Ana sayfa Fransa Tank İncelemeleri #9: Somua SM İncelemesi

Tank İncelemeleri #9: Somua SM İncelemesi

0
PAYLAŞ

World of Tanks’ın 1.0 güncellemesiyle birlikte yepyeni bir premium tank aramıza katıldı: 8. seviye Fransız ağır tankı Somua SM. AMX 50 100, AMX 50 120 ve AMX 50 B gibi şarjörlü ağır tank olan Somua SM, beş mermili şarjörü ve görece iyi zırhıyla dikkat çekiyor. Peki, değer mi değmez mi? Bu yazıda bu soruya cevap arayacağız. İşte karşınızda Somua SM incelemesi!

Tarihsel Gelişim
İkinci Dünya Savaşından sonra Fransız ordusunun envanterinde ağır tank bulunmuyordu. Bu dönemde üretilen ARL 44 tankıysa modern denilecek bir tank değildi. Fransız ordusu, 1945 yılnın mart ayında ülkenin önde gelen üreticilerine bir çağrıda bulundu ve üreticilerden, Fransız ordusunun ihtiyacını karşılayacak ağır tank projesi talep etti. Ortaya iki prototip çıktı: Atelier de Construction d’Issy-les-Moulineaux firmasının ürettiği AMX 50 ve Société d’outillage mécanique et d’usinage d’artillerie firmasının ürettiği Somua SM.

AMX firmasıyla olan yarışta SOMUA firmasının ürettiği Somua SM tankı, ağır tank projesi olarak dikkat çekiyordu. 60 ton ağırlığında olması planlanan bu tank baştan sona Alman King Tiger ve/veya Tiger II tankını taklit ediyordu. Fransız ordusu, bu tankın dizaynından etkilenmiş olacak ki 1946 yılın prototip üretimi emrini verdi. İlk tank 1951 yılının Ekim ayında üretildi.

Fransız ordusu yetkilileri, AMX ve SOMUA şirketlerini birbirlerine yakın çalışmaya zorladı, sonuç olarak da AMX 50’ye çok benzeyen Somua SM tankı üretildi. Salınımlı kulesi, ilk başta 90 mm kalibresi olan topun sonradan 100 mm’e yükseltilmesi gibi detaylar, AMX 50 ve Somua SM tankları arasındaki benzerliklerden birkaçıydı.

1953 yılının Ocak ayında başlayan testler aynı yılın Temmuz ayında sona erdi. Testlerin bu kadar uzun sürmesine neden olan şey, tankın parçalarında yatıyordu. Somua SM’nin birçok parçası yeterince gelişmemişti, parçaların değişmesi uzun sürdüğü için de proje iptal edildi.

Tarihteki Performansı
Somua SM herhangi bir savaşa katılmadı.

Oyundaki Somua SM
Somua SM, 8. seviye Fransız premium ağır tankı olarak oyunda yer alıyor. AMX 50 100’le aynı seviye bulunması tarihsel gelişim açısından doğru bir karar.

Somua SM Oyun Stili
Somua SM, şarjörlü olması bakımından kendisiyle aynı seviyede yer alan AMX 50 100 ve Lorraine 40 t gibi tanklara benzemekle birlikte, oyun stili olarak bu tanklara hiç benzemiyor. Çünkü Somua SM daha zırhlı olduğu için, hareketliliği daha kısıtlı bir tank. Dolayısıyla AMX 50 100 veya Lorraine 40 t gibi hareketli bir oyun tarzı beklemeyin, çünkü bu tank zırhlı ve hareketliliğiyle T57 Heavy’ye benziyor.

Somua SM kendi seviyesine göre yeterli bir zırha sahip, özellikle de diğer şarjörlü Fransız tanklarını düşündüğünüzde bunun ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunu anlıyorsunuz. Yine de size bir şeyi hatırlatmakta fayda var: Somua SM, düşman mermilerini sektirmek için üretilmedi, Maus veya Object 705A gibi düşmanın üstüne korkusuzca gidebileceğiniz bir tank değil. Bu tankın öncelikli görevi destek tankı olmak. Zırhlı bir destek tankı olarak kendi seviyesindeki tankların birçoğundan gelen atışları sektiriyor. Gövde zırhından maksimum verim almak için, hulldown pozisyonunu sıkça kullanın. Bunu yaparak gövdenin efektif zırhını 300 mm’ye kadar çıkartabilirsiniz. Yine de kule zırhının gövde zırhıyla aynı performansa sahip olmadığını aklınızdan çıkarmayın. AMX 50 100’e göre daha zırhlı bir kulesi olsa da, yanaklarından kolayca deliniyor.

