Ana sayfa Rehberler Tank İncelemeleri #7: Pudel İncelemesi

Tank İncelemeleri #7: Pudel İncelemesi

2
PAYLAŞ

World of Tanks 9.19.1 güncellemesiyle birlikte ilk Polonya tankı Pudel oyun sunucusuna eklendi, yakında satışa sunulacak. Varşova ayaklanması sırasında Polonyalılar tarafından ele geçirilen Alman üretimi Panther’in G varyantından olan bu tankın oyun içi özellikleri nasıl? World of Tanks’ın verdiği basın hesabıyla bu tankı denedim. Karşınızda Pudel incelemesi!

Tarihsel Gelişim
Alman Ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında farklı tank sınıflarından oluşan bir orduya sahipti: hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcıları ve topçular.

İkinci Dünya Savaşının en iyi tankını askeri tarihçilere sorduğunuzda Alman üretimi Panther’in adını sıklıkla duyarsınız. Hızı, hareketlilik kabiliyeti, atış gücü, zırhı ve çağının ötesine geçen ekipman kullanımıyla öne çıkan Panther, farklı varyantlarda toplamda 6.000’i geçen üretim rakamlarına ulaşmıştır. Hız, atış gücü ve zırh dengesinin mükemmel birleşimi olan bu tanklar ana muharebe tanklarının ilk örneklerinden birini oluşturur. Peki, bu tanklar hangi şartlarda üretildi?

Infrared ekipmanlarını kullanan bir Panther G tankı.

İkinci Dünya Savaşında doğu cephesinde Sovyetlerle çarpışan Alman kuvvetleri, Panzer III ve Panzer IV serisi tankları kullanıyordu. Tank incelemeleri yazı dizisinin bir önceki konuğu olan T-34-85M İncelemesi adlı yazımda da detaylı anlattığım üzere, Alman kuvvetleri Sovyetlerin T-34 ve KV-1 tankları karşısında zor anlar yaşıyordu. 1942 yılına gelindiğinde T-34’ün eğimli ön zırh plakasına ve KV-1’in kalın ön zırhına nüfuz edemeyen Panzer III ve Panzer IV tankları yerine 35 tonluk yeni bir tanka duyulan ihtiyaç Daimler-Benz ve MAN firmalarının üreticilerine iletildi. Panzer III ve StuG III tanklarının üreticisi Daimler-Benz, T-34’ü andıran VK 30.02 (D) tasarımıyla bir adım önde olsa da, kazanan VK 30.02 (M) tankıyla MAN oldu. Böylece Panzerkampfwagen V adıyla anılan Panther’in ilk prototipi VK 30.02 (M) adıyla üretilmiş oldu.Tarihteki Performansı
Almanlar, 1942’nin sonunda doğu cephesindeki savaşın kızıştığı dönemde Panther tankının üretimine ağırlık verdiler. Bu dönemde üretilen Panther üretimdeki birtakım hatalar gözden geçirilmemişti. Aceleye getirilen ilk üretim Panther’ler Kursk Muharebesinde savaş meydanına çıkmış, fakat tankın üretimindeki hatalar ve Almanların sürekli geri çekilmeye başlaması tankın etkinliğini düşürmüştü. Tüm aksiliklere rağmen İkinci Dünya Savaşı boyunca 6.000’den fazla üretilen Panther ve varyantları, StuG III ve Panzer IV’ten sonra savaş boyunca en çok üretilen 3. Alman tankı olmuştur.

Panther tankının çizimleri.

Hitler, T-34’e karşı duracak bir tankın ortalama 35 ton civarında olacağını ön görse de Panther prototipi VK 30.02 M’nin zırh kalınlığının yetersiz kaldığını görülmüştür. 35 tonluk tankın zırh kalınlığı artırıldıkça ağırlığı da artmış, son ağırlık 45 tona ulaşmıştır. 80 mm kalınlığa sahip 55 derecelik gövde ön zırhı, savaş meydanına ilk defa çıkan bu tankın ihtiyacı olan korumayı sağlasa da, zamanla daha büyük kalibreli topların tanklarda kullanılmasıyla birlikte yetersiz kalmaya başlamıştır. 40-50 mm kalınlığa sahip gövde yan zırhı bu tankın zayıf noktasını oluşturur. Panther tankları, tankın yan taraflarından gelecek saldırılara karşı savunmasızdır. Dolayısıyla da Alman tank doktrini, yan cepheden gelecek saldırılara karşı taktikler geliştirmesini ön görmüştür.

