Ana sayfa Haberler Tankfest’te Neler Yaşandı? #1

Tankfest’te Neler Yaşandı? #1

0
PAYLAŞ

Tüm güzel hikayeler vurucu bir cümleyle başlar. İngiltere yolculuğu 11 saat sürdüğünden benim cümlemi düşünecek çok zamanım vardı: “İngiltere’de bronzlaştım”. İngiltere havasını düşündüğünüzde bu pek olası değil ama bazen her şey yolunda gidiyor.

27 Haziran sabahı saat 5:30’da uyandım ve Bovington Tank Müzesi’nin düzenleyeceği Tankfest 2018’e katılmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’na doğru yola çıktım. Ohzman’la birlikte 7:45’teki THY uçağına bindik ve 4 saat sürecek uçak yolculuğumuz böylelikle başladı. Yerel saatle 9:50 gibi Heathrow Havalimanı’na vardığımızda bizi sıcak bir hava karşıladı ve İngiltere’den ayrılana kadar da bizi hiç bırakmadı. Yine de her yolculukta bir aksilik olur, bizim durumumuzda bu aksilik gümrükte çok fazla vakit kaybetmek oldu. Gümrükte yaklaşık 40 dakika kaybettiğimiz için National Express’in 10:40’taki Poole seferini kaçırdık ve 12:15’teki Poole seferini beklemeye başladık.

İngiltere’nin yeşil bir ülke olduğunu biliyordum ama ne kadar yeşil olabilir ki? 3 saatlik otobüs yolculuğumun büyük bir kısmında uyuyakaldım. Bunda güne TSİ 05:30’da başlamış olmamın bir etkisi var tabi ama İngiltere’de şehirler arası yolların büyük bir kısmı ağaçlarla kaplı. Havalimanının çıkışında başlayan ağaçlar Poole kentine gidene kadar bizi yalnız bırakmadı ve tüm bu tekdüzelik beni eski Türkçe ile ifade edecek olursam “derin hülyaların kucağına bıraktı”.

İngiltere’deki istirahatime vardığımda yerel saat 15:30’du, bu da İngiltere ve Türkiye arasındaki saat farkını göz önünde bulunduğumuzda 14 saatlik yolculuk demekti. Geri kalan günlerimiz Tank Müzesi’nde geçeceği için dinlendikten sonra Ohzman’la şehir merkezinde buluştuk ve İngiltere’nin en bilinen lezzetlerinden biri olan Fish&Chips’i yani balık ve patates kızartmasını yemek için bize en uygun restoranı aramaya çıktık. Lakeside Fish&Chips bunun için en uygun yerdi.

Fish&Chips, kızarmış balık ve patatesten oluşan inanılmaz sade bir yiyecek. Peki, niye bu kadar popüler? Bu sorunun arkasında İngiltere’nin işçi sınıfı var. İçerdiği yüksek protein ve karbonhidrat sayesinde 1860’larda liman işçileri arasında yaygınlaşmaya başlayan Fish&Chips, tren yollarının ülke çapında yaygınlaşmasıyla birlikte İngiltere’nin iç kesimlerine de ulaşmıştır. Öyle ki 1910’da ülke çapında 25.000’e ulaşan dükkan sayısı, 1930’da 35.000’e kadar çıkmıştır.

Akşam yemeği için Lakeside Fish&Chips’e gittiğimizde masayı balık ve patates kızartması dışında diğer deniz ürünleriyle donattık ve güzel bir ziyafet çektik. İtiraf etmeliyim ki bu kadar sade bir yemeğin bu kadar lezzetli olması beni çok şaşırttı. Yemeğin ardından şehri turladık ve ardından evlere dağıldık. Ertesi gün gerçekten çok yorucu olacaktı.