Ana sayfa Wargaming Tankfest Soru&Cevap Etkinliği

Tankfest Soru&Cevap Etkinliği

1
PAYLAŞ

Tankfest 2017’de eski Activision yeni Wargaming çalışanı Thaine Lyman ve Vyacheslav Makarov’la bir soru&cevap etkinliği düzenlendi.

Öncelikle burada, Tankfest’te olanların sorularını cevaplayalım, sonra da Facebook kullanıcılarının sorularına bakalım.
Lyman: Burada, Bovington Müzesindeki Tiger kolleksiyonu bence müthiş bir başarı. Bu tankları görmek, özellikle de çalışır durumdaki Tiger 131’i görmek mutluluk ve gurur veriyor.

İlk sorumuza geçelim. Neden yeni Premium tanklar eski premium tanklardan daha iyi?
Makarov:
Bu soru daha çok Defender ve Chrysler ile ilgili, biz bu tankları oyuna hazırlarken Maus dalı üzerinde çalışıyorduk. Oyuncuların birçoğu ağır tankların eskisi kadar iyi olmadığını, sürekli delindiklerini söyleyince zırhın önemini oyuna geri getirmeyi amaçladık. Böylelikle güçlü zırhlı tankları oyuna sunmaya başladık. Buradaki asıl sorunumuz yıllardır süren değişiklikler sonunda ve 10. seviye tankların deliş gücünün artırılmasıyla birlikte bir tankın savaş meydanında nasıl performans sergileyeceğini tam olarak söyleyemememiz. Defender hakkında konuşacak olursam muhtemelen fazla iyi bir tank haline getirdik ve bunu fark ettiğimizde de satıştan kaldırdık, böylece oyunda çok fazla Defender görünmeyecek. Buna iyi bir örnek olarak Type 59’u gösterebiliriz, çok iyi bir tanktı fakat karşılaşma ayarlarının değişmesinin ardından sıradan bir tank haline geldi. Maus ve Type 5’i fazla iyileştirmiş olabiliriz (ki, yakın zamanda özelliklerini düşüreceğiz) ama bu zırh faktörünü yeniden oyuna getirmeyi amaçladığımız bir sürecin sonucu. Chrysler ise bambaşka bir hikaye. İstatistikler Chrysler’in çok iyi olduğunu göstermiyor. Evet, önden güçlü bir tank ama bunun karşılığında hızı ve top eğimi çok iyi değil. Bütün bunlar bu tankı özel kılıyor ve önden savaşta düşmanı yorabiliyor ama sonuçta 8. seviye normal bir tank oldu. Şu anda 8. ve 10. seviye tanklar arasında büyük farklılıklar var ve biz bunu 8. ve daha düşük seviyedeki tankları iyileştirerek düzelteceğiz.
L: Yeni tankları test etme sürecimizin yeterli olmadığını fark ettik ve bunu değiştireceğiz.
M: Bir başka problem de değişikliklerin oyuna sunma aralığı. Son güncellemedeki hataları düzeltmeye fırsat bulamadığımız zamanlar oluyor. Oyunun ihtiyacı olan yenilikleri, özellikleri sunmak istiyoruz fakat geliştirme sürecinde hatalarla karşılaşıyoruz ve şu anda da yeni içerikler ve hata düzeltmeleri arasında gidip geliyoruz.
L: Uzun zaman önce, premium tanklar oyundaki muadillerinden daha kötüydü. Biz artık şu şekilde, para ödeyip “kıçınızın tekmelendiği” bir şekilde çalışmak istemiyoruz. Bir bakıma haksızlık. Şu anda premium tanklarla oyundaki tankları eş değer olarak görüyoruz. Fakat bazen hata yapıyoruz ama umuyorum ki oyuncular da bizim hatalarımızdan ders aldığımızı, ileride daha dikkatli olacağımızın farkında olurlar. Sırada 8. seviye tanklar var, bunları iyileştirmeyi planlıyoruz.
M: Evet, elimizde sıra süre içinde (1-2 ay) iyileştireceğimiz tankların bir listesi var ve KV-5 de bu listede.

Bu da bizi ikinci sorumuza götürüyor: eski premium tanklarla ilgili ne yapılacak?
M: Eski premium tanklar iyileştirme alacaklar. Bazı tanklarda bunu yapmak çok kolay, çünkü bunu yaparken aracın eşsiz özelliklerini koruyabiliyorsunuz ama bazı tanklarda bu o kadar da kolay olmuyor.
L: Bildiğiniz üzere bazı eski premium tankların sınırlı karşılaşma ayarları var, bu da yeniden dengeleme yapmamızı zorlaştırıyor.

