Ana sayfa Rehberler Tank İncelemeleri #8: VK 168.01 Mauerbrecher İncelemesi

Tank İncelemeleri #8: VK 168.01 Mauerbrecher İncelemesi

4
PAYLAŞ

World of Tanks 9.21 güncellemesiyle birlikte oyuna eklenen VK 168.01 Mauerbrecher, Şenlik Takvimi 2018’in son gününden beri satışta ve yeni yıla kadar da Premium Dükkan’da olacak. Hitlerin daha büyük tank üretme sevdasının bir ürünü olan Maus tankının  prototiplerinden biri olduğu söylenen bu tankın oyun içi özellikleri nasıl? World of Tanks’ın verdiği basın hesabıyla bu tankı denedim. Karşınızda VK 168.01 Mauerbrecher incelemesi!

Tarihsel Gelişim
Alman Ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında farklı tank sınıflarından oluşan bir orduya sahipti: hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcıları ve topçular.

İkinci Dünya Savaşının en büyük tankı Maus’u sıklıkla duyarsınız. Zırh, atış gücü ve dayanıklılığıyla ön plana çıkan Maus, savaş meydanlarına çıkmasa da, devasa cüssesinin aksini yansıtan adıyla hep akıllarda yer aldı. Peki, Hitler’in Wagnervari rüyalarının tezahürü olan bu tank hangi şartlarda üretildi?

1942’de Hitler’in zırhlı ve dayanıklı bir süper ağır tank isteğinin bir sonucu olarak Ferdinand Porsche tarafından çizilen ilk prototipe VK100.01 Porsche Type 205 adı verildi. 1942 yılının Haziran ayında hazırlanan çizim, bir sonraki teslim edilmek üzere Mammut olarak adlandırıldı. 1942’nin Aralık ayında küçük fare anlamına gelen Mäuschen olarak adlandırılan tank, 1943’ün Şubat ayında en çok bilinen isme geçti: Maus.

İlk prototipin planları 1943’ün ortalarında tamamlanmış oldu ve her ay 10 adet tankın teslim edilmesi planlandı. Tankın üretimi için Krupp ve Alkett firmalarıyla anlaşıldı. Sözleşmeye göre Krupp firması gövde, kule ve silah üretimini yapacak, Alkett firmasıysa birleştirme işlemini tamamlayacaktı.

1943’ün Aralık ayında ilk Maus prototipi üretilmiş oldu. Kulesiz olarak üretilen bu araç V1 olarak isimlendirildi. 1944’ün Mart ayına gelindiğinde birtakım değişiklikler içeren ikinci Maus gövdesi üretilmiş oldu. V2 olarak bilinen bu prototipin kulesi 1944’ün ortalarında teslim edildi. Böylece Maus’un kulesi ilk defa tamamlanmış oldu. 1944’ün Temmuz ayına gelindiğinde tüm proje donduruldu.

İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru, Rusların Berlin’e doğru yaklaşmasıyla iki Maus prototipi de kullanılmaz hale getirildi. Savaş sonrası dönemde V1’in gövdesi, V2’nin kulesiyle Almanya’da birleştirildi ve birtakım testler için SSCB’ye gönderildi. 4 Mayıs 1946’da SSCB’ye varan Maus, testlerin tamamlanmasının ardından Kubinka tank müzesinde sergilenmeye başlandı.

VK 168.01 Mauerbrecher, Maus’a kadar giden süper ağır tank projesi çizimlerinden birini oluşturuyor.

Tarihteki Performansı
VK 168.01 Mauerbrecher herhangi bir savaşa katılmadı.

Oyundaki VK 168.01 Mauerbrecher
VK 168.01 Mauerbrecher, 8. seviye Alman premium ağır tankı olarak oyunda yer alıyor. VK 100.01, Mäuschen ve Maus ağacını uyum sağlamak amacıyla VK 168.01 Mauerbrecher oyuncuların beğenisine sunuldu. Bu tankın 8. seviyede olması, tankın tarihsel gelişim açısından da doğru bir karar diyebiliriz.

VK 168.01 Mauerbrecher Oyun Stili
Mauerbrecher’ın oyun stili, Mäuschen ve Maus’un oyun stiline benzemekle birlikte, temel farkı tankın ön tarafına yerleştirilmiş olan kuledir. Sınırlı bir hareket kabiliyetine sahip olduğu için daha oyun başlamadan çok önce nereye gitmek istediğinize karar verin. Sonradan pozisyon değiştirme şansınızın olmayacağını unutmayın. Hareket kabiliyetinin VK 168.01’in çok önemli bir özelliği olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Tankın esas güçlü olduğu yanlar atış gücü, can puanı ve kalın zırhıdır.

