Ana sayfa Haberler Tank Fiyatları Neden Artıyor?

Tank Fiyatları Neden Artıyor?

0
PAYLAŞ

Aslında bu yazıyı dün yazmayı planlıyordum ama yıllar sonra üniversite arkadaşlarımla buluştum ve tabi ki yıllar sonra buluşan üniversite arkadaşları olarak itlik, serserilik peşinde koştuk. Neyse, asıl konumuza dönelim.

Premium Dükkan’ı sık ziyaret edenleriniz fark etmiştir, dün itibariyle Löwe’nin fiyatı 217 TL’ye ulaştı, 30 günlük premium hesabın fiyatı 39 TL’den 49 TL’ye fırladı. Peki, bu değişikliklerin sebebi ne? Elbette ki döviz kurlarındaki artış.

Sanırım hepimiz ekonomisi diğer Avrupa ülkelerine oranla daha kaygan bir zeminde olan Türkiye gibi bir ülkede yaşamanın bedelinin, sürekli artan fiyatlarla baş etmeye çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Ülkedeki ekonomik ve siyasi belirsizlikler, yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarını bırakıp daha güvenli ülkelere yatırım yapmalarına neden oluyor. Bunun bir sonucu olarak da Türk lirası; Euro, Dolar, Sterlin, Yen ve hemen hemen diğer tüm yabancı ülke paraları karşısında değer kaybediyor. Dolar ve Euro’daki artışın Türk Lirasını etkilemediğini söyleyen bazı insanlar var, siz onlara aldırmayın. Bal gibi de etkiliyor. En basitinden marketlerdeki fiyatlara bakın, 2 ay önce 9,90 TL’ye aldığım iki çift çorap, bugün neden 11,90 TL’ye satılıyor acaba?

İki çift çorabın fiyatları artarken Euro üzerinden çalışan Wargaming Europe ekibinin sattığı tankların da fiyatlarının artması kaçınılmaz oldu. Peki, uzunca bir süre sabit olan fiyatlar neden arttı? Bu sorunun cevabı çok basit, Wargaming yetkilileri önceden günlük Euro kur fiyatı üzerinden satış yapıyordu, dolayısıyla iki günün fiyatları birbirini tutmuyordu. Bir süre sonra sabit Euro kuruna geçtiler, böylece fiyatlar uzunca bir süre sabit kaldı. Son 1 yılın Euro kur tablosundaki değişime bir göz atınca, sabit Euro bedelinin ne kadar işe yaradığını fark etmişsinizdir.

Wargaming, 1 Euro’yu 3,92 TL’ye sabitlemiş ve uzunca bir süre de bu sabit miktarı kullanmaya başlamıştı. Euro’nun en son ne zaman 3,92 TL olduğunu merak ediyorsanız söyleyeyim, 29 Haziran 2017’de 1 Euro, 3,92 TL’den işlem görüyordu. Neredeyse 1 yıl önce 3,92 olan bu 1 Euro bedeli, dün itibariyle güncellendi, dolayısıyla tank fiyatları da arttı. Bugün 1 Euro, her ne kadar 5,40 TL’den işlem görse de, Wargaming 1 Euro’yu 4,95 TL olarak sabitledi. Dolayısıyla Premium Dükkan’daki tüm ürünlerin fiyatı arttı. 12.500 altın bedeline sahip Löwe, 43,95 €’ya satılıyor, Türk Lirasına çevirdiğimizde de 217 TL gibi bir miktar yapıyor. Kesinlikle çok ciddi bir miktar. Peki, Wargaming bu konuda ne yapabilir?

Wargaming yetkilileri bir süre önce altın fiyatlarında indirime gitmiş ve Türk oyunculara %25 ve %50’lik indirimler sunmuştu. Yani 39 TL’ye satılan 2.500 altını, 19,5 TL’ye satın alabiliyordunuz ki, birçok oyuncu bu indirimden faydalandı. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz, Wargaming ülkelere göre farklı fiyatlar sunabiliyor. Altındaki indirim kampanyası bir daha gelir mi bilmiyorum, fakat oyuncular olarak World of Tanks forumundan bu isteğimizi iletirsek World of Tanks yönetiminin sessiz kalmayacağını söyleyebilirim. Zaten Wargaming.net Topluluk Yöneticisi vuque’nin de World of Tanks Türkçe forumunda yazdıkları bunu kanıtlıyor:

Konuyla ilgili olarak öncelikle fiyatlara herhangi bir zam yapmadığımızı ancak Türk Lirası döviz değişim kurlarını güncellediğimizi belirtmek isterim. Bu döviz değişim kurları zaman zaman güncellenmektedir. Oyunumuzdaki premium dükkanda satılan ürünlerin fiyatları Euro bazında olup, yerel para birimlerine baz alınan değişim kurundan çevirilmektedir ve daha önce belirttiğim gibi Euro bazında fiyatlarda artış yapılmamıştır.

Bildiğiniz üzere bu kur değişimi uzunca bir süredir 1 Euro = 3,92 TL miktarı baz alınarak yapılmaktaydı, ancak ne yazık ki bu sürdürülebilir bir değişim kuru değildir. Şu anda ben bu satırları yazarken google üzerinden baktığımda gördüğüm kur 1 Euro = 5,45497834 Türk Lirası’dır. Bu duruma rağmen yapılan yeni güncellemede kur miktarı olarak 1 Euro = 4,95 TL miktarının baz alındığını söyleyebilirim. Her ne kadar yurt dışında yaşasam da, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkemiz gerçeklerine yabancı değilim, bu fiyatların Euro üzerinden olması ve özellikle son zamanlardaki döviz artışları sebebiyle fiyatların TL cinsinden sizleri zorlayacak boyutlara geldiğini görmekteyim. Bu konularda geri bildirimleri ilettiğimiz konusunda bir şüpheniz olmasın.

World of Tanks forumuna giriş yapın ve oyuncular olarak ses çıkartın. Siz derdinizi düzgün bir şekilde anlatırsanız World of Tanks yetkilileri sessiz kalamaz.

Şimdilik bu kadar, destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