Ana sayfa Tank İncelemeleri Panhard EBR 75 İncelemesi

Panhard EBR 75 İncelemesi

0
PAYLAŞ

Ödül olarak 8. seviye Fransız premium tekerlekli aracı Panhard EBR 75 veren Tekerlekler Üstünde Sınama etkinliği yarın oyuna gelecek. 21 Şubat – 7 Mart tarihleri arasındaki Tekerlekler Üstünde Sınama nam-ı diğer Panhard EBR 75 maratonu etkinliğini başarıyla bitiren oyuncular bu yepyeni premium araca ücretsiz sahip olacaklar. Her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: Panhard EBR 75 nasıl bir araç, Panhard EBR 75 ile nasıl oynanmalı, Panhard EBR 75 iyi araç mı? Tüm bu soruların cevabını merak edenler için bir inceleme yazısı hazırladım.

Ben, en baştan uyarımı yapayım. Tüm görevleri başarıyla yapıp bu aracı garaja eklediğinizde emeklerinize değmediğini düşüneceksiniz. Bana göre bu araç, son üç maratonla birlikte verilen Progetto M35 mod. 46, Caernarvon AX ve SU-130PM gibi tankların kalitesinin çok gerisinde ama yine de ücretsiz veriliyor diye almak için emek harcayanlar olacaktır. Ben şimdiden değmeyeceğini düşündüğümü söyleyeyim de, incelemeye öyle devam edeyim.

Panhard EBR, her ne kadar İkinci Dünya Savaşı sırasında tasarlanmasına rağmen aracın üretim aşamasına geçişi savaş sonrası döneme rastlar. 4×4 araçların yumuşak arazideki düşük hareket kabiliyeti sonrasında Panhard & Levassor firması, sert arazide 4×4, yumuşak arazide 8×8 tekerlek kullanan bir araç üretmiştir. Panhard 201 adıyla üretilen bu ilk araç zaman içinde geliştirilmiş, 1951’de üretilen Panhard EBR-75 FL-10 ile tekerlekli araçlar günümüzdeki görünümüne yakın bir görünüme kavuşmuştur. 1951-1960 yılları arasında 1200’den fazla tekerlekli araç üretilmiş, bu araçlar Endonezya, Fas, Portekiz ve Tunus gibi ülkelerin envanterine girmiştir.

Oyunda, aracın farklı zeminlerdeki hareket kabiliyeti ön plana çıkaran 4×4 ve 8×8 geçişleri, Panhard EBR 75 aracında da öne çıkıyor ama aslında bundan çok daha fazlası var: hareketlilik, kamuflaj ve şarjörlü top. Hareketlilikle başlayalım.

525 beygir gücüne ulaşan motoru ve 15 tonluk toplam ağırlığıyla Panhard EBR 75, 35 bg/t değerini geçen bir özgül güç oranına sahip. Bu değer aşağı yukarı AMX CDC, T-50-2, LTTB ve Ru 251 tanklarına yakın bir değer, dolayısıyla garajınızda bu tanklar varsa Panhard EBR 75’in hareketliliği konusunda ortalama bir fikre sahip olabilirsiniz. Seyir kipinde saatte 60 km, sürat kipinde de saatte 80 km hıza ulaşan Panhard EBR 75, aktif gözcülük gayet uyumlu. Bunun dışında ileri ve geri hızı aynı, yani 80 km/sa hızla hem ileri doğru hem de geri doğru hareket edebilirsiniz. Yüksek motor gücüyle buluşan hareket kabiliyeti, tankın manevra kabiliyetini artırıyor, bu da hareket halinde sağ-sol yaparak düşman mermilerinden sıyrılmanızı sağlıyor ve sizi vurulması zor bir hedef yapıyor.

