Ana sayfa Haberler Soru & Cevap (14.11.2018) #2

Soru & Cevap (14.11.2018) #2

0
PAYLAŞ

World of Tanks’tan kreatif direktör Andrey Bitletsky, yayın direktörü Max Chuvalov ve yayın yardımcı direktörü Artem Safronov, Reddit’te bir soru&cevap etkinliğine katıldılar. Etkinlik sırasında Kuzey Amerika Bölgesi Ürün Direktörü SenatorRatbat ve Topluluk Yöneticisi CabbageMechanic de World of Tanks yetkilerine yardımcı oldu.

Soru&cevap etkinliği hayli uzun olduğu için parça parça çevirip siteye ekliyorum. İlk bölüme şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Soru & Cevap 1. Bölüm

2. bölümle devam edelim.

Asya sunucusunda test edilen yeni karşılaşma ayarları ve yapay zeka botlar Kuzey Amerika sunucusuna gelecek mi?
AB:
Testler başarılı olurlarsa bu sunucuya da ekleyebiliriz.

Dünyadaki tüm oyuncuların bir arada oynayabileceği bir global World of Tanks sunucusu çıkarmayı planlıyor musunuz?
Artem Safronov:
Böyle bir planımız yok

RNG’yi düşürmeyi planlıyor musunuz? Şu anki +/- %25 modern bir oyun için çok fazla şans faktörü barındırıyor. %10 civarı daha iyi olur diye düşünüyorum.
AS:
Her oyuncunun, RNG aralığının nasıl olması gerektiği konusunda farklı fikirleri var, buradan yola çıkarak tüm oyuncuları buluşturan kusursuz bir RNG oranı olmadığını söyleyebilirim.

Klan Savaşları ekranını daha iyi hale getirmeniz mümkün mü?
AS:
Oyundaki ara yüzlerin birçoğunu değiştirmek mümkün ama biz bunu birbirleriyle tutarlı olacak şekilde yapmayı seçiyoruz. Klanlarla ilgili olarak da gelecek yıl birtakım değişiklikler olacağını söyleyebilirim.

Test sunucusunu Wargaming Center’a getirme planınız var mı?
AS:
Evet, bunu yapmayı düşünüyoruz.

Elinizde herhangi bir ses değişikliği listesi var mı? Sesli modlar yapıyorum ve tüm seslere uyum sağlayacak bir mod yapmak isterim.
AS:
Önemli konular arasına aldık, kontrol edip sizi bilgilendireceğiz. Belirttiğiniz için teşekkürler.

Oyuna giriş sürecini hızlandırmak mümkün mü?
AS:
Evet, bunu geliştirme planımız var.

Savaş butonuna tıkladığımızda savaşa giriş ekranında kilitli kalıyoruz, bunu değiştirmenin yolu yok mu? Oyuna giriş yaparken oyunla ilgili başka şeyleri kontrol etmek isterim.
AS:
İyi fikir ama bunun çözümü hem teknik hem de kullanıcı deneyimi açısından biraz karmaşık.

Oyun içinde yeni güncelleme, sunucu problemleri gibi hizmet dışı kalma zamanı ilan edilecek mi? Birçok oyuncu bunu istiyor, ancak henüz yapılmadı.
AS:
Evet, oyun içi açılır ekranlarla bunu yapmayı planlıyoruz.

Oyuna yeni bir harita eklemenin ne kadar sürede çıkacağını bilmediğim için soruyorum. Bir haritanın, sıfırdan oyuna eklenmesine kadar geçen süredeki döngüsü ne kadar sürüyor?
AB:
Haritaları ardı ardına yayınlamıyoruz, çünkü burada pazarlama açısından farklı bir durum var. Herhangi bir zamanda ne kadar kişi mevcut haritalar üzerinde çalışıyor ve ne kadar kişi yeni haritalar için çalışıyor? Bu ikisinin arasında bir orta yol bulmaya çalışıyoruz.

Her haritanın kendi içindeki tasarım sürecinin kısa süreceğini düşünüyorsunuz ama haritalar üzerindeki fark ettiğimiz hatalar ve Süper Test’lerden gelen bildirimleri de düşünmeniz gerek. Her şey bittiğinde ve sonuçtan memnun olduğumuzda haritanın gri binalardan oluşan versiyonu, tasarım departmanına gidiyor. Onlar da ya sıfırdan yapı üretiyor ya da herhangi bir sıkıntılı durumda sonradan kullanılmak üzere haritayla ilgili yapıları kitaplığa ekliyorlar.

