Ana sayfa Haberler Tank İncelemeleri #11: 50TP Prototyp İncelemesi

Tank İncelemeleri #11: 50TP Prototyp İncelemesi

0
PAYLAŞ

İlk Polonya ağır tankı oyuna geldi! 8. seviye Polonya premium ağır tankı 50TP Prototyp, premium hesap sahiplerine özel olarak ön satışla Premium Dükkan’da satışa sunuldu. Bu tankı Czolg T wz51 olarak bekledik ama World of Tanks biri isim değişikliğiyle 50TP Prototyp, World of Tanks’taki ikinci Polonya tankı 193,65 TL’den başlayan standart paketiyle satışta. Peki, 50TP Prototyp nedir, ne değildir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Tarihi
Tankın tarihiyle ilgili pek bir bilgi yok, dolayısıyla World of Tanks’ın tank hakkındaki tanımına sadık kalacağız: 1950’lerin başlarında Varşova’daki Askeri Teknik Akademisinde harbiye öğrencisi Tadeusz Tyszkiewicz tarafından geliştirilen ağır tank taslağıdır. Yeni aracın 50 tona kadar çıkması bekleniyordu. Sadece taslak olarak kaldı.

World of Tanks’ın araç detayları kısmındaki bilgi bu kadar, bunun dışında herhangi bir bilgi bulunmuyor. 50TP Prototyp diğer Polonya ağır tankları gibi taslak bir tank olarak oyunda olacak.

Oyundaki 50TP Prototyp
8. seviye Polonya premium ağır tankı 50TP Prototyp, Sovyet premium ağır tankı Object 252U veya nam-ı diğer Defender’a benzese de oynanışta birtakım farklılıklar mevcut.

50TP Prototyp Oyun Stili
50TP Prototyp, bir Defender değil. Kağıt üzerindeki istatistiklere baktığımızda Defender’dan çok daha güçlü bir tank izlenimi uyandırsa da, tankın zırhı ve topu Defender’ın gerisinde kalıyor.

50TP Prototyp’ın ön zırh kalınlığı 170 mm olarak görünüyor ama bu sadece sürücünün bulunduğu alan için geçerli. Bunun dışındaki alanlar 110 mm zırh kalınlığına sahip, dolayısıyla eğimli zırhıyla düz arazide bile düşmanlara zorluk yaşatan Defender performansı beklememek lazım. 50TP Prototyp’in zırhında Defender’a oranla daha düz zırh alanlarına var, bu sebeple tankın açısını değiştirdiğinizde düşük seviye tanklar sizi kolaylıkla delebiliyor. Ön alt zırhı 160-170 mm’lik bir efektif zırh kalınlığına sahip. Bu da demek oluyor ki 6. seviyedeki Hellcat tankın ön alt zırhını kolaylıkla delebilir. Tankın zırhını en efektif şekilde kullanmanız için gövde zırhınızın doğrudan düşmana bakıyor olması önemli.

50TP Prototyp’in 122 mm’lik topu 440 CP alfa hasarına sahip fakat deliş gücü sıkıntıları yaşıyor. Tankın standart AP deliş gücü 218 mm olsa da, premium APCR deliş gücü sadece 245 mm olarak dikkat çekiyor, bu da süper ağırlara karşı birtakım sıkıntılar yaşayacağınız anlamına geliyor. Maus, Type 5 gibi tanklarla karşı karşıya geldiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Zırh ve topu pek iyi değil, peki hangi özellikleri iyi? Tankın top eğimi çok iyi, ön taraflarda -8 olan top eğimi tankın yan kısımlarında -10 dereceye kadar ulaşıyor, bu da eğimli arazide etkili oyunlar çıkartabileceğiniz anlamına geliyor. Bunun dışında Defender’a göre daha iyi top kullanımı ve daha isabetli bir top sizleri bekliyor. Tankın dakika başı hasarının Defender’dan %5 daha yüksek olduğunu da belirteyim. Görüş mesafesi de Defender’dan katbekat fazla, ortalıkta IS-3 veya Defender gibi kör gezmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Peki, bu tankın oyundaki rolü nedir? 50TP Prototyp bir “en önde basayım, gideyim” tankı değil, bir destek tankı. Bu role uygun olarak da en önde değil, biraz arkada çatışmaya girebileceğiniz bir tank. Ön alt zırhı zayıf olduğu için gövdeyi saklamanız yararınıza olacaktır, bunun için de tankın -8 derecelik top eğimini kullanabilir, kule efektif zırh kalınlığını daha da artırabilirsiniz. Tankın isabetliliği Defender’dan iyi olsa da, hala birçok ağır tankın gerisinde kalıyor. Bu yüzden orta menzilli çatışmalarda savaşmak sizin yararınıza olacaktır. Yetenekli ellerde çok iyi bir destek tankı olacağını söylemeliyim.

Artıları
● Top eğimi
● Alfa hasarı
● Görüş mesafesi
● Dakika başı hasarı
● Polonya ağır tankları için önceden mürettebat kasmaya olanak sağlaması

Eksileri
● Ön alt gövde zırhı
● Hantallığı
● APCR deliş gücü

50TP Prototyp
Seviye: 8
Can Puanı: 1500
Motor Gücü: 750 bg
Ağırlık: 52,35 ton
Özgül Güç: 14,33 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 35 / -14 km/s
Dönüş Hızı: 38 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 28 derece/sn.
Zemin Direnci: 1,15/1,43/2,20
Görüş Mesafesi: 380 m
Sinyal Menzili: 525 m
Gövde Zırhı: 170/90/80 mm
Kule Zırhı: 210/150/100 mm

Top: ‎122 mm wz.43/50
Zırh Delimi: 218/245/68 mm
Hasar: 440/440/560 CP
Atış Hızı: 4,23 mermi/dk.
Dolum Hızı: 14,18 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 1861,2 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 3 saniye
100m’de Dağılma: 0.4 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +20°/-8°

Fiyatına değer mi?
50TP Prototyp, 193,65 TL’den başlayan standart paket fiyatıyla satışa sunuldu. Son zamanlarda Euro ve Dolar, TL karşısında yükselişe geçse de Wargaming’in 1 Euro’yu 4.95 TL’ye sabitlediğini görebilirsiniz. Dolayısıyla şu andaki güncel Euro bedeli üzerinden satışta olmadığını, güncel kura göre daha uygun olduğunu ekleyeyim.

50TP Prototyp bence çok iyi bir tank. Hem top kullanımı hem de top eğimi Defender’a göre çok daha iyi, dolayısıyla bu tankla çıktığım maçlarda kendimi çok rahat hissettim. Sanki bir Sovyet tankıyla değil de Super Conqueror-Defender karması bir tankla oynadığımı hissettim, dolayısıyla da bu tankla oynamaktan çok keyif aldım.

Fiyatına değer mi? Bence kesinlikle değer. Wargaming’in oyun fiyatına tank satma politikası, son zamanlardaki kur farkıyla buluşunca fiyatlar ister istemez çok yüksek geliyor, fakat para harcamaya niyetiniz varsa 50TP Prototyp’i tüm oyunculara tavsiye ederim.