Ana sayfa Haberler Tankfest’te Neler Yaşandı? #2

Tankfest’te Neler Yaşandı? #2

0
PAYLAŞ

Wargaming Avrupa’nın davetlisi olarak Ohzman’la birlikte İngiltere’nin kırsalına doğru yaptığım seyahatin ilk kısmını bir önceki yazımda anlatmıştım. Şu bağlantıdan İngiltere’deki ilk gün izlenimlerime ulaşabilirsiniz: Tankfest’te Neler Yaşandı? #1

Bu yazıda size aktardığım olaylar 28 Haziran Perşembe gününü kapsamaktadır. Tabi sadece olaylar değil, World of Tanks yapımcılarıyla sohbetlerimizden bazı notlar da içermektedir. Tankfest’le ilgili olmasanız bile okumanızı tavsiye ederim.

Müze girişindeki Challenger 1 tankı

Tankfest 2018 için İngiltere’ye gitmede önce Bovington Tank Müzesi ismini, World of Tanks yapımcılarının söyleşilerinde okumuştum, fakat müzeye dair tüm izlenimlerim Ohzman’ın YouTube hesabından izlediğim videolardı. Şahsen deneyimlediğim için oldukça mutluyum.

Avrupa, Amerika ve Asya’dan gelen diğer topluluk katılımcılarıyla birlikte saat 9:00’da müzeye giriş yaptık. Quickybaby, Dakillzor, Orzanel, Skill4ltu, RitaGamer, Harkonnen gibi oyundan tanıdığım ama şahsen tanıma fırsatı bulamadığım topluluk katılımcılarıyla beraber zaman geçirdik.

Perşembe gününün ilk yarısı World of Tanks yapımcılarının briefingiyle başladı. Karşılaşma ayarları ve haritalardaki düzenlemelerle ilgili konuşma fırsatı bulduk. İlk gün konuları arasında dengeleme ve haritalar vardı. Dengeleme çok uzun bir konu, o yüzden onu başka bir yazıda uzun uzun incelemek gerek dolayısıyla daha kısa konu olan haritalarla ilgili söyleşiden notları sizlerle paylaşayım.

World of Tanks yapımcılarından Alexey Ilyin ve Paul Barnett oyuncuların sorularını yanıtlıyor

Haritalar
• Taşra, Pilsen, Kharkov haritaları yeniden çalışılıyor, bu haritaları yakın zamanda oyunda tekrar görebiliriz.
• Stalingrad haritası gelmeyecek, çünkü bu haritayı yeniden dengeleme imkanı yok. Güle güle Stalingrad, seni hiç sevmemiştim zaten.
• 1.0 güncellemesinden sonra Otoyol haritası oyundan kaldırıldı, çünkü orada farklı bir durum var. Otoyol haritası yapılan tüm değişikliklere rağmen dengesiz bir harita ve bu dengesizlikler öylesine derin ki, kuzey ve güney takımın kazanma oranları arasındaki fark %20’ye kadar çıkıyor. Bu haritayla ilgili dengeleme çalışmaları yapılıyor, umarım ortaya güzel bir şey çıkar.
• 1.0 güncellemesinden sonra Geniş Park haritası da oyundan kalkmıştı, bu harita HD’ye çevriliyor. Yakında oyunda olacak (haritayı gördüm ama o ara not almakla uğraştığım için fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi. Gayet güzel duruyor)
• Blogda da bahsetmiştim, oyuna yeni haritalar geliyor: Minsk, Polonya ve Berlin.
• Haritalardaki herhangi bir değişikliği kontrol etmek ve bu değişiklikleri test etme süreci ortalama 8 hafta sürüyor. Değişikliklerin bu kadar uzamasının sebebi de tek tek tüm piksellerin kontrol edilmesi.
• Yapımcılar, uydu görüntüleriyle Stalingrad haritasını yapmışlardı ama gerçek bir veri üzerinden harita hazırlama işi pek yürümedi, dolayısıyla büyük olasılıkla gerçek uydu görüntülerinden hazırlanan başka bir harita görmeyeceğiz. Bunun tek istisnası Minsk olacak.
• Bazı haritaları oyundan silsek ne güzel olurdu değil mi? World of Tanks yapımcılarının “En sevmediğiniz üç haritayı söyleyin ve biz de bunları oyundan çıkaralım” demesi çok mu zor? Aslında evet, çünkü World of Tanks yapımcıları bu soruyu oyunculara sordu. Oyundaki haritalara, en sevdiğiniz harita 10 olacak şekilde 1 ve 10 arasında değişen bir puan verin dediklerinde en düşük puan alan harita 10 üzerinden 4 aldı. En yüksek puan alan haritayı merak ediyorsanız, o da 10 üzerinden 6’ydı. Oyuncuların oylaması sonucunda oyundaki hiçbir harita en düşük puan 1 veya en yüksek puan 10 almadı. Tüm haritalar 4 ve 6 puan arasında sıralandı ki, aslında birbirine çok yakınlar. Dolayısıyla oyunun yapımcıları çok ciddi sorunlarla karşılaşmadıkları sürece oyundan harita çıkartmak yerine olan haritaları düzenlemeyi tercih ediyorlar.
• Hayalet Şehir haritasıyla birlikte oyundaki simetrik haritaların sayısı artıyor. Simetrik haritayı, belli bir noktadan ikiye böldüğünüzde her iki takım için de aynı simetriyi sunan haritalar olarak özetleyebiliriz. Mesela Dağ Geçidi, Karelia, Malinovka, Manastır, Overlord, Uçurum gibi haritalar belli bir noktadan çizgi çektiğinizde simetriktir ve her iki takım için de eşit şartlar sunar. Yeni dönemde bu haritaların sayısı artacak.

