Ana sayfa Haberler Skinwot ile Tank Tasarımları

Skinwot ile Tank Tasarımları

0
PAYLAŞ

Skinwot adını hiç duydunuz mu? Skinwot, oyun içi adıyla Lidvoks bir Türk tasarımcı olarak çok farklı bir alanda ilerliyor. Skinwot, World of Tanks oyuncuları için sıfırdan tank tasarımları hazırlıyor ve oyuncuların beğenisine sunuyor. Farklı ve eğlenceli tasarımlarıyla dikkat çeken Skinwot ile röportaj hazırladım. Skinwot kimdir? Gelin hep birlikte keşfedelim.

Merhaba Skinwot. İlk sorumuzla başlayalım, ne zamandır bu oyunu oynuyorsun?
World of Tanks’a 2012 yılında başladım. Sevgilimle televizyon izlerken World of Tanks reklamını gördüm ve “bu oyunu kesin oynamalıyım” dedim. 2012’de oyuna ilk başladığımda T92 8. seviyeydi ve ELC AMX gibi bir fareyi 60+ km hızda ilerlerken AP mermiyle avlayabiliyorduk. Eğlenceli zamanlardı. Yeniler bilmez tabi.

Tank tasarımı işine nasıl başladın? Farklı tasarımların var, bir tasarımcı geçmişin var mı?
Yaklaşık 10 senelik bir tasarımcı geçmişim var. Bir ara World of Tanks’tan sıkıldım ve CS:GO oynamaya başladım. O aralarda CS:GO için bir AWP tasarımı denemesi yaptım ve bu işi yapabildiğimi ilk o zaman fark ettim. Aslında biraz deneyim sahibi olan herkes bu tasarım işlerini yapabilir ama tasarımsal noktada ne kadar ileri gidilir kişinin kendi becerisine kalmış. CS:GO için yapmış olduğum AWP VOKS tasarımı nedendir bilinmez engellendi ve bu tasarımı oyuncuların oylamasına sunamadım. Bu olaydan sonra tekrardan World of Tanks oynamaya başladım.

Klanlarda oynadım, arkadaşlar edindim. Her sefer döneminde klanların patladığına şahit oldum. Oyunun klan sisteminden nefret ettim ve oynamayı tekrar bıraktım. O sıralar aklıma T34 için bir tasarım yapmak geldi ve yaptım. For-C’deyken yapmış olduğum tasarımla klanımın ismini tanka yerleştirdim. Bu tasarım çok hoşuma gitti ve devamını yapabileceğimi fark ettim. Yaptığım skinleri ve tasarımları oyuncularla paylaşmak adına SkinWot sayfasını kurdum ve adım adım kendimi duyurmaya başladım.

Bir tasarım ortalama ne kadar zamanını alıyor?
Bir tasarım yaklaşık olarak 1 günde çıkıyor. Tabi bunun oyuncularla paylaşılacak seviyeye gelmesi için birtakım denemeler yapıyorum, bu da ise yarım gün ile bir gün arası sürebiliyor. Du denemeler sonucunda tasarımların eksikliklerini test ediyorum ve bu eksiklikler tamamen giderilince de oyuncuların beğenisine sunuyorum.

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler neler?
Benim için en önemli olan şey oyuncuların ne istediğidir. Bazıları rengarenk sever, bazıları metalik, bazılarımız da orjinale bağlı kalarak ufak değişikliklerle mutlu olur. Ben, bir tasarıma başlarken oyuncuların oyundan aldığı hazzı nasıl artırabileceğimi düşünüyorum ve bunun dışında gerçekçiliği bozmaktan kaçınıyorum. 1945 model bir tanka neon skin yaptığında bu çok komik duruyor. Tankların yırtıcılığını kaybetmeden daha da çekici ve bol alternatifli tasarımlar çalışmaya dikat ediyorum.

Tasarım süreci biraz detaylandırabilir misin? Hangi elementleri değiştiriyorsun, oyundaki tank tasarımları ve senin tasarımların arasındaki farklar neler? Tasarımlarına kendinden neler katıyorsun?
Oyun dosyalarında her tank için ayrı doku dosyaları mevcut. Bu doku dosyaları DDS uzantılı ve ben de bu dosyalar üzerinde oynamalar yaparak çalışıyorum. Res klasöründeki dosyaları alıp Photoshop’da hazırlıyorum. Tasarımlarımı hazırladıktan sonra da World_of_Tanks\res_mods\0………\vehicles dosyasına ilgili tankın tasarımlarını atıyorum. Böylece oyun içinde şaheserimizi görebiliriz.

World of Tanks’ta ülkelerin çelik renkleri birbirinden farklıdır. Bu, ülkelerin tanklarını ayırt etmemiz için var fakat gerçekte demir rengi neyse odur. Yeşil, mavi veya kahverengi değildir. Benim tasarımlarım, bu renklerle oynamak ve dokularda değişiklik yapmaktan ibarettir. World of Tanks’ta tasarım namına pek bir şey göremiyoruz. Onlar orjinale bağlı kalmak için çok çaba gösterdileraAncak yeni gelir kaynağı olarak tanklarda tasarım işine giriştiler. Liberté, Patriot ve Defender gibi tanklarda bunu görebiliyoruz. Bu durumda World of Tanks ve benim tasarımlarım arasındaki en önemli farklardan birisi benimkilerin ücretsiz olmasıdır.

En çok ilgi gören tasarımın hangisi? Senin bir favorin var mı?
Çok zor bir soru. Ben genel olarak içime sinmeyen hiçbir şeyi paylaşmam. Tasarım yapılacak tankları evvela garajımda olanlardan sonrasında en çok oynanan ve ilgi görecek tanklardan seçiyorum. Tabi buradan Twitch yayıncılarından MrBotosh’a teşekkür ederim. Tasarımlarımı denemiş ve yapmam veya yapmamam gereken şeyler hakkında görüşlerini iletmiştir. MrBotosh’un yayınlarından gelen yorumlara göre en beğenilen tasarımların IS7, 113, E 100 ve AMX 50B tasarımları olduğunu söyleyebilirim.

Bu işe girmek isteyenlere bir önerin var mı?
Bol sabır. Ayrıca beklentinizi çok yüksek tutmayın, yoksa çabuk pes edersiniz.

Eklemek istediğin bir şey var mı?
Tasarımları sadece siz görebilirsiniz. Metalik tasarımlarda oyun içeriğindeki kamuflajlar görünmez ama etkindir. Diğer tasarımlarda kamuflajlar tasarımlar üzerine geleceğinden biraz farklılıklar meydana gelebilir. Umarım beğenirsiniz. İyi oyunlar.

Skinwot tasarımları için Skinwot’un Facebook ve YouTube sayfasını takip edebilirsiniz.
Skinwot Facebook: https://www.facebook.com/skinwot
Skinwot YouTube: https://www.youtube.com/skinwot

Beğendiğiniz herhangi bir tasarımı bilgisayarınıza indirip World_of_Tanks\res_mods\0………\vehicles klasöründeki ilgili alana yükleyebilirsiniz.