Ana sayfa Amerika T71: Yeni Kral

T71: Yeni Kral

2
PAYLAŞ

Hafif tanklarla oynamayı çok seviyorum. Hafif tanklarla oynarken düşman araçlarını tespit etmek, onların hasar yediğini görmek beni birine mühimmat hasarı atmışım kadar sevindiriyor. İlk başlarda çalı çimene yatarak başkalarını röntgenlemekle başladığım hafif tank oyun stilimi değiştiren ve daha aktif bir savaş rolü üstlenmemi sağlayan tanklardan birisi de M41 Walker Bulldog’du.

8. seviye Amerikan tankı M41 Walker Bulldog, nam-ı diğer rahmetli, önceden şarjöründe 10 mermi taşıyordu ve pasif-aktif hafif tank rollerine çok rahat uyum sağlıyordu. Tabi rahmetli dememin bir sebebi var: 9.18 güncellemesiyle 10. seviye hafif tanklar oyuna eklenince Bulldog da 7. seviyeden 8. seviyeye yükseltildi ve bu geçiş sırasında şarjöründeki mermi sayısı 10’dan 6’a düşürüldü. 36 saniyede şarjörü dolduran M41 Walker Bulldog’un şarjöründeki mermi sayısı 6’ya düşünce bu tankla oynamanın bir esprisi kalmadı. M41 Bulldog da yerini yeni bir tanka bıraktı: T71.

9.18 güncellemesinden önce 7. seviyede olan M41 Bulldog, güncellemeden sonra 8. seviye yükseltilmesine rağmen birçok özelliği düşürüldü. T71’de durum farklı. 9.18 güncellemesinden önce 7. seviyede olan T71, güncellemeden sonra da aynı seviyede kaldı ve özellikleri çok fazla bir değişiklik göstermedi. Peki, neler değişti?Güncellemeden önce 175 mm AP deliş gücüne sahip olan T185E topunun AP deliş gücü 145 mm’e düşürüldü. Önemli bir düşüş ama çok da dramatik bir düşüş değil, hala iş görüyor. AP mermi deliş gücü azaltıldı, fakat APCR mermi deliş gücüne hiç dokunulmadı. Güncellemeden önce 210 mm olan deliş gücü aynı kaldı. Ağır zırhlı tanklara karşı hala iş görüyor. AP mermi deliş gücü dışında tankın görüş mesafesi azaltıldı. Önceden 400 metre görüş mesafesine sahip olan tank şimdi 390 metre görüş mesafesine sahip. Çok önemli bir düşüş olduğunu söyleyemeyiz.

T71’in AP deliş gücü ve görüş mesafesi düştü, fakat bunlar dışında T71 aynı kaldı, hatta iyileştirme bile aldı. Tankın 400 bg olan motor gücü 420 bg’ye çıkartıldı, böylece hızlanma ve gövde dönüşü konusunda hareketlilik kazandı. Beygir gücünden daha önemli bir değişiklikse karşılaşma ayarlarında oldu.

9.18 güncellemesinden önce 10. seviye tanklarla karşılaşan T71, güncellemeden sonra en fazla 9. seviye tanklarla karşılaşmaya başladı. Delinmeyen Maus’lar, tek atan Jagdpanzer E 100, FV215b (183)’ler mazide kaldı. Normal karşılaşma ayarlarına kavuşan T71, artık 5. seviye tanklarla karşılaşabiliyor!Düşük seviye çıktığı maçlarda yine hafif tank görevlerini sürdüren T71, yüksek seviye çıktığı maçlarda Bat.-Châtillon 25 t kadar etkili bir tank oldu! T71’in şarjöründe 6 mermi bulunuyor ve 10 saniye içerisinde 900 hasar verebiliyor. Bu da tek şarjörde 2 tane 5. seviye orta tankı yok edebildiği anlamına geliyor. Üstelik tüm bunları bir üst seviye tank olan Bulldog’dan daha çabuk yapıyor. 6 mermili şarjörü 36 saniyede dolduran 8. seviye M41 Bulldog yerine aynı sayıda mermiyi 20 saniyede dolduran T71 kesinlikle yeni kral olmayı hak ediyor!

M41 Bulldog’un özellikleri düşürüldükten sonra bu tankla bir daha zevkli maçlar çıkaramayacağım diye üzülmüştüm ama artık T71 var. Kral öldü, yaşasın yeni kral!