Ana sayfa Haberler SU-130PM İncelemesi

SU-130PM İncelemesi

0
PAYLAŞ

8. seviye Sovyet premium tank avcısı SU-130PM oyuna geldi. Size güzel bir haberim var: “Sovyet Skorpion” tankı olarak adlandırabileceğimiz bu yepyeni SU-130PM tankını, 30 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasındaki Kış Sınaması maratonuyla alabileceksiniz! Evet, yanlış okumadınız yepyeni bir maraton geliyor. Yine de biz bu yazıda tanka odaklanalım, maraton görevlerini farklı bir yazıya bırakalım.

Her yeni tankla birlikte oyuncuların aklında hep aynı sorular var: SU-130PM nasıl bir tank, SU-130PM ile nasıl oynanmalı, SU-130PM iyi tank mı? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız gelin, SU-130PM tankının potansiyelini birlikte keşfedelim!

Sovyetlerin ilk kuleli tank avcısı olan SU-130PM, İkinci Dünya Savaşı sonrasında geliştirilen SU-100P tankının şasisini kullanıyor. SU-76M’nin yerine geçmesi planlanan SU-100P, tüm testlerde başarılı sonuçlar almasına rağmen seri üretim aşamasını geçememişti. Tankın 100 mm’lik topa sahip bir prototipi Kubinka Tank Müzesinde sergileniyor. Müzede bulunan prototiple, tankın oyundaki versiyonu arasındaki fark güçlü topta saklı: prototipte 100 mm’lik bir top varken oyundaki tank avcısı 130 mm’lik daha güçlü bir top kullanıyor.

Hemen hemen oyundaki yüksek seviye tank avcıları gibi SU-130PM de yüksek kalibreli topuyla öne çıkıyor ama SU-130PM’de bundan çok daha fazlası var: hareketlilik ve kamuflaj. Tankın 130 mm’lik topuyla başlayalım.

Her şeyden önce SU-130PM için “Sovyet Skorpion” desek yanıltıcı olmaz. Standart mermiyle 243 mm deliş gücüne sahip SU-130PM, 520 CP hasar verebilen topuyla premium Alman tank avcısı Skorpion G’ye çok benziyor. SU-130PM, premium mermi olarak HEAT kullanıyor ve 320 mm’lik deliş gücüne sahip. SU-130PM, 100 metrede 0.35’lik bir isabetliliği var, bu da mesafe gözetmeksizin etkili atışlar yapabileceğiniz anlamına geliyor. İsabetliliği Skorpion G gibi kadar iyi olmasa da diğer Sovyet tank avcılarına göre hayli iyi durumda. Tankın nişan alma süresi 2.3 saniye olarak dikkat çekiyor, dolayısıyla nişan almak için yıllarca beklemenize gerek kalmayacak. Skorpion’a göre 0.2 saniye geç nişan alsa da top kullanımı Skorpion’dan daha iyi, bu sebeple 0.2 saniyelik farkı pek hissetmeyeceksiniz bile. Tankın Skorpion’dan daha kötü bir özelliği var, kulesi Skorpion gibi 360 derece dönmüyor, dolayısıyla bu durum oyununuzu kısıtlayacaktır.

SU-130PM’nin hareketliliği nasıl diye soracak olursanız yine bir üst paragrafta yaptığım benzetmeye dayanarak “Sovyet Skorpion” diyebilirim. SU-130PM’nin motoru 400 beygir gücüne ulaşıyor. Bu istatistik ilk bakışta Skorpion G’nin gerisinde kalmış gibi görünse de SU-130PM’nin 24 tonluk ağırlığına böldüğünüzde, tankın özgül gücü Skorpion kadar iyi bir performans gösteriyor. SU-130PM azami 65 km/s hıza ulaşabiliyor ama ben düz zeminde bu hıza ulaştığını hiç görmedim. Yine de tüm oyun boyunca 45-55 km/s ile oynayacağınızı söyleyebilirim. Dönüş hızı ve kule dönüş hızı bakımından SU-130PM’nin Skorpion’dan daha iyi olduğunu dipnot olarak ekleyeyim.

“Top ve hareketliliği Skorpion’a çok benziyor, peki ya kamuflaj?” diye soracak olursanız hemen cevap vereyim, SU-130PM’nin silüeti Skorpion’a göre daha düşük, yani World of Tanks diliyle konuşacak olursam Skorpion’a göre kamuflajı daha yüksek, bu da çalı çırpının bol olduğu haritalarda daha yüksek gizlilik sağlayacaktır. Tankın kamuflajı gayet iyi ama siz tankın kamuflaj oranını artırmak için mürettebatınıza kamuflaj yeteneği vermeyi unutmayın.

SU-130PM nasıl tank? SU-130PM, “Sovyet Skorpion” diyebileceğimiz kadar iyi bir tank, kamuflajı avantajını da eklersek Skorpion’dan daha iyi bile diyebiliriz. İsabeti Skorpion kadar iyi olmasa da sonuçta bir Sovyet tankı, yani imkansız mesafelerden imkansız atışlar yapabileceksiniz. Tankın daha da güzel yanı maratonla gelecek olması, yani tankı ücretsiz alabilirsiniz. Maraton görevlerine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: Kış Sınaması: SU-130PM Maratonu

Son zamanlarda yaptığım gibi iyi, kötü, çirkin özellikleriyle yorumlayayım.

İyi
• Hasar gücü
• Deliş gücü
• Hareketliliği
• Özgül gücü
• Kamuflaj değerleri

Kötü
• Kısıtlı dönüş açısına sahip kulesi

Çirkin
• Zırhsız olması

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