Ana sayfa Haberler T-55 Tankı ve 007 James Bond

T-55 Tankı ve 007 James Bond

0
PAYLAŞ

Merhaba tank severler,

Aranızda 007 James Bond filmlerinin hayranı var mı? Her ne kadar soğuk savaş yıllarında Sovyetlere karşı bir propaganda unsuru olarak kullanılsa da, James Bond filmlerinin hepsini izlemiş biri olarak filmlerdeki her şeye farklı bir gözle bakıyorum. Tabi zaman zaman gözden kaçırdığım noktalar oluyor. Tank kovalamaca sahnesiyle başlayan Goldeneye filmini uzun bir aradan sonra tekrar izleyince tankın World of Tanks’ta gördüğümüz tanklara benzediği fark ettim. Daha önceden izlemiş olanlar için hafızaları tazeleyelim.

Goldeneye filminde kullanılan tank, Rus T-55 tankı. Soğuk savaş döneminde demir perde ülkelerine gönderilen T-54/55 tanklarından birisi. Filmde kullanılan T-55 tankı, East England Military Museum’dan kiralandı ve filmdeki patlama efektlerine karşı zarar görmemesi için tankın üzerine reaktif zırh plakaları eklendi. Alttaki fotoğrafta reaktif zırh plakaları görülüyor.

t-55film
Tank sahneleri St. Petersburg ve Leavesden’de çekildi ve yaklaşık altı hafta sürdü. Tank sahnelerinin çekilmesi sırasında T-55 tankının paletleri, zarar görme ihtimaline karşı kauçuk tabanlı Chieftain paletleriyle değiştirildi. Tankın ufak bir modeli bile yapıldı ve özel efektle filme yerleştirildi.

t-55model

T-55, çekimlerin tamamlanmasının ardından bir süre England Military Museum’un bulunduğu Old Buckenham Airport havaalanında sergilendi. T-55, sonradan Keswick’deki Bond Museum’da da sergilense de, 2011 yılında gayrımenkul yatırımcısı Michael Dezer tarafından satın alındı ve Miami’deki The Dezer Car Museum’da sergilenmeye başlandı. Alttaki fotoğrafta tankın müzedeki alanı görülüyor.

t55-dezer-museum

The Dezer Car Museum’da Goldeneye filminde kullanılan T-55’in dışında; daha önceden James Bond filmlerinde kullanılmış olan Aston Martin DB5, Lotus Esprit Turbo, Rolls Royce gibi koleksiyon parçaları da bulunuyor. Müzede, Grease filmindeki Grease Lightning, Geleceğe Dönüş serisindeki DeLorean ve Hayalet Avcıları filmindeki Ecto-1’in bir replikasının da yer aldığını hap bilgi olarak vereyim.