Bir diğer soru da premium mermi konusunda. Yeni premium tanklarla birlikte premium mermi kullanımında artış görülüyor, özellikle de Chrysler’da.
M: Premium mermi kullanımını dengelemek için çalışıyoruz. Merminin oyun içindeki altın değerini kaldırmayı düşünüyoruz, böylece premium mermi oyundaki en pahalı mermi tipi olacak. Bu da bize mermi fiyatını daha geniş bir ölçekte değiştirme imkanı sunuyor. Tabi şu anda sadece konsept halinde, bu fikri daha da geliştirebiliriz.

Topçu sınıfıyla ilgili muazzam değişiklikler oldu. Siz ne düşünüyorsunuz, değişliklere gerek var mı?
M: Topçu sınıfıyla ilgili çok ufak düzenlemeler gerekiyor ama durum şu anda iyi görünüyor.

IS-7 ve diğer Sovyet araçlarına ne zaman iyileştirme gelecek?
M: Önümüzdeki 2 güncellemede bunu yapmayı düşünüyoruz.
L: Bunu yapacağız ama iyileştirmeye ihtiyaç duyan başka tanklar da var.

Polonya teknoloji ağacı ne zaman gelecek ve bize farklı neler sunacak?
L: Teknoloji ağacı gelecek ama tarihini açıklayamayız. Oyunda hali hazırda bulunan teknoloji ağacının bir kopyası olmaması için araştırmaya ihtiyacımız var, bu yüzden çıkış tarihini net konuşamıyoruz.
M: Şu anda Polonya arşivlerini araştırıyoruz. 10 tankı tamamladığımızda oyuna ekleriz. Ama işe yarar bir şey bulmak oldukça zor ve biz de herhangi bir söz vermek istemiyoruz.

Karşılaşma ayarları konusuna değinelim. Oyuncular yeni karşılaşma ayarlarını sevmiş gibi görünüyor ama sizin gözünüzden durum nasıl görünüyor?
M: İyi görünüyor ama düşük seviyelerde ufak dokunuşlar yapmamız lazım.
L: Elbette üzerinde çalışmamız lazım. Oyuncuların hep şikayet ettiği iki şey vardı: karşılaşma ayarları ve topçu sınıfı. Biz bu ikisini de tek güncellemede çözdüğümüz için mutluyuz. Tabi ki üzerinde çalışacak şeyler var ama böyle büyük değişiklikler hep izlenir. İstatistikler ve oyuncuların geri dönüşleri bize bir şeyin değişmesi gerektiğini gösterirse değiştiririz.

Kişisel görevlerde değişiklikler olacak mı?

M: Açık konuşmak gerekirse evet, neler yapabileceğimizi konuşmak için istatistikleri bekliyoruz.

Sıralamalı Savaşlar hakkında konuşalım. Birçok oyuncu bu kipi sevmiş olabilir ama ödüller biraz tartışmalı değil mi? İyileştirilmiş ekipmanlar vs.
L: Evet, oyuncuların geri bildirimlerini izliyoruz. Bunu test sezonu olarak görebilirsiniz. Yeni şeyler deniyoruz karşılaşma ayarları, sıralamalar, ekonomi, ödüller ve tahviller. İyi oyuncular tahvillerle iki ekipman alabilir ama daha fazlası değil. Tahviller şu anda sadece sıralamalı savaşlarda sunuluyor, fakat bunu diğer her şey gibi herkesin kullanabileceği şekilde genişletmeyi planlıyoruz.
M: Tahvilleri maratonlarda düz olarak sunabiliriz. Oyunculara değerli bir ödül sunmak için elimizde birçok imkan var.

Yeni kipleri görebilecek miyiz?
L: 30’a 30 testleri verimli oldu. Oyuncular gibi biz de çok memnun kaldık ama bunun oyuna ne zaman geleceğini söyleyemiyoruz.

HD haritalar ne zaman gelecek?
M: HD haritaların hepsi tek seferde gelecek. Bu teknolojiyi işledik, şu anda haritaların üzerinde çalışıyoruz.

TOG II satılacak mı?
L: Sunucuya göre değişir.

3 oyuncudan daha fazla oyuncunun katıldığı ekip savaşları olacak mı?
M: Sadece özel modlarda olabilir.

WoT 8-bit ve Tank yarışı gibi eğlenceli modlar gelecek mi?
L: Evet, gelecekte böyle modlar oyuna gelecek.

Sandbox testleri devam edecek mi?
L/M: Evet. Kendine has işlerliği var ve bize çok yardımcı oldu. Oyunda olmayan yeni şeyler denememizi sağlıyor.