Ana sayfa Haberler Soru&Cevap (11 Ekim 2017)

Soru&Cevap (11 Ekim 2017)

1
PAYLAŞ

Belarus’un Minsk kentinde yer alan World of Tanks geliştiricileri, World of Tanks Topluluk Katılımcılarının sorularını cevapladı.

HD Haritalar

HD haritalar ne zaman gelecek? Hepsi aynı anda mı oyuna eklenecek?
Şu anda HD haritalar için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Birçok harita son aşamaya geldi, sadece ufak rötuşlar kaldı. Bazıları hala geliştirme aşamasında. Elbette HD haritaları oyuna eklediğimizde elimizden geldiğince fazla eklemek isteriz, fakat tüm haritalarda belirli bir kaliteyi tutturmak istiyoruz. Şu an oyunda SD olarak yer alan herhangi bir haritayı HD olarak ekleyemezsek ilerideki güncellemelerde ekleyeceğimizi aklınızdan çıkartmayın. Elimizden geldiğince fazla harita ekleyeceğimizden emin olabilirsiniz, tabi bu haritalar üzerindeki değişiklikler maçın gidişatını etkilemeyecek.

Grafik ayarları sekmesinde Tesellation* ayarları diye bir şey eklendiğini gördük. Tessellation nişancı modunda grafikleri iyileştiriyor, başka neler yapıyor?
Tessellation, oyundaki tüm dokuları üç boyutlu hale getiriyor. Tüm bu ayarlar, geliştirilmiş grafik ayarları olarak son teknoloji bilgisayarlara göre tasarlandı. Yine son teknoloji bilgisayarlar için “ultra” ayarlarını getirdik ve bunları da ekran kartı çok iyi olan bilgisayarlar için öneriyoruz. Tabi “ultra” seçeneğinde daha fazla görsel efekt olacak. Lütfen bunu hali hazırda oyunda olan “maksimum” ayarlarıyla karıştırmayın, “ultra” bundan daha fazlasını sunuyor. (ç.n. Geliştiriciler burada ultra ayalarını oyuna maksimum olarak eklemeyi düşünüyor, böylece kafa karışıklığı giderilmiş olur.)

*Tesellation, eski Yunanca’daki dört ve Latince’de kare anlamına gelen kelimedir. Tessellation olarak adlandırılan işlemse nesnenin köşe sayısını artırma yöntemidir. Mesela bir kareyi beşgen yaparak nesnelerin çok daha yuvarlak ve keskin hatlara sahip olması sağlanır. Böylece dokuların daha detaylı görünmesi sağlanır. Tesellation kısaca nesnelerin poligon sayısını artıran bir teknolojidir. Benim İngiliccem burada bittiği için bu kelimeyi Türkçeye çevirme işini de Ohzman ve Gulyabani’ye bırakıyorum.

Topluluk katılımcılarının Sandbox’u test ettiği kısa zaman içinde Bozkırlar haritasındaki Kuzey Üs biraz daha ince ayar istiyor. Bunu değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
Geri dönüş için teşekkürler. Haritayı geliştiren ekibin bu tarz geri dönüşlere ihtiyacı var ve burada ince bir ayar yapmak için Sandbox’taki oyuncuların ısı haritasını inceleyeceğiz. SD haritalardaki alanları kopyalayıp birebir olarak HD yapmak çok daha zor bir iş.

Yakında yeni haritalar gelecek mi?
Oyuncuların yeni harita istediğinin farkındayız, fakat HD haritalarla uğraşırken bir yandan da yeni haritalar yapmamız pek olası değil. Uzun bir zamandır oyuna yeni harita eklemedik ama yeni harita ekleme planlarımız var. HD haritalardan sonra bununla ilgileneceğiz.

Yeni haritalar için tam olarak ne düşünüyorsunuz?
Şu anda birkaç kış haritası getirmeyi planlıyoruz. Oyundaki birkaç haritayı bunlarla değiştireceğiz. Ayrıca şu an oyunda olan haritaların da yeniden gözden geçirileceğini söyleyebilirim.

HD haritalar geldiğinde oyundan silinecek haritalar var mı?
Evet, çift haritaları oyundan sileceğiz. Winterberg (Ruinberg’in kış versiyonu) ve Kış Himmelsdorf haritası silinecek. Ateş Hattı da gidecek.