Tüm şarjörlü tanklarda olduğu gibi Somua SM’nin ateş gücü, kısa sürede yüksek hasar veren şarjöründe yatıyor. 5 mermili şarjörüyle 9 saniyede 1.500 CP standart hasar verebilirsiniz. 5 mermili şarjörü, 37 saniyede dolduruyor. Böylece şarjörü doldurmak AMX 50 100’deki gibi uzun sürmüyor. Deliş gücü konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız, çünkü AMX 50 100’le aynı topu kullanıyor. AMX 50 100’le aynı topa sahip bu tankın nişan alma hızı AMX’den daha iyi olsa da, isabetliliği AMX’den daha kötü. Dolayısıyla uzak mesafe atışlarında AMX 50 100 performansı beklemeyin.

AMX 50 100’e göre daha iyi zırha sahip Somua SM’nin azami hız değerleri oldukça düşük. Tank, saatte 37 kilometre ulaşıyor, tabi tankın en kötü yanı sadece bu değil. 56 ton ağırlığa sahip tankın 750 beygir gücüne sahip bir motoru var, bu yüzden de yokuş yukarı tırmanmakta güçlük çekiyor. Bu yüzden hareketliliğiyle AMX 50 100’den çok Caernarvon’u andırıyor. Yine de, hızlanma oranı makul seviyelerde ve birçok ağır tanka ayak uydurabilmenize imkan tanıyor.

Sonuç? Ben Somua SM tankını çok sevdim. Özellikle de hulldown pozisyonunda etkili bir zırhı var, bu yönüyle de AMX 50 100’den çok T57 Heavy’i andırıyor. Yarma tankı yerine destek tankı olarak oynadığınızda daha çok verim alacağınızı düşünüyorum. En önden savaşa gitmeyin, zırhı iyi olsa da en önde olmayı kaldırabilecek kadar iyi bir zırhı yok. Düşman tankı çıkıp da ateş ettiğinde, yeniden doldurana kadar üzerine basın ve düşman aracını garajın soğuk zeminine gönderin.

Artıları
● 5 mermili şarjörü.
● Gövde zırhı.
● Top eğim açısı.

Eksileri
● Özgül gücü.
● Hantallığı.
● Kule zırhındaki zayıf noktaların fazlalığı.

Somua SM
Seviye: 8
Can Puanı: 1,400
Motor Gücü: 700 bg
Ağırlık: 56 ton
Özgül Güç: 12,50 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 37 / -20 km/s
Gövde Dönüş Hızı: 32 derece/sn.
Kule Dönüş Hızı: 26 derece/sn.
Zemin Direnci: 1,20/1,30/2,10
Görüş Mesafesi: 370 m
Sinyal Menzili: 750 m
Gövde Zırhı: 140/90/70 mm
Kule Zırhı: 120/60/60 mm

Top: 100 mm SA47
Zırh Delimi: 232/263/50 mm
Hasar: 300/300/400 CP
Şarjör Dolum Hızı: 37 sn
Şarjördeki Mermi Sayısı: 5 mermi
Mermiler Arası Geçiş Süresi: 2,25 sn
Atış Hızı: 6,52 mermi/dk.
Dakika Başına Hasar: 1956,5 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2,4 saniye
100m’de Dağılma: 0.40 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +15°/-10°

Donanım
Somua SM için aşağıdaki donanımları kullanmanızı öneririm.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Düşey dengeleyici ve/veya Tamir Kiti

3. donanımı optik olarak kullandım. Dilerseniz optik kullanarak görüş mesafenizi artırabilirsiniz.

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 4 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Aşağıdaki dizilim savaş meydanında size fayda sağlayacaktır.
Komutan: Altıncı his, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Nişancı: Anlık Atış, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Sürücü: Acil Fren, Silah Arkadaşlığı, Tamir
Telsiz Operatörü: Durumsal Farkındalık, Silah Arkadaşlığı, Tamir

Komutan, Nişancı ve Telsiz Operatörü aynı zamanda yükleyici görevlerini de üstleniyor. Dilerseniz komutan dışındaki diğer iki üyeye Güvenli Depolama yeteneğini verebilirsiniz.

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
Somua SM, 38 €’luk fiyatıyla satışa sunuldu. Son zamanlarda Euro ve Dolar, TL karşısında yükselişe geçse de Wargaming’in 1 Euro’yu 4.12 TL’ye sabitlediğini görebilirsiniz. Dolayısıyla Euro’daki artıştan zarar görmeyeceksiniz. Standart satış fiyatı 155 TL dolaylarında.

Ben bu tankı sevdim. T57 Heavy gibi kullanıldığında iyi savaşlar çıkarıyor. Düşmanın üstüne dümdüz basmazsanız, tankın gerçekten hangi pozisyonda mermi sektirdiğini kavrarsanız fiyatına değer. Açıktan dümdüz basarsanız değmez. Tankın artılarını ve eksilerini iyi öğrenip ona göre kararınızı verin. Satın alacak olanlara şimdiden hayırlı olmasını temenni ederim.