Ana sayfa Süpertest MKA Süper Test’te!

MKA Süper Test’te!

0
PAYLAŞ

World of Tanks yetkilileri 2. seviye Alman tankı MKA’nın Süper Test’e geldiğini duyurdu. MKA harfleri tankın asıl adı olan mittlerer Kampfwagen für Ausland’dan geliyor ve “yurt dışı ülkeler için orta tank” anlamına geliyor. Bu ismin nereden geldiğini anlamak için MKA’nın tarihine bakmak gerek. 1935’teki bir orta tank projesinde karşı karşıya gelen Krupp ve Daimler-Benz firmaları farklı tankları önerirler. Daimler-Benz’in Panzer III’üne karşılık Krupp firması MKA’yı üretir. Projedeki seçim Panzer III’ten yana olur, fakat Krupp firması MKA tankını geliştirmeyi bırakmaz, çünkü Fransızların Renault R35’in başarısını gören Krupp yetkilileri, bu tankın ihraç potansiyeli olduğunu düşünmektedirler. 1940 yılına geldiğinde İkinci Dünya Savaşındaki tank teknolojisinin ilerlemesi ve Krupp firmasının MKA projesini geliştirme konusunda ağır kalması sonucunda sadece bir prototip üretildi ve proje iptal edildi.

Oyundaki MKA tankına gelecek olursak bu tank 2. seviye Alman Premium hafif tankı olarak oyunda yer alacak. Seviyesine göre kamuflajı ve gözetleme mesafesi yüksek bir hafif tank olarak dikkat çekiyor. Çevik bir tank olan MKA’nın yüksek can havuzu savaşta daha uzun süre dayanmanızı sağlayacak ama tankın hiç zırhı bulunmadığını belirteyim. Hareket ettiğiniz sürece hayatta olacağınız bir tank bizi bekliyor. Süper Test istatistiklerine bir göz atalım.


MKA
Seviye: 2
Can Puanı: 200
Motor Gücü: 200 bg
Ağırlık: 12 ton
Özgül Güç: 16,6 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 40 / -15 km/s
Dönüş Hızı: 46 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 38 derece/sn.
Görüş Mesafesi: 320 m
Gövde Zırhı: 25/18/16 mm
Kule Zırhı: 25/16/16 mm

Top
Zırh Delimi: 50/78/23 mm
Hasar: 55/55/65 CP
Atış Hızı: 6,98 mermi/dk.
Dolum Hızı: 15,78 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 868 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2,3 saniye
100m’de Dağılma: 0,42 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +20°/-10°

MKA hakkında pek de fazla konuşmaya gerek yok aslında, sonuçta 2. seviye hafif tank olarak oyunda yer alacak. Yeni yıla 3 aylık bir süre kaldığı için MKA’nın oyunculara yılbaşı hediyesi olarak dağıtılacağını söyleyebiliriz. En azından benim beklentim bu yönde. Çoğu oyuncunun düşük seviye tanklarla oynamaktan hoşlanmadığını göz önünde bulunduracak olursak MKA yüksek ihtimalle satılıp garaj yuvası olarak kullanılacaktır.