Haritaları HD’ye geçirme işlemi aynı zamanda bazı düzenlemeler yapmak için iyi bir fırsat değil mi?
Bazı haritaların dengelenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ama şimdilik oyuncuların HD haritalar hakkındaki geri dönüşlerini toplamak istiyoruz. Şu an için önemli olan şey performans ve görsellik. Haritaları dengelemek istiyoruz, fakat bunu şu anki Sandbox sunucusunda yaparsak HD haritaların kendisiyle ilgili geri dönüşlerden uzaklaşabiliriz. Yine de şunu söyleyebilirim ki, bazı haritaları değiştirme ihtiyacı hissettik. Oyuncu verilerini topladıktan sonra da yine birtakım değişiklikler yapacağız.

Hangi haritalar yeniden çalışılacak?
Şu anki haritaları HD haritalara çevirmeye çalışırken eski oynanışları nasılsa aynen oyuna eklemeyi planlıyoruz, yine de birkaç haritayı oyuna eklerken ufak düzenlemeler yapma ihtiyacı hissettik. Bizim için üç harita yeniden çalışmaya ihtiyaç duyuyordu, bunlar da Balıkçı Koyu, Erlenberg ve Fiyortlar olacak.

Bahsettiğiniz haritalarda nasıl bir değişiklik olacak?
Şimdilik, Erlenberg haritasını ciddi bir şekilde ele alıyoruz ve bu haritanın oyuncular için çok sorun çıkaran bir harita olduğunu biliyoruz. Fiyortlar için haritanın orta kısmında birtakım değişiklikler olacak. Son olarak da Balıkçı Koyu için savaş meydanına birtakım sığınak noktaları olacak. Yine de bunların bir süreç olarak devam ettiğini aklınızdan çıkarmayın, bunlar oyunda değişiklik gösterebilir.

Performans konusundan bahsedelim, HD haritalar oyuna geldiğinde neler olacak?
Bu oyunun tüm bilgisayarlarda oynanması için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Birçok oyuncunun bu oyunu eski bilgisayarlarda oynadığının farkındayız. Bunun için de minimum grafik ayaları şu anki gibi sabit olarak oyunda kalacak, fakat gelecekte bu minimum ayarlarda değişiklikler yapacağız.

Dağa tırmanmayı seven “dağ keçilerine” ne olacak?
Bu “dağ keçiciliği” olayı bizim sunduğumuz yeni fizik motoruyla alakalı. HD haritaları oyuna eklediğimizde bu noktaların bazılarına erişemeyeceksiniz. Bazı noktalara hala erişebileceksiniz fakat bu alanlar için oyuncuların geri dönüşlerini bekliyoruz, duruma göre bunları da kaldırabiliriz.

Sandbox’ta hiç kış haritası yok. Bu haritalara ne oldu?
Kış haritaları için çok havalı bir teknolojiyi sunmaya hazırlanıyoruz. Tankın paletleri kara girdiğinde geride kar izi bırakacak, böylece aynı gerçek hayattaki gibi bir iz oluşacak. Bunun dışında kar toplarını da eklemeyi planlıyoruz. Tabi tüm bunların optimize edilmesi gerek. Her zaman şu anki oyuncuların bilgisayarlarındaki performansı devam ettirmeyi, hatta artırmak için optimize etmeyi planlıyoruz.

Bir haritayı HD yapmak ne kadar sürüyor?
Ortalama iki ay sürüyor. Bir haritayı değiştirmek göründüğü kadar kolay değil, zemin kalitesini geliştirmek için çalışıyoruz, düzenlemeler yapıyoruz, test ediyoruz vs..

Gökyüzüne baktığımda çok parlak görünüyor, gözlerim acıdı resmen!
Geri dönüş için teşekkürler! Işıklandırma, güneşin pozisyonu ve görsel stiller henüz son haline gelmedi. Sandbox’ta bununla ilgili geri dönüşleri toplayacağız ve HD haritalardaki güneşin konumunu belirleyeceğiz.

