Ana sayfa Haberler Object 263 Dalı Neden Değişiyor?

Object 263 Dalı Neden Değişiyor?

0
PAYLAŞ

World of Tanks’ın yaptığı birçok değişikliği, World of Tanks topluluk katılımcısı kimliğinden bağımsız olarak olumlu buluyorum. 2017’de yapılan karşılaşma ayarları ve topçu sınıfı değişiklikleri oyunu çok iyi bir noktaya getirdi. Ufak tefek sorunlar var, mesela 3-5-7 maç düzeninde 8. seviye tanklar sürekli 10. seviye tanklarla karşılaşıyor ama bu da düzeltilecek. World of Tanks’ın birçok değişikliğini beğensem de, arada anlam veremediğim değişiklikler oluyor. Bunlardan bir tanesi de Object 263 dalı değişiklikleri.

Object 263 dalındaki 9. seviye tank avcısı SU-122-54, oyundan tamamen kaldırılıyor. Object 263 dalındaki tankların topu tankın arka kısmında bulunuyordu, SU-122-54’ün topu önde bulunduğu için çıkartılıyor ve yerine Object 263, 9. seviye tank avcısı oluyor. Bu dalın son tankı Object 263 yerine de yepyeni bir tank 10. seviye tank avcısı oluyor: Object 268 Variant 4. Buradaki sorun Object 263 dalının değişmesi değil. Asıl sorun, Wargaming’in yüksek dakika başı olan bir tankı, Object 263’ü çıkarması ve yerine Object 268’in bir benzeri olan, yani tek seferde yüksek hasar veren bir tank koyması.

SU-122-54 hattın diğer tanklarına uymuyorsa SU-122-54 yerine başka bir tank bulmak daha mantıklı geliyor bana. Object 263 gibi düşük alfa ve yüksek dakika başı hasarına sahip bir tank yerine, halihazırda olan yüksek alfa ve düşük dakika başı hasarına sahip bir Object 268 v4 getirmek benim fikrime göre uygun bir hareket değil. Neyse, konumuz bu değil.

World of Tanks Türkçe forumunda bir yazı hazırlayan Wargaming.net Topluluk Koordinatörü vuque, Object 263 değişikliklerinin nedenlerini paylaştı. Bu değişiklikler neden yapılıyor, Wargaming bu değişikliklerle ne planlıyor? Yazının devamında bu gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Nedenler
Aklımızda iki hedefle revizyona yaklaştık:
1) Supertest üzerinde çalıştığımız yeni arka-taretli ağır tanklarla oyun çeşitliliğini arttırma. Şu anda diğer üst seviye araçlarda bulunmayan, Ağır Tank oyununda ilginç bir oyun öneriyorlar. Tasarımlarından bahsetmeye gerek bile yok ve hepsi de kendi payına düşen aksiyonu görmüş tanklardan modellenmiş durumda.
2) Üst seviyelere daha mantıklı bir ilerleme sağlamak için hem orta tank hem de tank avcısı hatlarındaki Sovyet arka taretli / üst yapı araçlarının hatlarını düzeltme. Bu araçlar tamamen teknoloji ağacı çizgileri arasına karıştırılmış durumdaydı: Arka-taret / üstyapı araçları, daha geleneksel bir düzene sahip diğer araçlarla karıştırılmıştı ve tersi durumlarda söz konusuydu. Sonuç olarak oynanış seviyeden seviyiye çok değişiyordu; bu da hayal kırıklığına neden oldu ve çizgilerin popülaritesini ciddi şekilde zayıflatıyordu. Garip oynanıyorlardı, bu nedenle sadece çok az kişi onları araştırmak ve / veya oynamak istiyordu ve bu sonuç pek şaşırtıcı değildi.

Konsept
Önceki güncellemelerde SSCB Tank Avcısı hatlarının özelliklerini biraz geliştirdik, ancak işe yaramadı. Böylece bu dalı tekrar gözden geçirmeye karar verdik. Sadece savaş parametrelerini iyileştirmek yeterli olmadı ve hattın tamamına yeniden geçmeye devam ettik. Gözden geçirilmiş çizgiyle ilgili aklımızda olan kavramlar şunlardı:
● Yüksek ileri manevra kabiliyetiyle birlikte (ve daha da önemlisi) yüksek geriye hareket kabiliyetinin ortalama manevra kabiliyetiyle birleşimi
● İyi ön zırh, ama zayıf yan taraflar
● Atış başına yüksek bir yeniden yükleme zamanıyla ortalama hasar (hareketliliği ve korumayı telafi etmek için)
● Kısa/orta menzilde etkili olmasını sağlayacak isabetlilik ve nişan alma zamanı (uzun menzilde etkinliği düşer)
● Tarihi tasarım nedeniyle zayıf yükseltme açısı

Özetlemek gerekirse, bu araçlar yanlardan yarma harekatı yapmak içindir. Üstün mobilite, kilit konumlara çabucak ulaşmalarını ve işgal etmelerini ve müttefikler yetişene kadar düşmanları tutmalarını sağlar. Orta ve yakın mesafedeki muharebede uzmanlaşmışlardır. Korumadan dışarı fırlayıp düşman atışlarını üzerine alıp ve karşılığında hızlıca geri çekilmeden önce birkaç tehlikeli atış gönderiyorlar.