Tekerlekli araçlar için World of Tanks ekibi ayrı bir sınıf oluşturmadığından dolayı Panhard EBR 75, oyunda hafif tank sınıfına dahil oluyor. Bu da tıpkı hafif tanklarda olduğu gibi, tankın hareket halindeki kamuflaj değerleriyle sabit durumdaki kamuflaj değerlerinin eşit olması anlamına geliyor. Panhard EBR 75’in düşük silüeti, kamuflaj değerlerine pozitif etki yapıyor. Panhard EBR 75, kamuflaj değerleri bakımından kendi seviyesindeki hafif tanklar arasında ELC EVEN 90’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Aracın kamuflajı gayet iyi ama siz kamuflaj değerlerini artırmak için mürettebatınıza kamuflaj yeteneği vermeyi unutmayın.

Tekerlekli araçların tamamı hızlı nişan alma değerlerine sahip ve Panhard AML Lynx 6×6’dan başlamak üzere standart mühimmat olarak APCR kullanıyorlar. APCR mermiler yüksek top çıkış hızına sahip, bu da hareket halindeki hedefleri vurmanızı kolaylaştırıyor. Bunun dışında tekerlekli araçların genel özelliği olan yüksek deliş gücüne sahip patlayıcı mühimmat, özellikle de zırhsız tanklara karşı büyük bir avantaj sağlıyor. Panhard EBR 75’in 2 mermili şarjörlü topu ve yüksek hareket kabiliyeti, vur-kaç taktikleri için oldukça uygun. 56 mühimmat kapasitesine sahip araçta bolca yüksek patlayıcı bulundurmayı unutmayın, mümkünse her durumda yüksek patlayıcı kullanın.

Panhard EBR 75’in iyi özelliklerini sıraladım, peki neden yazımın en başında “emeklerinize değmeyeceğini düşünüyorum” yazdım? Panhard EBR 75’in görüş mesafesi gerçekten çok düşük, hatta Panhard AML Lynx 6×6 ile birlikte seviyesinin en düşük görüş mesafesi değerlerine sahip. Tahville alınan geliştirilmiş havalandırma ve optik kullandığınızda bile Panhard EBR 75’in görüş mesafesi, maksimum değer olan 445 metreye ulaşmıyor. Aynı seviyedeki rakiplerle kıyasladığınızda, kamuflaj değeri ve görüş mesafesini bir arada bulunduran T92, ELC EVEN 90, BC-12 t, LT-432 gibi tanklar gözcülük bakımından daha işlevsel bir görüntü çiziyor.

Oyunun şu anki metasında orta tankların ağırlıklı olduğu bir görünüm var, orta tanklarda optik kullanan bir oyuncu hafif tankların yapacağı gözcülük görevini yapıyor. Teknoloji ağacındaki tanklar arasında orta tankların birçoğu aynı seviyedeki hafif tanklardan çok daha iyi, dolayısıyla 9.18 güncellemesinden sonra hafif tanklar ölü yatırım olarak dikkat çekiyor. Hafif tanklardaki durum bu ama tekerlekli araçların durumu daha da vahim, çünkü görüş mesafeleri çok düşük, bu da aynı seviyedeki hafif tanklardan daha kötü bir görüntü çizmelerine neden oluyor. Bu yüzden bu tankların oyuna gelmemesi gerektiğini düşünüyordum, hala aynı fikirdeyim.

Tekerlekli araçların, hafif tanklara göre en önemli avantajı daha hızlı olmaları. Bu bakımdan tekerlekli araçlarla oynayan oyuncular için harita okumak, çok büyük önem kazanıyor. Tekerlekli araçlarla oynama gibi niyetiniz varsa öncelikle haritayı çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Düşman hattında bir boşluk bulduğunuzda oradan yardırmanız, düşman tanklarına zor anlar yaşatmanız lazım. Her 6-7 saniyede bir mini haritaya bakmayacaksanız Panhard EBR 75 için maratonda emek harcamanıza gerek yok. Ben uyarımı yapayım da, siz yine de aracı almak isterseniz maraton görevlerine görevlerine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Tekerlekler Üstünde Sınama: Panhard EBR 75 Maratonu

Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Top kullanımı
• Mühimmat işlevselliği
• Hareketliliği
• Özgül gücü
• Kamuflaj değerleri

Kötü
• Aracın paletlerinin olmaması dolayısıyla manevra yapmak için ileri veya geri hareket etme zorunluluğu

Çirkin
• 310 metrelik görüş mesafesi

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