Kharkov ve Stalingrad gibi çok fazla popüler olmayan haritalara ne olacak?
Bu haritalar biraz problemli haritalar. Haritaları HD yaparken bazı haritaları öncelikli olarak yaptık. Stalingrad ve Kharkov’u HD harita yaparken bu haritaları yeniden çalışmayı da düşünüyoruz. Yine de bu haritaların problemli olduğunu ve oynanış konusunda bazı sıkıntılar yarattığını biliyoruz. Bu yüzden bu haritaları muhtemelen daha sonra yayınlayacağız, çünkü bu haritaları HD yaparken oyuncuların bu haritada oynarken zevk almasını istiyoruz.

Karşılaşma ve hücum kiplerindeki bazı haritalar da biraz problemli, bu haritaları düzenlerken bu kiplerin geleceğini dikkate alıyor musunuz?
Çok uzun zaman önce, oyuncular bizden oyunla ilgili bir çeşitlilik istediklerinde karşılaşma ve hücum kiplerini oyuna sunduk. Yine de bu iki kipte bazı problemler olduğunu biliyoruz. Bu haritaları hem rastgele savaşlara hem de karşılaşma ve hücum kiplerine göre düzenlemek oldukça zor. Bu sebeple bu kiplerdeki haritaları HD’ye geçirirken değişiklik yapmayı uygun bulmadık. Bu kipleri oynayan birçok oyuncu olduğu için bunları oyundan kaldırmayı düşünmüyoruz veya bu kipler için daha fazla harita eklemeyi planlamıyoruz.

Dengelemeler

Anime tanklar Edelweiss ve Nameless hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazı oyuncular bu tankların çok güçlü olduğunu düşünüyor.
İstatistiklere baktığımızda, Nameless’in biraz fazla güçlü olduğunu görüyoruz. Şansımıza savaş meydanında dolanan çok fazla Nameless yok böylece karşılaşma ayarları bakımından pek sıkıntı olmuyor. Her ne kadar bu tankın özelliklerini değiştirmeyi (düşürmeyi) düşünsek de, premium tank olduğu için şu anki haliyle kalacak. Edelweiss için konuşacak olursam ondan daha güçlü 8. seviye tanklar da var.

Type 4 ve Type 5’in şu anki troll toplarından şikayet eden oyuncular var. Bu toplar değişecek mi? Neden bu tanklara daha fazla zırh veriliyor?
Type 4 ve Type 5’in troll topu ve zırhıyla ilgili birçok şikayet alıyoruz. Şu anki haliyle herhangi bir değişiklik yapacak kritik seviyeye ulaşmadı fakat bu tankların istatistiklerini yakından takip ediyoruz. Duruma göre aksiyon alabiliriz. Zırh konusunda da tankların yetersiz zırhlara sahip olmalarıyla ilgili olarak birçok şikayet aldık, böylece zırhın oyundaki önemini artırmak istedik.

M48 Patton iyileştirme aldığından bu yana performansı nasıl oldu?
İstatistiksel olarak aşağı yukarı aynı. M48 Patton’un istatistiklerini yakından takip ediyoruz, tankın çok iyi olduğunu görürsek elimize makası alabiliriz.

Şu anki XM551 modeli çok çirkin duruyor, bunu değiştirecek misiniz?
Evet. Şu anki Sheridan modelini daha az aptal duran başka bir modelle değiştireceğiz.

Object 430 için herhangi bir planınız var mı? Tank şu anda pek popüler değil.
Sovyet orta tanklarını (Object 140, Object 430 ve T-62A) birbirlerinden farklılaştırmak için çalışıyoruz ama henüz son aşamaya gelmedik.

Şu anki RNG +/- %25 olarak oyunda yer alıyor, bunu düşürecek misiniz?
Hayır, yetenekli oyuncuların başka oyuncularla savaşırken tahmin edilebilir hasarlar vermek istemesini anlıyoruz. Yine de RNG’nin şu anki haliyle oyunda kalmasını istiyoruz çünkü oyuncuların “şans” ve “eğlence” anları olsun istiyoruz. Örnek vermem gerekirse, bir düşman tankı size ortalamadan daha az hasar verdiği zaman oyunu çevirmek gibi bir şansınız oluyor.

Bir önceki Sandbox testinden neler öğrendiniz?
Sandbox testlerinin başarılı olduğunu düşünüyoruz. Oyuncuların verilerini ve geri dönüşleri toplamamıza yardımcı oluyor. Bir önceki Sandbox testinden, oyuncuların kullanmaya çok alıştıkları tankları düzenlemek yerine oyunun dengesini düzenlememizi istediklerini anlıyoruz.

