Ana sayfa Rehberler Tank İncelemeleri #3: Strv S1 İncelemesi

Tank İncelemeleri #3: Strv S1 İncelemesi

1
PAYLAŞ

Cigulipaf ekibi olarak geçtiğimiz haftalarda yeni bir seriye başlamıştık. Tank incelemeleri serimize yakında oyuna gelecek yepyeni bir premium tankla devam ediyoruz. Tabi şu ana kadar hep premium tanklar üzerinden gittik, kısmetse gelecek bölümlerde norma tankları da inceleyeceğiz. Neyse, konuyu fazla uzatmayalım. Karşınızda 8. seviye İsveç premium tank avcısı Strv S1 incelemesi!

İsveç’teki S1 tankı anıtı.

Tarihsel Gelişim
İsveç ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında farklı tank sınıflarından oluşan zırhlı birliklere sahipti. Savaş boyunca kendi tanklarını üreten İsveç ordusu, ilginç tank tasarımlarıyla diğer ülkelerden farklı bir görüntü çiziyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında üretilen İsveç tanklarının neredeyse tamamı, hızla gelişen tank teknolojisiyle birlikte savaş sonrası dönemde demode olmuştu. Buna bir de yerli tank üretmenin yüksek maliyeti eklenince İsveç hükümeti farklı arayışlara gitti.

İkinci Dünya Savaşının bitmesini takip eden günlerde düzenlenen Berlin zafer geçişinde müttefiklerin canlı gözlerle gördüğü IS-3, soğuk savaş döneminde batılı ülkeleri korkutan tanklarından başında geliyordu. Savaş sonrası şekillenen düzende olası Rus ilerleyişine karşı koymak amacıyla İsveç hükümeti, yerli tank üretimi yerine İngiltere’den Centurion tankları ithal etmiş, bu tanklar Strv 81 ve Strv 104 adlarıyla İsveç ordusu envanterine kaydedilmişti.

1950’li yılların başında İngiliz Centurion tankları, Kore Savaşına katıldı. Centurion ve Patton gibi yüksek silüetli tankların bu savaşta sıkça hasar alması, yüksek silüetli tank yerine daha düşük silüetli tank üretmenin gerekliliğini gösterdi. 1950’lerin ortalarına gelindiğinde yüksek silüetli Centurion tankları yerine ülkenin sert coğrafi koşullarına ayak uydurabilen ve olası Rus işgalinde coğrafi avantajı kullanan daha düşük silüetli yerli tank üretim faaliyetleri başladı. İsveç’in yerli üretim için oluşturduğu konseyinin başında bulunan Sven Berge, 1957’nin sonbaharında yerli tanklar için üç öneri sundu:
1) A Serisi: 50 ton ağırlığında Amerikan ve İngiliz tankları gibi zırhlı tanklar bkz. M60 ve Chieftain
2) T Serisi: 30 ton ağırlığında Fransız ve Alman tankları gibi hızlı tanklar bkz. Leopard ve AMX 30
3) S Serisi: Düşük silüetli ve taretsiz yerli tank konsepti.

İsveçli Centurion Strv 81’e göre A, T ve S serisi tank dizaynları.

Sven Berge’nin üç önerisinden en uygunu S serisi tankları olarak düşünüldü ve yerli tank üretim araştırmaları devrimsel bir tank üretimiyle tekrar başladı: Strv S1.

Tarihteki Performansı
Strv S1 tankı, Strv 103 adıyla bildiğimiz tankların ilk konsepti olarak kayıtlarda yer alıyor. 1961’de üretilen düşük profilli Strv S1 tankıyla birlikte Strv 103’e giden yolda ilk prototip üretilmiş oldu.

Strv S1’in ağaçtan yapılmış maketi.

S1 prototipinde Royal Ordnance L7 diğer adıyla 105 mm L/52 top yer alıyordu. Zırhlı tanklara karşı hayli efektif olan bu top daha sonraki prototiplerde şarjörlü Bofors 105 mm L74 topuyla değiştirildi.

Atış gücü kadar eğimli zırhı da S1’e güç veriyordu. 40 milimetre nominal kalınlığa sahip yüksek açılı ön zırh, S1’e efektif bir koruma sağlıyordu.