Panther G’nin mantletindeki çıkıntı, mermilerin aşağı doğru sekmesini önlüyordu.

Tankın kule ön zırhı 100 mm zırh kalınlığına sahipti. Bu da düşman tanklarından gelecek atışlara karşı Panther’e ihtiyacı olan korumayı sağlıyordu fakat ilk modellerde bu kule zırhının bir sorunu vardı. Tankın yuvarlak mantleti, kuleden seken mermilerin tankın gövdesine doğru yönelmesine ve beklenmeyen hasarların oluşmasına neden oluyordu. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere, Panther’in G varyantından itibaren mantletin alt tarafına eklenen çıkıntıyla, seken mermilerin tanka hasar vermesinin önüne geçilmiştir. 1945’e gelindiğinde Panther II’nin tasarımında yer alan düz kule Schmaltürme’nin, Panther II projesinin iptal olmasıyla birlikte Panther tanklarına takılması gündeme geldi. Schmalturm kuleye sahip bu Panther varyantları Panther F olarak isimlendirildi. Bu tanklar savaşın sonuna doğru üretildiği için hiç savaş görmedi.

Saniyede 10 derece dönen kule, dönüş hızını motor gücünden alıyordu ve saniyede 20 derece dönen elektro-hidrolik kulesiyle M4 Sherman’ın gerisinde kalıyordu. Motor gücünün yükseldiği zamanlarda kule dönüş hızı, Sherman tanklarındaki kule dönüş hızını geçiyordu fakat kule dönüş hızının motor gücüne bağlı olması şehir savaşlarında M4 Sherman tanklarına avantaj sağlıyordu. Panther’in kule dönüş hızında M4 Sherman’a üstünlük sağlaması için hareketli bir savaş meydanı olması gerekiyordu.

Doğu cephesindeki bir Panther tankı, 1944.

Panther tanklarında 7.5 cm’lik KwK 42 (L/70) topu yer almaktadır. Rheinmetall-Borsig üretimi olan bu top, Müttefik Devletler ordularının en çok korktuğu toplardan biri haline gelmiştir. Büyük sevk barutu ve uzun namlusuyla KwK 42 (L/70) topu, yüksek namlu çıkış hızına dolayısıyla da mükemmel deliş gücüne sahiptir. Öyle ki, Panther’in 7.5 cm’lik KwK 42 (L/70) topunun deliş gücü performansı Tiger I’in 8.8 cm KwK 36 L/56 topundan daha iyidir. Aynı zamanda topun mermi yörüngesi, merminin varış noktasını tahmin edilebilir hale getirmiş, bu da hareketli hedefleri vurmayı kolaylaştırmıştır. Bazı gizli dokümanlarda 7.5 cm’lik KwK 42 (L/100) topundan bahsedilse de, Panther tanklarında bu top kullanılmamıştır.

Amerikan ordusundaki bir rütbelinin “Bazı MkV (Panther) tanklarının çamurlu bir arazide 5 inçten fazla batmadan ilerlediklerini gördüm, aynı gün aynı araziden M4’lerle geçmeye çalıştığımızda çamura saplandık.” sözleri Panther tanklarının hareketliliğini gözler önüne seriyor. M4 tankları, Panther tanklarından 15 ton daha az olmasına rağmen, bu aradaki ton farkı M4 Sherman’a bir hareket avantajı sağlamıyordu. Schachtellaufwerk tank tekerleri tasarımı ve 650 beygirlik güç sağlayan V12 Maybach HL 210 P30 motoruyla (sonradan HL 230 motoruyla değiştirildi) Panther’in hareket kabiliyeti oldukça iyiydi. Schachtellaufwerk tank tekerlerinin en kötü yanı diğer tank tekerlerinden daha uzun süre bakıma ihtiyaç duymasıydı.

