Ana sayfa Haberler Tahvil Karşılığı Premium Tank?

Tahvil Karşılığı Premium Tank?

0
PAYLAŞ

Bir iletişim fakültesi mezunu olarak iletişim araştırmalarını okumayı hep çok sevmişimdir. Teyit.org’da Gülin Çavuş imzalı bir habere denk geldim ve bu haberin konusu olan araştırma, World of Tanks için atılan yanlış bir haberin ne kadar hızlı yayıldığını gösteriyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan ve Science Dergisi’nde yayınlanan yeni araştırma göre yalan haber, doğru habere göre altı kat daha hızlı yayılıyor. Çok ilginç bir araştırma aslında, okumak isteyenler şu bağlantıdan habere ulaşabilir: Araştırma: Yanlış bilgi gerçeklerden daha hızlı yayılıyor

Twitter’daki 12 yıllık veriyi inceleyen araştırma, yanlış haberin 1.500 kişiye ulaşma hızının doğru haberin ulaşma hızından altı kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. Peki, bunun konumuzla ne ilgisi var?

Son zamanlarda World of Tanks 1.0 güncellemesinde tahvillerle premium tank veya hesap alınabileceği haberleri var. Facebook ve WhatsApp gruplarını geçtim, World of Tanks forumunda da bu haberler ilgili videolar var. Bu videolarda tahvil karşılığında premium tank ve hesap alınacağını herhangi bir kaynak göstermeden söyleyenler bulunuyor, fakat bu ne kadar doğru?

Wargaming’in tahvil karşılığında premium tank ve hesap sunma gibi bir planı yok. Bu konuda konsept fikirler var fakat bunun henüz fikir aşamasında olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım. Bu fikir ileride gerçeğe dönüşür mü bilmiyorum ama şu an için kesinleşen bir şey yok. Durum böyleyken bazı bloglar ve sosyal medya hesapları, yalan haber yaparak oyuncuları yanlış yönlendiriyor. Bu yalan haberlerde yazanlar gerçekleşmeyince de olan Wargaming’e oluyor, çünkü oyuncular kendilerine yalan söyleyenin Wargaming olduğunu düşünüyor.

World of Tanks’ın 1.0 güncellemesinde tahvil karşılığında premium tank ve hesap alma gibi bir durum söz konusu değil. Wargaming.net Topluluk Yöneticisi Ph3lan, bu konuyla ilgili bir açıklamayla iddialara cevap verdi: “Tahvillerle premium tank alma ihtimali, bizim de düşündüğümüz bir şey ama şu an bu yalnızca bir fikir ve 1.0 güncellemesinde oyuna gelecek bir şey değil. Bu fikir bir yerde gerçeğe dönüşecek olsa bile, henüz tankların tahvil karşılığını konuşacak durumda bile değiliz, dolayısıyla tankların tahvil karşılığı sadece teorik bir durum (tıpkı fikrin kendisi gibi). Ayrıca tahvilleri para karşılığı satmayı kesinlikle düşünmüyoruz.”

Wargaming, her zaman kesin kararlar vermiyor. Bunun en güzel örneğini, M6A2E1 tankının satışında gördük. İlk çıktığında tankı satın alanlara “Bu tank asla satılmayacak” denildi, fakat uzunca bir aradan sonra satışa sunuldu. Wargaming’in her dediği kesin değil, onlar da karar değiştirebiliyorlar. Bu arada, ben de Wargaming’in avukatı değilim, Wargaming’in de benim avukatlığıma ihtiyacı yok zaten. Sizden tek isteğim World of Tanks’la ilgili her habere balıklama atlamayın, biraz düşünün, konuyla ilgili kişilere sorun. Biz yanıt vermezsek, suç bizim olsun. Herkese iyi oyunlar.