İlk Aşama
Supertest’in ilk aşaması bu konseptle kuruldu.
● Obj. 263’ü, atış başına hasarıyla ve zırhıyla mantıklı bir katkı yapmasını sağlamak için bir alt seviyeye aldık. Aynı zamanda, bu yeniden düzenleme, onu Seviye X için uygun hale getirebilmek için özellik arttırmamız gerekliliğinin önüne geçti.
● Yeni bir Seviye X Tank Avcısı: Obj. 268 Variant 4 eklendi. Hız, zırh ve iyi silahı öncülerinden devraldı ancak onlardan farklı olarak 130 mm’nin üstünde bir silah monte edebiliyor ve açık kapaktan zarar görmüyor.

Bu değişikliklerle hedeflerimize neredeyse ulaştığımızı hissettik, ancak geleneksel taret yerleşimi nedeniyle konsepte uymayan SU-122-54 elimizde kaldı. Oyun açısından kesinlikle çizginin dışındaydı, ancak tarihsel bir bakış açısından değerli idi. Geçici bir çözüm olarak, orada uygun olup olmadığını görmek için onu bir Seviye VIII olarak test etmeye karar verdik. Ne yazık ki, Seviye VIII’de de etkileyici değildi. VIII. Seviyede dahi hasar engellemekte başarısızdı ve oynanıştan büyük oranda uzaklaştığını hissettik.

Obj. 263 ve Obj.268 Variant 4, testlerde mükemmel sonuçlar verdi. Araçlar, hasarı mükemmel şekilde engelledi ve saldırı Tank Avcısı olarak performans gösterdi – atış başına ortalama bir hasarla hızlı, zırhlı ve Tank Avcıları için çok fazla olmayan bir dakika başına hasar verdiler.

İkinci Aşama
Obj. 263’ü Seviye IX’e taşımaya karşı olumsuz düşünüyordunuz, ancak test sonuçları bize bunun tam tersini gösterdi. Obj. 268 Variant 4, Obj.263’e üstün geldi ve bu nedenle rolü daha iyi uyguladı. Bu sebeple, ilk sonuçları doğrulamak için ikisini de birer kez daha test ettik.

2. test için:
● SU-122-54’ü tamamen kaldırdı ve tam olarak arka-taret / üstyapı araçlarından oluşan bir hat oluşturdu.
● SU-100M1 ve SU-101’i yerlerine geri koyduk, zırhlarını ve silah parametrelerini geliştirdik.
Daldaki oyunun akışını korumak için Obj.268 Variant 4’ün alfa hasarı 750’den 650’ye indirildi. Seviye VIII’den Seviye X’a geçtiğinizde alfa hasarında ve yeniden yükleme süresinde ani bir değişiklik olmuyor.

İşte son durum: SU-100M1 >>> SU-101 >>> Obj. 263 >>> Obj.268 Variant
İkinci test, bu araçların çok ilginç bir oyun türü sergilediğine olan inancımızı sağlamlaştırdı.
● Hızlılar, Seviye VII’den Seviye VIII’e 47 + km / saat, Seviye X’de 55 km / s
● Hasarları engellemede uzmanlaşırlar, ancak alt plakalarında zayıf noktalar vardır.
● OP değiller. Atış başına ortalama hasarları klasik TD’lerden daha düşük, ancak yine de ağır veya orta tanklardan daha yüksek, bu durum devasa DPM’ye sahip olmalarını önlemekte. Bu, normal TD’ler ile aynı miktarda hasar verebilecek hızlı, zırhlı araçlar yaratmak istemediğimiz için tasarlandı.

Sonraki adımlar
Son durumun TD oyununda yeni bir fikir oluşmasını sağlayacağına inanıyoruz ve sizleri yakında yayınlanacak olan Açık Test sırasında gözden geçirilmiş dalı denemeye davet ediyoruz. Onlara bir şans verin, biraz açık fikirli olmaya çalışın ve ne düşündüğünüzü bize bildirin! Bu ve diğer revize Sovyet tanklarını izleyerek, ayarlamaların gerçek canlı sunucu koşullarında nasıl çalıştığını ve daha fazla iterasyon gerekip gerekmediğini göreceğiz.

Son olarak, değişiklikler hakkında en güncel ve en doğru bilgileri almak için yapılan tüm yeniden dengeleme çalışmaları hakkında iletişim için resmi kanallarımızı izlemenizi önemle tavsiye ederiz. Oynadığınız ve sevdiğiniz tanklara yaptığımız değişikliklerin arkasındaki sebepler hakkında sizi bilgilendirmek için gösterdiğimiz çabayı arttıracağız.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