Bu kadar Panther yeter, Pudel’e geçelim.

Pudel tankı, Varşova ayaklanması sırasında Polonyalı milisler tarafından ele geçirilen bir Panther G tankıydı. 2 Ağustos 1944’te Varşova Ayaklanması sırasında Polonya birliklerin ele geçirdiği Pudel (Fino) şehir savaşlarında kullanıldı. 2 Ekim 1944’te Almanlar ayaklanmayı bastırdı ve şehrin %85’i Almanlar tarafından tahrip edildi. Ocak 1945’e gelindiğinde doğudaki Sovyet ilerleyişi hız kazanınca Almanlar şehri terk etti.

Oyundaki Pudel
Pudel, 6. seviye Polonya premium orta tankı olarak oyunda yer alıyor. Oyundaki ilk Polonya tankı olan Pudel, Mart 1944 – Nisan 1945 arasında üretilen Panther G varyantı olarak dikkat çekiyor. 1944’te üretilen Panther G varyantı tank 6. seviye olarak yer alırken Ocak 1943’te üretilen ilk Panther tankı Alman ağacında 7. seviye olarak yer alıyor. Burada da tarihsel bir hata olduğu görülüyor.

Pudel Oyun Stili
Pudel tankı, Alman VK 30.02 M tankıyla aynı istatistiklere sahip. Pudel, VK 30.02’den biraz daha ağır olduğu için VK 30.02 kadar hareketli değil ama arada çok fark yok, aynı sayılırlar. Bunun dışında Pudel’in gövde yan zırhı 50 mm kalınlığa sahip, böylece sidescrap pozisyonlarında daha güvenli oyunlar çıkartabilirsiniz.

Tankın 7,5 cm’lik Kw.K. 42 L/70 topu, VK 30.02 M’de kullanılan Kw.K. 42 L/70 topuyla aynı performansı sergiliyor. Aynı isabetliliğe, aynı dakika başı hasarı ve aynı atış hızına sahip. Tankın dolum süresi tank topu sürgüsü ve havalandırmayla beraber 3.5 saniyenin altına iniyor.Pudel’in Kw.K. 42 L/70 topu AP, APCR ve HE mermi kullanıyor. AP’deki 150 mm’lik delicilik rakipleriyle ve bir üst seviyedeki rakiplerle çarpışırken yeterli olsa da, 8. seviyedeki ağır tanklarla kapışmak için yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Fakat 194 mm’lik deliş gücüne sahip APCR mermilerle, savaş meydanında karşılaştığınız tanklara zor anlar yaşatabilirsiniz. AP ve APCR mermide ortalama 135 CP hasar veren tankın tankın HE mermisi 175 CP hasar gücüne sahip. HE merminin hasarı çok yüksek değil, dolayısıyla tankta HE mermi bulundurmanızı pek önermiyorum.

Tankın 85 mm’lik ön zırhı bulunuyor, açı verirseniz kendi seviyesindeki orta tanklardan sektirebiliyor, fakat tank avcıları ve ağır tanklara karşı koyacak kadar sağlam bir ön zırhı bulunmuyor. Düşük seviye tanklarla savaşırken açı verip iyi bir koruma sağlayabilirsiniz. 50 mm’lik gövde yan zırhı da sidescrap pozisyonu için yeterli bir koruma sağlıyor, açıyı doğru verirseniz 150 mm’den küçük kalibreli tüm tanklardan mermi sektirebilirsiniz.

Pudel, Panther tanklarında kullanılan Maybach HL 230 P30 motorunu kullanıyor ve bu motor 700 beygir gücüne ulaşan bir performans sergiliyor. Saatte 55 kilometre hıza ulaşan Pudel, 15.82 bg/t özgül gücüyle hızlanma konusunda biraz sıkıntılı bir tank ama azami hıza ulaştığında da yeterli hareketliliğe sahip. Yine de hantallığıyla 6. seviye diğer orta tanklardan geride kalıyor.

