Ana sayfa Haberler Tank İncelemeleri #10: Sherman VC Firefly İncelemesi

Tank İncelemeleri #10: Sherman VC Firefly İncelemesi

0
PAYLAŞ

6. seviye İngiliz premium orta tankı Sherman VC Firefly, Tankfest etkinliği dolasıyla Premium Dükkan’da satışa sunuldu. Loza’nın M4-A2 Sherman’ı veya Creighton Abrams’ın Thunderbolt VII tankı gibi tarihsel bir öneme sahip Sherman VC Firefly tankı bugün itibariyle 67,26 TL’den başlayan standart paketiyle oyunda. Bu tankı bu kadar özel kılan şey nedir? Gelin, birlikte keşfedelim.

Tarihi
Adını Sovyet kasabası Velikiye Luki’den alan İngiliz Sherman VC Firefly tankı, 8 Ağustos 1944’te diğer İngiliz tanklarıyla birlikte Saint-Aignan-de-Cramesnil yakınlarındaki ormanlık alanda pusuya yattı. Tankın nişancısı Joe Ekins, emir geldiğinde görüş mesafesindeki Tiger tanklarına ateş açtı ve 12 dakika içerisinde üç aracı yok etti. Çatışma dindiğinde İngilizler çok önemli bir şey keşfetti. Çatışmada 007 numaralı Tiger tankı yok edilmişti.

007 nolu Tiger enkazı

007 numaralı Tiger tankı “Kara Baron” olarak da bilinen, en başarılı Alman tank ası Michael Wittmann’ın komutasındaydı. Michael Wittmann, Alman ordusundaki en tehlikeli tankçıların başında geliyordu. Michael Wittmann komutasındaki 007 numaralı Tiger tankı, 13 Haziran 1944’teki Villers-Bocage muharebesinde 14 tank, 15 zırhlı araç ve 2 tanksavar topunu sadece 15 dakika içerisinde yok etmişti. Michael Wittmann, Müttefik Orduları için tehlikeli bir düşmandı ve tehlikeli düşman 8 Ağustos 1944’teki pusuda tankın mühimmat deposunun patlamasıyla anında can vermişti.

Michaell Wittmann’ın öldüğü yerdeki mezar taşı

Michael Wittmann’ın yönetimindeki 007 numaralı tankı hangi aracın yok ettiği tam olarak bilinmiyor. Polonya 1. Zırhlı Tugayı, Kanada 4. Zırhlı Tugayı, Kraliyet Kara Kuvvetleri 144. Zırhlı Kolordusu ve Kraliyet Hava Kuvvetleri 2. Taktik Hava Kuvvetleri Michael Wittmann’ı yok eden atışların kendi araçlarından geldiğini iddia etseler de, tarihçi Ken Tout ve Joe Ekins’le aynı taburda yer alan Les Taylor gibi isimler Wittmann’ın tankını yok eden atışın Joe Ekins’in elinden olduğunu belirtirler. Savaşta birkaç İngiliz aracı yer aldığından Wittman’ın tankını kimin yok ettiği netlik kazanamasa da Wittmann’ın 007 numaralı Tiger tankı, o gün yaklaşık olarak 12:47’de yok edilmiştir.

Oyundaki Sherman VC Firefly
Sherman VC Firefly, oyunda hali hazırda bulunan Firefly tankıyla benzer görünüşe sahip, yine de birtakım farklılıklar mevcut. Firefly tankı daha yuvarlak hatlara sahip olsa da, Sherman VC Firefly daha keskin hatlara sahip. Bunun da sebebi, Sherman VC Firefly tankının Amerikan Sherman tanklarının çok az değiştirilmiş versiyonu olmasında yatıyor.

Bu iki tankın sadece görünüşleri değil istatistikleri de farklı. Sherman VC Firefly dakika başı hasarı, top kullanımı ve isabetlilik parametrelerinde Firefly’dan daha iyi istatistiklere sahip olmasına rağmen motor gücü konusunda Firefly’dan daha kötü bir görüntü çiziyor. Normal Firefly daha yüksek motor gücüne sahip, bu da hızlanma konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.