VK 168.01 Mauerbrecher’ın 180 mm’lik gövde ön zırhı ve 230 mm’lik kule ön zırhı orta/uzak mesafede iyi işler çıkarır fakat yakın mesafede birtakım sıkıntılar yaşatır. Çünkü tankın ön tarafta düşmanlardan saklamanız gereken üç zayıf nokta bulunur: Ön-alt zırh plakası, makineli tüfek yuvası ve komutan kupolası. Ön alt zırh plakasını ve makineli tüfek yuvasını saklamak nispeten kolay olsa da, tankın tepesindeki komutan kupolası her açıdan görünüyor. Bu zayıf noktalar, uzak mesafede sizi korur fakat yakınlaştıkça vurmak kolaylaşır. Bu yüzden düşmanlarla aranıza her zaman mesafe koymaya çalışın.

Tankın 12.8 cm’lik topu, Defender ile aynı alfa hasarına ve aynı dolum süresine sahiptir. 12,8 cm’lik  Kw.K. L/50 A topu sırasıyla 220/260/65 mm deliş gücüne ve sırasıyla 440/440/630 CP hasara sahiptir. Alfa hasarına kıyasla 15 saniyelik yükleme süresi bulunan tankın yükleme süresi havalandırma, sürgü, azık ve silah arkadaşlığıyla 12 saniyenin altına düşmektedir. Yeniden yükleme esnasında aracınızı açıkta bırakmayın ve diğer tanklarla aranızda daima belli bir mesafe bırakın.

Atış gücü, can puanı ve kalın zırhı dışında tankın çok önemli bir özelliği var: mürettebat dizilimi. Tankın ikisi yükleyici olmak üzere toplamda altı mürettebatı bulunuyor ve bu bakımdan 10. seviye Alman ağırları E 100 ve Maus ile birebir uyuyor. Bu yüzden ağır tank mürettebatı kasmak isteyen oyuncular için VK 168.01 Mauerbrecher, diğer Alman ağırları VK 45.03 ve Löwe’den daha iyi bir dizilim sunuyor.

Sonuç? Ben süper ağır tanklarla oynamayı pek sevmiyorum, o yüzden bu tanklar oynarken biraz sıkıldım. Ben daha hızlı ağır tanklarla oynamayı seviyorum, bu yüzden IS-7, Object 260 gibi tanklarla daha rahat oynuyorum. Süper ağır tank oyuncusu olmamama rağmen içi maçlar çıkardım. Sniper/ağır tank olarak da, yüksek atış gücüne sahip tanklara karşı yarma tankı olarak da başarılı maçlar çıkardığımı düşünüyorum. Ağır tankla oynamayı seven oyuncular için uygun bir tank olduğunu söyleyebilirim.

Artıları
● Alfa hasarı.
● Can puanı.
● Gövde ve kule zırhı.
● Mermi kapasitesi.
● Görüş mesafesi.

Eksileri
● Özgül gücü.
● Hantallığı.
● Gövde ve kule dönüş hızı.
● Azami ve asgari hızı.
● Zırhındaki zayıf noktaların fazlalığı.

VK 168.01 Mauerbrecher
Seviye: 8
Can Puanı: 1.700
Motor Gücü: 1.600 bg
Ağırlık: 175 ton
Özgül Güç: 9.41 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 20 / -15 km/s
Dönüş Hızı: 18 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 15 derece/sn.
Zemin Direnci: 0.767/0.86/1.91
Görüş Mesafesi: 400 m
Sinyal Menzili: 710 m
Gövde Zırhı: 180/130/100 mm
Kule Zırhı: 230/160/100 mm

Top: ‎12,8 cm Kw.K. L/50 A
Zırh Delimi: 220/260/65 mm
Hasar: 440/440/630 CP
Atış Hızı: 4 mermi/dk.
Dolum Hızı: 15 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 1.760 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2.7 saniye
100m’de Dağılma: 0.4 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +25°/-8°

Bu istatistikler %100 mürettebata göre belirlenmiş değerlerdir. Havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte dakika başı hasarı 2.250 can puanına yaklaşmaktadır.

Donanım
VK 168.01 Mauerbrecher için aşağıdaki donanımları kullanmanızı öneririm.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Düşey dengeleyici ve/veya Tamir Kiti

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 6 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Aşağıdaki dizilim savaş meydanında size fayda sağlayacaktır.
Komutan: Altıncı his, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Nişancı: Anlık Atış, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Sürücü: Acil Fren, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Telsiz Operatörü: Durumsal Farkındalık, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Yükleyici: Güvenli Depolama, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Yükleyici: Adrenalin Hücumu, Silah Arkadaşlığı, Tamir

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
VK 168.01 Mauerbrecher, 41 €’luk fiyatıyla satışa sunuldu. Bu tankla oynamadan önce Alman teknoloji ağacındaki VK 100.01 ile oynayarak tankla ilgili izlenimlere sahip olabilirsiniz. Ben süper ağır tanklarla oynamayı sevmiyorum, o yüzden çok fazla maç yapmadım ama süper ağır tanklarla oynayan oyuncuların bu tankı seveceğini düşünüyorum. Savaş meydanında zayıf noktalarınızı saklarsanız fiyatına değer. Açıktan dümdüz basarsanız değmez. Tankın artılarını ve eksilerini iyi öğrenip ona göre kararınızı verin.