Ana sayfa Haberler SerB ile Soru&Cevap

SerB ile Soru&Cevap

0
PAYLAŞ

serb

S: Livejournal’da verdiğiniz cevaplarda ilham olarak “Backyard Bovington” (Bovington’ın arka bahçesi) deyimini sürekli kullanıyorsunuz. Doğal olarak bu deyimin İngiltere’deki tank müzesiyle bir alakası var ama tam olarak neyi kastediyorsunuz?
C: Dar anlamda İngiliz mühendislerin geliştirdiği tankları, geniş anlamdaysa bütün garip tankları kastediyorum. Almanya dahil, her ulusta bunlardan var.

S: Neredeyse her yıl World of Tanks’e yeni bir ulus katılıyor. Adaylar gittikçe azalıyor ve bu kural sizce ne kadar daha devam eder?
C: Yakında İsveç tankları oyuna katılacak. İtalyanların düşük ve orta seviyeler için potansiyeli var ama yüksek seviye tanklar sıkıntılı. Polonya önerisi vardı ama Polonya’nın 1939’dan beri yeni bir tank üretmediğini varsayabiliriz. Elbette ilginç projeler var ama Sovyet kopyası tanklar yaratmak istemiyoruz. Arşivlerden ilgi çekici detayları araştırıyoruz. İsrail önerisi bile geldi ama bu daha büyük bir sorun yaratıyor. İsrail’in tek orijinal tankı olan Merkava, World of Tanks için fazla modern. World of Tanks’e eklemek için Merkava’nın eski prototiplerine bakmamız lazım. Bunun dışındaki tüm İsrail tankları, diğer ülke tanklarının modifikasyonu veya modernize edilmiş hali. Elbette, ulusların sayısı sınırsız ve World of Tanks’e ekleyebileceğimiz çok ilginç tanklar var. Mesela bir Arjantin tankını oyunda görmek isterim.

S: Bu tankı bu kadar özel yapan nedir?
C: Gayet güzel bir ismi var: Nahuel*. Oyuncuların seveceğine eminim.

* Nahuel, Rusça’da on hui olarak okunuyor ve s.k, s.ktir git anlamlarına geliyor

S: World of Tanks’te neleri geliştirmeyi istersiniz?
C: Kişisel olarak konuşacak olursam, oyundaki birtakım mekanikleri yeniden tasarlamak isterdim ama bunu genel bir plana veya konsepte yayma taraftarı değilim.

S: Oyun şirketleri, bugünlerde tanklara dayalı projeler üretmeye başladı ama bu şirketlerin hepsi eski Sovyetler Topluluğu’ndan çıktı. Tanklar bu kadar popülerken EA veya Blizzard gibi şirketler neden bu işe girişmiyor?
C: Bu oyunlardan bir tanesi, Obsidian oyunu, bir Amerikan şirket tarafından geliştirildi ama Rus Mail.ru tarafından yayınlandı. Bizden başka sadece Almanlar bu işe girişiyor. Birçok Amerikalı için İkinci Dünya Savaşı, Pasifik’teki deniz savaşlarından ibaret. Tabi ki, Amerikalıların kara savaşları da var ama Almanlar ve bizim dışımızda başka kimse tankları bu kadar büyük ölçekte kullanmadı. Fakat, Almanlarla ilgili bir sorun var, onlar bu işi yapmayı pek istemiyorlar. İkinci Dünya Savaşı için Almanya’ya, tank üreten fabrikalardan birine gittik ve arşivleri açmalarını istedik, ancak bu istek geri çevrildi. Fabrikadan çıkarken “biz barış istiyoruz, lütfen gidin” dediklerini duyduk. Tabi bu, Amerikalıların veya Japonların tanklarla ilgili kaliteli oyunlar yapabileceği ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Japon tank simülatörü Panzer Front var. E-79 adında sahte bir Alman tankı bile yapmışlardı ki, tankın mürettebatı muhtemelen cüceydi çünkü insanlar o tanka sığamaz! Oldukça ilginç görüyor! Biz bile o tankın lisansını almak istedik.

S: Sizce World of Warplanes ve World of Warships neden tanklar kadar başarı sağlayamadı?
C: World of Warplanes kısaca düşüşte. Biraz farklı bir durum var ortada. Rusya’da bile dikkat çekmeyi başaramadı ama Asya’da gayet popüler, neredeyse World of Tanks’i yakaladı. Rusya için tanklar hep daha popüler olacak. World of Warplanes kendi kendini idare edebiliyor ve hala kârlı. Bunun daha da gelişmesini umuyoruz. Bazen St. Petersburg’a gidip bizzat yardım etmek bile istiyorum.