Premium Tank Politikaları

Wargaming; T-34B, IS6 B, SchwarzPanzer 58 gibi siyah tanklardan herhangi bir şey öğrendi mi?
Siyah tanklar olayı hakkında konuşacak olursam bu tanklar Amerika’daki Kara Cuma’yı kutlamak için yapıldı. O zaman, bu güne hazırlanmak için yeterli günümüz yoktu, sadece 3 haftamız vardı. Böylece biz de hali hazırdaki bazı tankları siyaha çevirmeyi düşündük, böylece Kara Cuma’yı kutlayabilirdik. Yeni bir tank yapmaktansa hali hazırdaki tankların renklerini değiştirerek kullanmak oyunun dengesini değiştirmeyecekti. 3 hafta yeterli bir süre olmadığı için daha güvenli bir yoldan gitmek istedik. Farklı sunuculardaki farklı etkinlikleri kutlamayı sürdüreceğiz.

Gerçek olmayan tankların oyunda bir geleceği olacak mı? Warhammer tankları, Nameless ve Edelweiss gibi tanklar birçok oyuncuyu üzdü.
Bu gibi tanklardan daha fazlasını oyuna eklemek gibi bir planımız olduğunu düşünmüyorum. Valkyria Chronicles tankları Asya’daki Japon oyuncular (veya anime fanları) için “her sunucuya özel etkinlikler yapma” kapsamında oyuna eklendi. Bu tankları diğer sunucularda satmayı planlamıyoruz.

Ekonomi ve Oyun Mekanikleri Politikaları

Oyuncular Liberté ve Patriot gibi “palyaço kamuflajlı” tankları pek sevmediler. Geliştiriciler bu konuda ne düşünüyor?
Bu çok güzel bir soru. Oyuncular için yeni bir kişiselleştirme sistemi kuruyoruz, burada oyuncular tankları istedikleri gibi kişiselleştirebilecekler. Bu sistemin çok iyi olmasını istiyoruz, aceleye getirmek istemiyoruz bu yüzden şu an için herhangi bir bilgi veremeyiz. Ama buradan oyuncular için kişiselleştirilebilir tank skinleri yapmaya çalıştığımızı görmelisiniz.

İlginç bir şey daha eklemek istiyoruz. Skorpion G’yi oyuna ilk eklediğimiz zamanda aslında 3 adet görsel varyant oluşturduk. Alman kamuflajları içinde normal Skorpion tankı ve hepimizin bildiği Skorpion dışında bir varyant daha vardı fakat bunu oyuna uymadığı gerekçesiyle hiç sunmadık.

Rastgele savaşlarda daha fazla çeşitlilik olacak mı? Mesela gece savaşları veya hava durumu?
Gece savaşları veya hava durumunu oyuna ekleyecek olursak buna neden ihtiyacımız olduğunu iyi düşünmeliyiz. Bunlar sadece görsel değişiklikler mi olacak, yoksa gece savaşı veya kum savaşı esnasında görüş mesafesinin düşmesi gibi oynanışı da etkileyecek mi? Böyle bir şey yapacak olursak sizlere sunmadan önce çok iyi test etmemiz gerekiyor.

XVM’i banlamak gibi bir düşünceniz var mı?
XVM istatistiklerinin oyunun bir parçası olduğunu düşünüyoruz ama bunu öylece yasaklayamayız. XVM, oyuncuların istatistiklerini göstermek gibi bir özelliğe sahip. Bu yüzden XVM geliştiricileriyle yakından çalışıyoruz. Bazı oyuncular XVM’i savaşta ilk hangi hedefi vuracağını belirlemek için kullanıyor ve ilk olarak unicumlara ateş ediyorlar.

İki yıl önce XVM istatistiklerini incelerken ilginç bir şey keşfettik: oyuncuların %50’den fazlası XVM istatistiklerini aktif etmiyordu. Tüm bu işlevleri sunucunun kendisiyle birleştirmek için sıkı çalışıyoruz, çünkü XVM bu konuda eski kalıyor. Bu yüzden, geçtiğimiz günlerde yeni reyting sistemimizi sunduk ve bunun daha iyi ölçümleme yapan bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Bu sistem oyuncuların kendi istatistiklerini diğer oyuncuların istatistikleriyle karşılaştırmayı kolaylaştırıyor.