Sonuçta prodüksiyon aşamasında herhangi bir sıkıntı çıkmazsa, oyuna tüm yapılarıyla birlikte yepyeni bir harita eklemenin 4-6 ay arasında bir süreye denk geleceğini tahmin ediyorum. Bu süre Büyük Savaşlar haritalarında iki katına çıkıyor. Ön Cephe kipindeki haritanın ne kadar süreceğini bilmek istemezsin.

Asya Sunucularında +1/-1 seviye karşılaşma ayarları test ediliyor. Test sonucunda 15-0/14-1/13-2 gibi şablonlar çıkacak mı diye bakıyorsunuz sanırım?
AB:
Bu tamamen doğru değil. Şu anki karşılaşma ayarlarına baktığınızda bazı iki seviyeli savaşların karşılaşma ayarları için bu yeni şablonların (6-9, 7-8) kullanılması daha büyük ihtimal fakat şu an +2/-2 şablonu var.

Sonuçta tüm sunuculardaki şu anki karşılaşma ayarları şablonunda kaynaklanan sorunları gidermeye ve maç bekleme sürelerini kısaltmaya yarayacak bir şablon için bilgi topluyoruz. Beklentilerimizi karşılarsa diğer sunucularda da bunu denemeyi düşünüyoruz. Sonuç ne olursa olsun, elimize geçen tüm bulgular karşılaşma ayalarını düzenlememize yardımcı olacaktır.

6 yıldır başka hiçbir oyun oynamayan bir oyuncu olarak oyuna yeni gelen oyuncular konusunda endişeliyim, çünkü iyi oyuncular düşük seviye tank alarak yeni gelenleri pataklıyorlar. Yeni oyuncular için bu oyun, bir eğlence sunuyor, üçlü ekip kuran mavi/mor oyuncularsa savaşa giriyor ve bu yeni oyuncuları pataklıyorlar. Düşük seviye savaşlarda XVM veya WN8 oranlarına göre bir kısıtlama getirmeyi düşünün derim.

Hazır XVM’den bahsetmişken Wargaming’in, iyi oyuncuların XVM veya WN8 numaralarını engelleme gibi bir planı var mı? Tüm maç boyunca topçular iyi oyunculara odaklanıyor, dolayısıyla topçuyla ilgili sıkıntıların bir kısmı oyuncu sürekli palette kaldığında ve üç topçu tarafından da aynı anda vurulduğunda ortaya çıkıyor. Tüm oyuncular aynı bakış açısına sahip olsaydı topçular bu kadar kötü olmazdı diye düşünüyorum.

Neyse, iyi işler çıkarmaya devam etmenizi umuyorum, ben bu oyunu çok seviyorum ve şu ana kadar oyuna iyi bir araba alacak kadar para yatırdığımı söylemek istedim, bu da sizi mutlu eder umarım.
AB: Sıcak karşılama için çok teşekkür ederim.

Yeni gelen oyuncular için unicornlar* sıkıntılı bir durum arz ediyor ve biz de bu sorunla ilgileniyoruz. Bazı bölgelerde yeni gelen oyuncular için düşük seviye yapay zeka oyuncular eklemeye çalışıyoruz. Birtakım yenilikler de olacak ama şimdilik bunun üzerinde konuşmak için biraz erken.

Bunun dışında topluluğun gerçekten çok iyi şeyler üretebilecekleri tasarımları engellemeden XVM sorununu nasıl çözeceğimizi düşünüyoruz. Gerçekten bu sorunu çözecek bir çözüm bulduğumuzda bunu duyuracağımızdan da şüphen olmasın.

Ayrıca bu yazıyı yazdığın için, seni uygun bir tank alacak kadar altınla ödüllendirmek istiyoruz.

* Unicorn: Bilmeyenler için belirteyim, XVM’deki mor oyuncuları kastediyor. İngilizcede bu oyunculara unicum deniliyor, isim benzerliğinden dolayı unicorn (tek boynuzlu at) diyorlar.

Soru&Cevap üçüncü bölümüyle devam edecek. Bu arada destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