Ben Pudel tankını sevdim. Ben bu tankı VK 30.02 (M) gibi değil de, çok sevdiğim Panther/M10 tankı olarak düşmeyi seviyorum ve ona göre oynuyorum. Panther/M10’un en önemli özelliği sniper orta tank rolüne çok iyi uyum sağlaması. Sniper/orta tank olarak oynadığınızda bu tanktan maksimum verim alabilirsiniz. Birebir çatışmaya girmeyin, girecekseniz de bunu mutlaka bir siperin arkasından yapın, yoksa kısa sürede garajın serin havasını içinize çekersiniz. Bunun dışında tankın ağırlığının 45 ton olması rakiplerini ezerek yok etmenizi sağlayacaktır. Tank avcılarını, topçuları, orta ve hafif tankları Ohzman’ın videolarındaki gibi çarparak yok edebilirsiniz.

Artıları
● Dakika başı hasarı.
● Nişan alma hızı ve isabeti.
● Görüş mesafesi.
● Ağırlığı.
● Mermi kapasitesi.
● Polonya mürettebatı kasmaya olanak sağlaması.

Eksileri
● Özgül gücü.
● Zemin direnci.
● Büyük bir tank olması.
● Hantallığı.
● Gövde ve kule dönüş hızı.

Oyun İçi İstatistikleri
Seviye: 6
Can Puanı: 840
Motor Gücü: 700 bg
Ağırlık: 44.23 ton
Özgül Güç: 15.82 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 55 / -20 km/s
Dönüş Hızı: 30 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 30 derece/sn.
Zemin Direnci: 0.96/1.15/2.21
Görüş Mesafesi: 370 m
Sinyal Menzili: 710 m
Gövde Zırhı: 85/50/45 mm
Kule Zırhı: 100/45/45 mm

Top: 7.5 cm KwK 42 L/70
Zırh Delimi: 150/194/38 mm
Hasar: 135/135/175 CP
Atış Hızı: 14.29 mermi/dk.
Dolum Hızı: 4.19 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 1.928 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2.3 saniye
100m’de Dağılma: 0.35 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +18°/-8°

Bu istatistikler normal değerlerdir. Havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte dakika başı hasarı 2500 can puanını geçmektedir.

Donanım
Pudel’le sniper/orta tank olarak oynadım ve bu role uygun olarak daha geniş bir görüş mesafesi kazanmak için optik kullandım. Bunun dışında aşağıdaki donanımları kullanmanızı öneririm.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Optik

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 5 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Ben ilk başta tüm mürettebata tamir veriyorum, tamir %100 olduğunda bırakıp Altıncı His, Anlık Atış, Acil Fren, Durumsal Farkındalık ve Depolama alıyorum. Sonra tekrar 2. yetenek için tamir alıyorum. Tamir %100 olduğunda bırakıp ikinci yetenekler için tüm mürettebata silah arkadaşlığı veriyorum. En sonunda mürettebatım aşağıdaki gibi oluyor.
Komutan: Altıncı his, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Nişancı: Anlık Atış, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Sürücü: Acil Fren, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Telsiz Operatörü: Durumsal Farkındalık, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Yükleyici: Güvenli Depolama, Silah Arkadaşlığı, Tamir

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
Pudel’in aynısı zaten VK 30.02 (M) olarak garajınızda var. Pudel’i satın almadan önce VK 30.02 (M) ile oynayarak tankın nelerde iyi olduğunu, kötü yanlarının ne olduğunu görebilirsiniz. Bunun dışında ilk Polonya tankı olduğu için Polonya teknoloji ağacı oyuna eklendiğinde mürettebatınız savaşa hazır olacak. Değer mi? Bence Polonya mürettebatı kasmak için 15.20 €’luk fiyatına değer.