Savaşırken oyuncuları saklayabilir miyiz?
Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz. Bir oyuncu düşman tanklarının farkında olmadan oynarsa botlara karşı oynadığını düşünebilir. Bunu sadece oyun olarak değil, sosyal etkileşim olarak da düşünebilirsiniz. Oyuncuları saklarsak klanlar için de kötü olabilir, oyuncuları saklarsak klanlar savaş başlamadan yeni oyuncu çekmekte zorlanırlar.

Büyük Savaşlar nasıl gidiyor?
Büyük Savaşları haritası dengeleme anlamında iyi fakat orada karşılaşma ayarlarıyla ilgili sıkıntılar var. Şu anda da bunu düzenlemek için çalışıyoruz.

Şu anda topçu sınıfı çok kötü duruyor, ilerde değiştirilecek mi?
Topçu sınıfı oyundan kaldırılmayacak. Bu sınıf diğer oyuncuların hareketlerini ve davranışlarını tahmin etmeyi seven oyuncular için oyunda kalacak. Topçu sınıfıyla oynamayı seven oyuncular var ve bazı oyuncular sadece topçularla oynuyor. Şimdi, oyuncular da topçunun tek atışıyla ölmediği için savaş meydanlarında daha uzun kalıyorlar.

Grafik Motoru

Şu anki 127 fps limiti, HD haritalar oyuna geldiğinde kaldırılacak mı?
Yeni monitörlerin sunuluşuyla birlikte frekans kalitesinin de sürekli arttığını görüyoruz (144hz ve 165hz). Bizim 127 fps limitinin arkasında yatan şey sunucunun kendisiyle alakalı değil, Big World sunucu motoruyla alakalı. Big World sunucusunu tamamen baştan yazdık, ve böyle bir fps limitine ihtiyacımız olmadığını fark ettik. Fps limitini kaldırmayı ve değiştirmeyi düşünüyoruz, fakat Sandbox’ta bunu test etmeyeceğiz.

Sadece Sandbox değil, şu anki sunucuda da kamera davranışları biraz sinir bozucu. Bununla ilgili ne yapacaksınız?
Bu durumun farkındayız fakat şu an için herhangi bir çözümümüz yok. Yine de “Pilsen” haritasını oyuna sunduğumuzdan beri kamera hareketlerine ince bir ayar ekledik. Böylece bir nebze yardımcı oluyor fakat yne de kusursuz değil. World of Tanks’taki kamera davranışları normal bir FPS oyunundan daha karışık çünkü FPS oyunlarından farklı olarak WoT’ta tank kamerası dışında kule hareketi ve top dönüş süresi gibi dikkate almamı gereken birçok şey var. Şimdilik bunun bir çözümü yok, fakat teknolojinin de yardımıyla ileride bunun çözümünü bulacağımızı düşünüyorum.

Ekstralar

Chieftain Mk 6. hakkında
Chieftain tankını oyuna sunmak bizim için biraz zor. Bu tankı oyuna eklemeyi biz de istiyoruz ama bunu Conqueror’dan basitçe araştırılabilecek bir tank olarak eklemeyi düşünmüyoruz. Chieftain’in oyun stiline yakın düşük seviye tankları bulabilirsek Chieftain’i oyuna eklemeyi daha ciddi olarak düşünebiliriz.

Wargaming, Romanya teknoloji ağacını sunacak mı?
Maalesef Romanya teknoloji ağacını sunmak için elimizde yeterli araç olduğunu düşünmüyoruz.

Polonya tankları ne zaman gelecek?
Polonya teknoloji ağacı üzerinde çalışıyoruz ve teknoloji ağacına ekleyeceğimiz tüm araçları bulduk. Bunun için çalışıyoruz fakat bir tarih belirtmek için henüz çok erken.

SerB nerede? Sesi soluğu çıkmıyor? Aya bir üs yapmayı düşünüyor mu hala?
SerB hala bizim için çalışıyor ama ay üssü içi çalışmıyor. Şu anda başka Wargaming projeleri için çalışıyor.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