Sherman VC Firefly Oyun Stili
Sherman VC Firefly, deliş gücü ve büyük zırhsız gövdesiyle bana 7. seviye Alman tankı Panther’i anımsattı. Standart mermide 175 mm’lik deliş gücüne sahip Sherman VC Firefly, isabetli topuyla uzak mesafe atışlarında önemli bir avantaja sahip, dolayısıyla sniper rolüne çok uygun.

Deliş gücü ve dakika başı hasarıyla ön plana çıkan Sherman VC Firefly, büyük zırhsız gövdesiyle oldukça kolay hasar alıyor. Tankın kulesinde de zırh yer almıyor, dolayısıyla sadece kuleyi gösterip hasar atmak pek mümkün değil. O yüzden savaşta ilk sırada değil, ikinci hatta üçüncü sırada yer almanızı tavsiye ederim.

Artıları
● Deliş gücü (Standart 175 mm, premium 239 mm)
● Dakika Başı Hasarı
● Görüş Mesafesi

Eksileri
● Özgül Gücü
● Hantallığı
● Neredeyse Hiç Zırhının Olmaması

Sherman VC Firefly
Seviye: 6
Can Puanı: 750
Motor Gücü: 425 bg
Ağırlık: 33,20 ton
Özgül Güç: 12,80 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 40 / -18 km/s
Dönüş Hızı: 43 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 46 derece/sn.
Zemin Direnci: 0,8/1/1,80
Görüş Mesafesi: 370 m
Sinyal Menzili: 570 m
Gövde Zırhı: 50/38/38 mm
Kule Zırhı: 75/50/50 mm

Top: ‎OQF 17 pdr Gun Mk. VII
Zırh Delimi: 171/239/38 mm
Hasar: 150/150/190 CP
Atış Hızı: 13,33 mermi/dk.
Dolum Hızı: 4,5 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 2000 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2,1 saniye
100m’de Dağılma: 0,36 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +20°/-6°

Tank Profili

Fiyatına değer mi?
Sherman VC Firefly, 67,26 TL’den başlayan Standart Paket fiyatıyla satışa sunuldu. Son zamanlarda Euro ve Dolar, TL karşısında yükselişe geçse de Wargaming’in 1 Euro’yu 4.95 TL’ye sabitlediğini görebilirsiniz. Dolayısıyla şu andaki güncel Euro bedeli üzerinden satışta olmadığını, güncel kura göre daha uygun olduğunu ekleyeyim.

Ben bu tankı sevdim ama ben zaten İngiliz tanklarıyla oynamayı çok seviyorum. En çok sevdiğim tankın Charioteer olması da sanırım bunu yeterince net anlatıyor. Sherman VC Firefly tankına dönecek olursak, bir kere topunun deliş gücü yüksek, bu da üst seviye maçlarda oldukça işe yarıyor. Sherman VC Firefly, Amerikan Sherman tanklarındaki premium deliş gücüne standart mermisiyle ulaşıyor. Çok sıkıştığınızda da 239 mm’lik deliş gücüne sahip premium mermi yardıma koşuyor. Dakika başı hasarı da oldukça iyi. Peki, ne sıkıntıları var?

Tankın zırhı hemen hemen hiç yok, dolayısıyla gelen tüm mermiler tanka hasar veriyor. Sadece topunun bulunduğu alandaki çok kısıtlı bir alanda zırh var ve buradan mucizevi sekmeler yaşanabiliyor ama yine de sekme konusunda pek umutlu olmamak lazım. Büyük ve zırhsız gövdesinin dışında hantal bir tank. Saatte azami 40 km hıza ulaşıyor, bunun dışında özgül gücü de çok düşük.

Sonuç? Artılarını, eksileri ve benim İngiliz sevgimi göz önünde bulundurduğumda artıları öne çıkıyor. Bence Cromwell B, T-35-85M, Rudy ve Type 64 ile birlikte alınabilecek tanklar arasında yer alır. Dolayısıyla fiyatına değeceğini düşünüyorum.