Ana sayfa Haberler Soru&Cevap (27 Eylül 2017)

Soru&Cevap (27 Eylül 2017)

0
PAYLAŞ

Wargaming.net CEO’su Victor Kislyi, bir soru&cevap etkinliğine katıldı.

Oyuna ekleyebileceğiniz tank ve ulus sayısının sınırlı olduğunu biliyoruz ve bu yeni içerikler çoğu WoT güncellemesinin temelini oluşturuyor. Tüm bu olasılıklar bittiğinde oyun nereye gidecek?
Tarihçilerimiz şu an Polonya, Macaristan ve İtalya teknoloji ağacı için çalışıyorlar. Oyuna ekleyeceğimiz içerik sıklığını azaltsak bile elimizde bizi birkaç yıl idare edecek materyalim mevcut. Bunun dışında oyunun sadece yeni tanklara indirgendiğini düşünmüyorum. Büyük Savaşlar gibi, benim de oyunda görmek istediğim kipleri oyuna ekliyoruz.

Modern tankları oyuna eklemek gibi bir planınız var mı?
Bu gibi sorularla sıkça karşılaşıyorum. Oyuna yeni mekanikler, helikopterler veya modern tanklar eklenecek mi? Wargaming’de 4500 çalışanımız var ve sürekli bunun gibi fikirler geliyor. Biz bu fikirlerin prototiplerini üretiyoruz ve bunları test ediyoruz, fakat sadece işe yarayacağına inandığımız şeyleri sizlere sunuyoruz. Büyük Savaşlar’da denediğimiz her şey şu anki gibi değildi, zamanla gelişti ve son halini aldı. Pazarlamanın yasaları böyle.

Şu an Konsol’daki görevler tek oyuncu modunda geçerli. Bunu geliştirmek gibi bir fikriniz var mı?
Duruma bakacağız. WoT her zaman bir PvP oyunu olarak düşünülmüştü, fakat herkesin bu gerçeği sevmediğinin farkındayız. Bunun dışında unutmamamız gereken bir gerçek var ki, o da tüm oyun endüstrisinin en başta PvE oyunu olarak başladığı. Her şey yolunda giderse bu fikri zenginleştirebiliriz.

Eleştirilerin hedefi olan Sıralamalı Savaşların ilk sezonu henüz bitti. Sizce eleştirilerde haklılık payı var mı?
Sıralamalı Savaşlar ya da bazı oyuncuların söylediği gibi ” yetenek bazlı karşılaşma ayarları” World of Tanks’ta uzun süredir tartışılan bir konu. Bu yeni bir denemeydi ve istatistiklere göre aktif oyuncuların %90’ı bu kipi denedi. Elbette, elimizde hatalarla ilgili bir sürü geri bildirim var ama bu ölçekte bir yaptığınızda gayet normal bir durum. Sıralamalı Savaşların ikinci sezonundaki geri bildirimleri dikkate aldık ve birinci sezondan daha iyi hale getirdik. Gerekirse üçüncü sezonda da değişiklik yaparız.

İnsanlar yazıyor veya eleştiriyorlarsa bu ilgilendikleri anlamına gelir. Eleştirecek herhangi bir şey yoksa bu durum biraz şüpheli görünür. Belki oynamayı bırakmışlardır? World of Tanks’ı yayınladığımda bir sürü mesaj aldım. Bu mesajların çoğu teşekkür mesajıydı fakat arada küfür etmeyi sevenler de vardı. Bu mesajların ekran görüntülerini aldım ve ilgili kişilere yolladım. Böylece oyuncuların ne hakkında şikayet ettiklerini gördük.

Şu sıralar oynuyor musunuz?
Tanklar ve gemilerle oynuyorum. Bunun dışında Blitz’de oğlumla eikp savaşına katılıyoruz. Kapalı beta’ya girdiğinde beri Total War: Arena oynuyorum ki bağımlılık yapıyor. Genel olarak konuşacak olursam bilgisayar oyunlarını seviyorum, özellikle de babamın bilgisayarında oynadığım 80’lerin sonundaki oyunları.

Warhammer 40K (W40K) tanklarının Blitz’de yer alacağıyla ilgili bir bilgi vardı?
A: Evet, bu bilgi doğru ama bazı tanklar için. Elbette oynanışı çok mühim bir şekilde etkilemeyecek. Oyuna yeni hatta ilginç tankları eklemek konusunda konuşulmamış bir kural var. Zaman zaman yeni tankları ekleyeceğiz.

Son zamanlarda gelen bilgilere göre Sega ve Creative Assembly ile işbirliğine gittiniz. Bu süreçten Total War: Arena işbirliği nasıl doğdu?
Operation Bagration hakkında birtakım işbirlikleri arıyorduk ve bunu katıldığımız etkinliklerde de anlatıyorduk. Sonra Creative Assembly ve ardından Sega ile ikinci dünya savaşıyla alakalı bir şeyler yapmak üzerinde konuşmaya başladık. Bir noktada görüşmeler tıkandı fakat iletişim hiç kopmadı. Konuşmaya devam ettik ve sonunda da Total War: Arena doğdu.

Geçtiğimiz Aralık ayında MMO oyunu Caliber’i sundunuz fakat o zamandan beri bu oyunla ilgili bir haber yok. Yeni bilgiler için ne kadar beklememiz lazım?
Cevap oldukça basit, çalışmalar sürüyor! Bir oyunun iyi bir oyun olması hedefleniyorsa, uzun bir süreçte sıkı bir çalışma gerekiyor. Bu bizim için tamamen yeni bir alan, dolayısıyla herkes için daha sıkı bir çalışma gerektiriyor. Bunu da hazır olduğunda duyuracağız.

Şu ana kadar sadece Master of Orion isimli bir önemli çalışma ortaya koyan WG Labs’ın gelecekteki projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz, çalışmalar nasıl gidiyor?
Öncelikle WG Labs’ın ayrı bir şirket olmadığını belirtelim. Wargaming’de ayakları yere basan, uzun soluklu projeler hazırladığımızı anlamamız lazım. WG Labs ise ilginç konuları arayan, karşılıklı yeni projeler kovalayan bir ekipten oluşuyor. Çoğu zaman WG Labs yetkilileri yeni sergileri geziyor ve gerçekleştirebilecekleri ilginç projeleri araştırıyorlar. Bu gibi gelişmelerin her sene duyurulmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