S1 prototipinin tareti bulunmadığı için top hareketi diğer tankların aksine gövdeden sağlanıyordu. Sven Berge’nin devrimsel tasarımında topun hareketi için hidro-pnömatik süspansiyonlar kullanıldı ve top hareketleri gövdeyle birlikte şekillendi. Hidro-pnömatik süspansiyonlar, hulldown pozisyonunda avantaj sağlıyordu ve İsveç’in dağlık coğrafyasında herhangi bir alanı savunmayı olanaklı kılıyordu.

S1 prototipinde 540 beygir gücüne sahip yerli üretim motor kullanıldı. Motor günü tankın hızlı bir şekilde cepheye gitmesine yardımcı olurken farklı bir imkan daha sunuyordu: hızlı geri gitme. Strv S1, saatte 50 kilometre hıza ulaşırken geri hızı saatte 45 kilometreye kadar ulaşıyordu. İsveç’in dağlık coğrafyasını düşündüğünüzde, hulldown pozisyonunda ateş ettikten sonra zırhın güçlü kısmını düşmana doğrultarak hızla geri geri gidebilen bir tank İsveç ordusu için bulunmaz bir nimetti.

İlk prototipteki 105 mm L/52 topu, ikinci prototipte değiştirildi. İkinci prototipte yer alan şarjörlü Bofors 105 mm L74 topu, dakikada 15 mermi atabiliyordu, dolayısıyla yükleyiciye ihtiyaç duyulmuyordu. S1’in üç olan mürettebat sayısı, S2’de ikiye indirildi. İkinci prototipte komutan ve sürücü/nişancı yer alıyordu fakat geri gitmek için sürücünün yer değiştirmesi gerekiyordu. Çatışma sırasında olası konsantrasyon kayıplarını en aza indirmek için mürettebat sayısı üçe çıkarıldı ve sürücü/radyo operatörü tanka eklendi. Sürücü/radyo operatörü, Strv S1’in ön zırhını düşmana doğru tutarak tankın efektif bir şekilde savaş meydanından uzaklaşmasını sağlıyordu.

Strv tanklarının mürettebat düzeni.

S serisi tankların ilk prototipi S1’in başarısının ardından ikinci prototipe geçildi ve sonrasında da 1967’de ilk Strv 103 tankı üretildi. Böylece Strv 103’e giden yolda üretilen ilk tank Strv S1 oldu.

Oyundaki Strv S1
8. seviye İsveç premium tank avcısı Strv S1’in tarihsel gelişimini göz önüne bulundurduğumuzda, S1’in Strv 103 tanklarından önce gelmesi gayet doğru. Aslında Strv S1, UDES 03’ün yerine de oyunda olabilirdi, böylesi tarihsel olarak daha doğru olurdu. Yine de oyunda Strv 103 tanklarından önce yer alması tarihsel gerçekliği doğruluyor.

Strv S1 Oyun Stili
Strv S1’in istatistikleri 8. seviye tank avcısı için gayet güzel. Özellikle top performansı ve isabetliliği çok iyi. Bunun dışında Kuşatma moduna giriş 2 saniye, moddan çıkış 1.5 saniye sürüyor. Kuşatma modundaki saatte 8 kilometrelik hız, muadili UDES 03’ten çok daha iyi. Bu da hulldown pozisyonunda daha rahat bir hareket imkanı sağlıyor.

Kuşatma modundaki performansı çok iyi.

Strv S1’in en iyi yanı top performansı. Tankın dakika başı hasarı 3000’e yaklaşıyor, atış kaçırmadığınız sürece kârlı oyunlar sizi bekliyor. 288 milimetrelik standart mermisi deliş gücüyle karşılaştığınız hemen hemen her tankı kolayca delebilirsiniz. 330 milimetrelik premium mermi deliş gücüyle de yüksek zırhlı tanklara karşı pek zorlanmazsınız. 100 metrede 0.3 metre isabeti ve saniyede 1450 metre hızla ilerleyen mermi hızıyla hareketli hedeflere karşı oldukça etkili bir oyun sergileyebilirsiniz.

