye tanklar bizim için büyük bir sorun, özellikle de 10. seviye. İsveç teknoloji ağacını tamamlamamızın sebeplerinden birisi de 10. seviye tanklar bulmamız oldu. Polonya teknoloji ağacını bitirmek istiyoruz ve bunun üzerinde çalışacağız ama son çıkan ürünler ne olur, pek emin değiliz. Ya kendi teknoloji ağaçları olacak ya da bu tanklar üç ulusun tanklarına eklenecek.

Olmadı diyelim, bu çalışmalar çöpe atılacak mı?
Hayır, üzerinde çalışıyoruz. Ama şimdilik bir söz vermek istemiyoruz.

İsveç tankları arasında Stridsvagn 103 var. Bu tank 1967’de üretildi ve gayet modern bir tank. Oyuna tank eklemek için öngördüğünüz zaman sınır nedir?
Biz bu sınırı, 1920’lerin başı ve 1960’ların sonu olarak düşünüyoruz ve çok fazla ihlal etmemeye çalışıyoruz.

Tarihsel savaşların geri gelme ihtimali var mı?
Bunun üzerinde çok düşündük. O zamanlar istediğimiz her şeyi yansıtamadık ve bu savaş kipi mükemmel olmadı. Şimdiyse tarihsel savaşları oynanışı bozmadan en isabetli şekilde nasıl oyuna ekleyebileceğimizi düşünüyoruz. Şu an konsept aşamasındayız.

Bunca yıl sonra oyun mekaniklerini değiştirmenin gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?
Bu oyunu 2010’daki ve şimdiki haliyle kıyaslayacak olursanız sonuç oyun mekaniklerinin tamamen farklılaştığı olacaktır. World of Tanks’ta tek seferde tamamen yeni bir motora geçmek çok zor, çünkü düşüneceğimiz çok fazla şey var. Haritalar, oyun içi mekanikler, denge… Biz oyun içi mekanikleri geliştirmeye çalışıyoruz. Son olarak tespit sistemini optimize ettik ve hareket mekaniklerini değiştirdik. Sonuçta, oyun mekaniklerini değiştirmeyi pek istemiyoruz.

Global dengeleme hakkında endişeli yorumlar var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
Korkacak bir şey yok. Çalışıyoruz ama aynı zamanda yardımınıza ihtiyaç duyuyoruz. Oyundaki sunucudan farklı olan Sandbox sunucusunda oynayabilirsiniz. İlk versiyonu çok fazla geri bildirim aldı. Bir değişiklik hakkında oyunculardan pozitif bir geri dönüş almazsak oyuna eklemeyiz. Şimdilik, topluluk üyeleri değişikliklere temkinli yaklaştı, hatta negatif yorumlar da aldık. Test sunucusundaki oyunla gerçek oyun arasında çok fark var ve aslına bakarsanız bu pek şaşırtıcı değil. Dolayısıyla da değişiklikleri yavaş yavaş uygulamayı düşünüyoruz. Bu sene Sandbox testlerinin ikinci aşamasına geçiyoruz ve herkesi davet ediyoruz. Ortaya çıkacak son ürün oyuncuların geri dönüşlerine bağlı olacak.

Bu oyunu oynayan milyonlarca oyuncu var, hangi yorumun uygun olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Geri dönüşleri forumlardan ve sosyal medyadan topluyoruz, bunun dışında topluluk liderlerinin görüşlerini dikkate alıyoruz. Topluluk liderleri Youtube içerik üreticisi, profesyonel oyuncu veya bir klan üyesi olabilir. Bu oyuncular için tanklar derin bir tutku. Biz geri dönüşleri iki tarafı keskin bir kılıç olarak görüyoruz. Bir tarafta içerik üreticileri, diğer tarafta da milyonlarca oyuncu var. Herkesin her istediğini veremezsiniz. Bu yüzden geri dönüşler konusunda temkinli bir yaklaşım izliyoruz ve bizden istenilen her şeyi körü körüne uygulamıyoruz. Yine de, biz bir geri dönüş alamazsak hiçbir şey değişmez. Dolayısıyla da detaylı ve yapıcı yorumları seviyoruz. Bu yorumlar, “bu oyun artık öldü” ve “hepsi saçmalık” yorumlarından daha fazla katkı sağlıyor.

Tankların 100. yılı için yeni bir oyun modu yarattınız. Neden bu tarz etkinlikler oyun içinde kalıcı olmuyor?
Öncelikle, bu tarz etkinlikleri normal savaşların sıradanlığından kaçınmak için ekliyoruz, istatistiklere bakmadan, tank kasmaya uğraşmadan oynamanızı istiyoruz. Bu etkinliklerin sürekli olmaması önemli. Biz bu etkinlikleri yeni oyun mekaniklerini ve oyuncuların reaksiyonları ölçmek için ekliyoruz. Mesela Konvoy modu sırasında tekerlekli araçların oyun içi mekaniklerini test ettik. Bu mekanikleri analiz ediyoruz ve gelecekte kullanmanın yollarını arıyoruz.

Bazı etkinlikler çok popüler olursa ne yapacaksınız? Bu etkinlikleri tamamen göz ardı edebilir misiniz?
Sanırım yapabiliriz ama görevler ve başarılar bize bazı etkinliklerin olağanüstü popüler olduğunu gösteriyor, yine de daha fazlasını yapmak zorundayız. Bu tarz etkinlikleri bir şekilde, anında değil, oyuna uygulamayı düşünüyoruz. Mesela futbol etkinliği.

Hangi modların kullanılabileceği ve kullanılamayacağıyla ilgili olarak bir açıklama yaptınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Örnek olarak, tankın zayıf noktalarına ateş eden modlarla, mermi izlerinden tankın pozisyonları hakkında bilgi veren modları yasakladık. Ama mesela oyun arayüzünü değiştiren modları olumlu karşılıyoruz. Garaj görünümünde yeni bir tank sırası ekleyen modu gördük ve bu modu o kadar çok sevdik ki oyuna ekledik. Ama bunlar dışında bir de zararlı modlar bulunuyor. Bunlara hile diyemeyiz ama bu modlar, oyunculara haksız bir avantaj sağlıyor ve biz de bunlara karşı savaşıyoruz ve savaşacağız. Bu modları yasaklıyoruz ve blokluyoruz, yine de bazı oyuncular bu modları kullanmanın bir yolunu buluyor. Biz tüm modları bloklayacak olursak oyunculardan gelen güzel fikirleri de kaybetmiş oluruz. Bu sebeple, kompleks bir çözüm üzerinde uğraşıyoruz. Mod üretebilme imkânını korumak istiyoruz, fakat oyuncuların haksız bir avantaj sağlamalarını istemiyoruz. Modları kendi başımıza test edebileceğimiz bir platform üzerinde çalışıyoruz.