Ana sayfa Haberler Soru & Cevap (14.11.2018) #3

Soru & Cevap (14.11.2018) #3

0
PAYLAŞ

World of Tanks’tan kreatif direktör Andrey Bitletsky, yayın direktörü Max Chuvalov ve yayın yardımcı direktörü Artem Safronov, Reddit’te bir soru&cevap etkinliğine katıldılar. Etkinlik sırasında Kuzey Amerika Bölgesi Ürün Direktörü SenatorRatbat ve Topluluk Yöneticisi CabbageMechanic de World of Tanks yetkilerine yardımcı oldu.

Soru&cevap etkinliği hayli uzun olduğu için parça parça çevirip siteye ekliyorum. İlk iki bölüme aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:
Soru & Cevap 1. Bölüm
Soru & Cevap 2. Bölüm

3. ve son bölümle devam edelim.

Bir premium tankı teknoloji ağacına eklemeye nasıl karar veriyorsunuz? Tankın Premium Dükkan’daki ilk satışına mı bakıyorsunuz yoksa başka faktörler var mı?
MC: Bu kararı etkileyen birçok faktör var. Tankın gösterdiği performans bile bunda etkili. Elbette tankın ilk satış zamanı da önemli ama tek sebep değil.

2017’nin Ağustos ayında Kuzey Amerika sunucusu Doğu ve Batı sunucuları birleştirerek tek bir merkez sunucu haline geldi. Bu süreçte Asya ve Avrupa’da olup Kuzey Amerika sunucularında oynayan oyuncular isterlerse kendi sunucularına geçebilecek dendi ama Asya sunucusunda bu olurken Avrupa sunucusunda hiç olmadı. Üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçti ve hiçbir haber yok. Bu yüzden sormak istiyorum, Kuzey Amerika sunucusundaki Avrupalı oyuncular ne zaman kendi sunucularına geçecek?
AS:
Şu an için tek bir tuşla bu transferi yapabileceğimiz bir çözüm yok ama bununla ilgili çözümleri 2019’da tamamlamayı planlıyoruz. Çözümün hemen ardından transfer işlemlerini başlatacağız, çünkü bu yapının kendisinin de belirli bir stabilizasyon dönemine girmesi gerekiyor.

Bu işlem Kuzey Amerika’daki Asyalı oyuncular için 3-4 ay sürüyor da Avrupalı oyuncular için neden bir türlü çözüme kavuşmuyor?
AS:
Çünkü bunun çok basit bir çözümü yok, bu da aslında problemin kendisi, çünkü geçici bir çözümle bunu yapmak yerine kapsamlı bir araç geliştirerek bu işlemleri kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Önceden premium tanklar kredi ve mürettebat deneyimi getirisi dışında genellikle aynı seviyedeki rakiplerinden biraz zayıftı. Şimdiyse teknoloji ağacındaki tanklara göre daha iyi premium tanklar çıkıyor. T26E5 ve T32, Obj 252U ve IS-3, Centurion 5/1 RAAC ve Centurion 1, Skorpion G ve Rhm-Borsig, LT-432 ve LTTB örneklerinde görüldüğü üzere premium tanklar daha iyi. Bu trend dikkat çekici çünkü bu yeni tankları delmek için sürekli premium mermi kullanmamız gerekiyor. Oyunun eski dengesini geri getirmek için izlediğiniz adımlar var mı?
AB:
Aslında burada iki trend var. İlki sizin de bahsettiğiniz şey, diğeri de “premium tankları lütfen düzeltin, bunlar o kadar kötü ki ben oynayamıyorum” trendi. Biz, bu ikisi arasında bir denge kurmaya çalışıyoruz.

Ek olarak, sattığımız premium tankları değiştirmek konusunda daha dikkatli çalışıyoruz. Siz bazılarını yazdınız ama şu an için bir tankın gerçekten çok iyi bir tank olduğunu görürsek, Obj 252U/Defender, Skorpion G, RAAC örneğinde olduğu gibi tankın satış sıklığını düşünüyoruz. Bu da çözüm olmazsa son çözüm olarak SerB’in nerf sopasıyla tanka girişiyoruz.