Konu hareketlilik olunca, Strv S1 biraz sınıfta kalıyor. 540 beygir gücüne sahip motoru, 33.4 tonluk ağırlıkla buluşunca tankın özgül gücü ton başına 16.17 beygir gücüne denk geliyor.  UDES 03’ün 26.37’lik özgül gücüyle karşılaştığınızda UDES 03 kadar hareketli bir tank olmadığını kolayca söyleyebiliriz. Saatte 50 kilometrelik azami hızı ve geri gidişlerde saate 45 kilometreye ulaşan hızıyla tank UDES 03’ten geri kalsa da, kendi seviyesindeki tank avcılarına oranla hareketli bir tank olduğunu söyleyebiliriz.

30 milimetrelik nominal zırh alt seviyelerde iş yapıyor.

Peki ya zırhı nasıl? Tankın 30 milimetrelik ön zırhı var. Nominal zırh kalınlığı düşük olsa da, yüksek açıyla buluşan efektif zırhı 90 milimetrelik toplara karşı iyi bir koruma sağlıyor. Fakat kalibresi 90 milimetreden büyük herhangi bir top tanka kolayca nüfuz edebilir, dolayısıyla üst seviyedeki tanklara karşı oynarken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tankın pek fazla can puanı yok, o yüzden dikkatli oynamakta fayda var. 1000 Can Puanı olan tankla spotlandığınız anda tehlike yaşayabilirsiniz. Özellikle de üst seviyelere karşı oynarken geride durup kamuflaj ve dakika başı hasar avantajını kullanmakta fayda var. Yüksek seviye tanklarla oynarken kamuflaj avantajınızı kullanıp destek rolünde oynarsanız takımınızı galibiyete taşıyabilirsiniz. Yüksek seviyede çıktığınız maçlarda da aynı rolü sürdürmeniz gerekebilir. Strv S1’le basmaya çalışmayın, sadece geriye yaslanın ve maçın tadını çıkarın. Kuşatma modunun getirdiği belli bir kalıpta oynama zorunluluğu bu tankla oynarken sıklıkla hissediliyor. Siz destek tankısınız, yarma tankı değil.

Artıları
● Mükemmel top performansı.
● Düşük nişan alma hızı.
● Yüksek deliş gücü.
● Atış hızı ve dakika başı hasarı.
● Top eğimi.

Eksileri
● Kuşatma modu ve belirli kalıplarda oynama zorunluluğu.
● 350 metrelik görüş mesafesi.
● Can puanı.
● 30 milimetrelik nominal zırhı.

Oyun İçi İstatistikleri
Seviye: 8
Can Puanı: 1000
Motor Gücü: 540 bg
Ağırlık: 33.4 ton
Özgül Güç: 16.17 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 50 / -45 km/s
Dönüş Hızı: 26 derece/sn.
Zemin Direnci: 1.4/1.5/2.6
Görüş Mesafesi: 350 m
Sinyal Menzili: 850 m
Gövde Zırhı: 30/30/30 mm

Top: 10,5 cm kan strv 103 L/51
Zırh Delimi: 288/330/58 mm
Hasar: 390/390/480 CP
Atış Hızı: 5.88 mermi/dk.
Dolum Hızı: 10.2 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 2294 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 3 saniye
100m’de Dağılma: 0.4 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +11°/-11°

Bu istatistikler serbest moddaki değerlerdir. Kuşatma modundaki dakika başı hasarı havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte 3000 can puanına yaklaşmaktadır.

Donanım
Strv S1, için aşağıdaki donanımları kullanabilirsiniz. Ben düşük görüş mesafesi yüzünden dürbün kullanımını öneriyorum.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Dürbün

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 3 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Aşağıdaki yetenekleri vermeniz faydalı olacaktır.
Komutan: Altıncı his, Kamuflaj, Silah arkadaşlığı
Nişancı: Kamuflaj, Anlık Atış, Silah arkadaşlığı
Sürücü: Kamuflaj, Acil Fren, Silah arkadaşlığı

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
10.900 altın değeri olan Strv S1 için tam net konuşamıyorum. Kuşatma moduyla rahat hisseden oyuncular için iyi bir tank olabilir fakat ben farklı işler yapmama olanak sağlayan tankları seviyorum. Strv S1’le oynarken biraz kısıtlandığımı hissettim. İsveç tanklarında deneyimli ve kuşatma modunda rahat hisseden oyuncular için bu fiyata değer, fakat henüz UDES 03 veya Strv 103’lerle oynamadıysanız Strv S1 sizin için uygun bir tank olmayabilir.