Bu arada, Bağımsız Devletler topluluğundan birçok oyuncu 432’nin zayıf tank olduğunu söylüyor ve tankın iyileştirilmesi gerektiğini söylüyor. Açıkçası bu, tankın yeterince iyi olduğunu gösteriyor. Yani bu durum, öznel bir durum. Datalara baktığımızda tankın OP olduğunu görürsek, teknoloji ağacındaki tankları iyileştirene kadar bu tankların satışını dizginlemek zorunda kalacağız.

Sınırlı karşılaşma ayarlarına sahip tankları iyileştirdiğinizde karşılaşma ayarlarının değişeceğini de söylemiştiniz. Bununla ilgili bir gelişme var mı?
AB:
Yeni yapının geliştirilmesi tam gaz ilerliyor ve gelecek yılın başlarında tamamlamayı planlıyoruz. Bunun dışında yeni yapıyı Asya sunucularında test ediyoruz ve sonuçlardan sizleri de haberdar edeceğiz.

SU-122-54 ile ilgili bir gelişme var mı?
AB:
Var ama bunun hakkında konuşmak istemiyoruz.

Oyunda en sevdiğiniz tank hangisi?
AB:
Leopard 1

Sarf malzemeleri ve ekipmanlar konusunda gelecekte yeni bir çalışmanız olacak mı?
AB:
Olacak ama şimdilik çok uzak bir gelecek gibi duruyor. Gelecekte neler yapmak istediğimizi görmek için WG Fest’i takip edebilirsiniz.

Object 430U’ya nerf gelecek mi? Oyuna yeni bir Sovyet tankı gelecek mi?
AB:
Tankların performanslarına bakıyoruz ve duruma göre ufak dokunuşlar yapıyoruz. Sorunuza cevap verecek olursam belki gelir?

Sovyet tanklarını sevenler için WG Fest’te güzel bir sürprizimiz olacak, bizi takip edin.

Mürettebat yeteneklerini değiştirmek için bir planladığınız süre nedir? Altıncı His mürettebata gömülü gelecek mi?
AB:
Herhangi bir süre aralığı veremiyoruz ama şimdilik test halindeki değişikliklerin iyi sonuç verdiğini biliyoruz. Altıncı His konusunda da düşüncemiz tam olarak bu. 2019’un bahar aylarında bununla ilgili bir haber yayınlayacağımızı düşünüyorum.

Karşılaşma ayarlarını düzenlemek için bir planınız var mı? T110E5’e iyileştirme gelecek mi?
AB:
Evet, var. Yüce Hükümdarın şanlı günlerini özlediniz sanırım 😀

Oyuna premium KMT ekleme planınız var mı?
AS:
Oyunda lefH ve Sexton I var ama bunları sürekli satmıyoruz. Şu an için gelecekte premium KMT satma planımız olmadığını söyleyebilirim.

KMT’leri kaldırın lütfen.
AB:
KMT’leri kaldırma planımız yok. KMT’ler oyun ekosisteminin ayrılmaz bir parçası. Birçok oyuncu KMT’lerden nefret etse de onların bir amaç dahilinde oyunda olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik size söyleyebileceğim tek şey gelecek sene KMT sınıfının durumunu yeniden gözden geçirmek olur.

Oyunda Warhammer 40k stili gibi stiller olacak mı?
AS:
Karizmatik görünüşlerinin dışında bu tarz stilleri yapmak çok zor. Dolayısıyla bu tarz stilleri, nasıl bir etkinlik veya ortaklık yaptığımıza bağlı olarak geliştirebiliriz. Bazı fikirlerimiz var ama bunları gerçekleştirmek yakın gelecekte pek mümkün değil.

Oyundaki yapay zeka botları geliştirecek misiniz?
MC:
Bot davranışlarını yakından takip ediyoruz ve onları geliştirmeye çalışacağız.

Oyuncular, botların isminin yanında olan 8bit madalyasını alabilecek mi?
MC:
Hayır ama botların madalya alması gayet komik bir fikir.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