Briefing ve soru&cevap aşamasının arından öğle yemeği vaktine geçtik ve diğer topluluk katılımcılarıyla birlikte aynı masada yemek yedik. İngiliz yemeklerini pek beğenmedim, dolayısıyla “karnımı nasıl doyururum?” diye düşünüp sandviç ve çorbayla idare ettim. Benim gibi bir Adanalı için bu başlı başına bir eziyet.

Öğle yemeğinin ardından, paintball oynamak için otobüslere atladık ve yola koyulduk. Paintball ilk başta çok saçma bir fikir gibi gelse de, oynayınca aslında o kadar da saçma bir fikir olmadığını söyleyebilirim.

İyileştirilmiş paintball tabancasıyla oynayan bir oyuncu

Ohzman, Vuque, Orzanel, MaxwellPlays, XanderP ve Falathi gibi isimlerle birlikte mavi takımdaydım. Karşımızda da Dakillzor, Harkonnen, Mirek, Zapfhan gibi oyuncuların yer aldığı kırmızı takım vardı. Bir paintball turu toplamda 8 dakika sürüyor ve oyun sonunda kilise, helikopter veya jipte oyuncusu olan takım oyunu kazanmış sayılıyor. İlk turda, kilisede oyuncusu bulunan takım maçı kazanacaktı ki, Dakillzor oyunun başında kiliseye koştu ve bizi yaklaştırmadı. İkinci turda da benzer bir sonuç olacaktı, bu sefer haritanın ortasında yer alan helikopter için savaştık fakat yine Dakillzor’a kaybettik.

Oyunun ilk turundaki kilise savaşı, sol arkadaki tanıdık bir isim: Ohzman

Üçüncü turda, haritanın tam ortasındaki jip için mücadele ettik. Bundan önceki turlardan farklı olarak bu turda vurulan kişi oyuna geri dönmek yerine mücadeleyi kenardan izlemek zorunda kaldı. İlk başlarda jipe çok yakın bir yerde pusuya yattım ve sağdan soldan jipe yaklaşan oyuncuları vurdum. Turun başında pustuğum yeri gören karşı takım oyuncuları beni vurmak için bir hayli mermi harcadı, çünkü arkasına saklandığım barikatın odunları arasında 2 parmaklık bir boşluk vardı. Doğrudan hiçbir mermi yememiş olsam da barikata çarpan mermilerin yaydığı boyayla sağ yanım resmen turuncu oldu ve o turuncu halimle son 15 saniye kala jipe koşup oyunu kazandırdım. Dördüncü tur tam bir kapışma olacaktı.

Dördüncü tur öncesi Falathi, Mirek, Orzanel ve Harkonnen, oyunun kritiğini yapıyor.

Dördüncü turda haritanın ortasında bir direk vardı ve maç sonunda direğin ortasında yer alan ok yukarıyı gösteriyorsa mavi takım, aşağıyı gösteriyorsa kırmızı takım oyunu kazanacaktı. Şimdiye kadar ki en iyi oyunumu oynadım ve toplamda 7 oyuncu vurdum ama bir sorun vardı, mermim bitmek üzereydi. Toplamda 5 mermim kaldığını fark ettiğimde oyunun bitimine 2 dakika kalmıştı. Bir oyuncuyu vurmak için 3 mermi harcadım ve son 2 dakikaya 2 mermiyle girdim. O sırada kırmızı takımdan bir oyuncu bayrağa doğru atak yaptı ve okun yönünü çevirdi, bunun karşılığında tabancamdaki son iki mermiyi sırtına yedi. Mermisiz bir şekilde okun yönünü değiştirmek için fırsat beklerken bir anda onu gördüm: Ohzman. Her şey Er Ryan’ı Kurtarmak filminden bir sahneydi sanki ve toplamda 5 saniye içinde yaşanmasına rağmen uzun metraj bir film gibiydi. Ohzman, sağ elindeki tabancayla karşı takımın oyuncularına ateş ediyor, sol eliyle de okun yönünü değiştirmeye çalışıyordu. Üzerine mermi yağıyor, gelen mermilerin çoğu direkte patlıyordu. Ohzman okun yönünü çevirip yanıma geldiğinde mermi bulduğum için sevinmiştim fakat sevincim kısa sürdü. Nereden geldiği belli olmayan Dakillzor, barikatın sağ tarafından sıçradı ve havada Ohzman’a ateş etti. Mermi Ozhman’ı sıyırsa da o mesafeden atış yapmak çok tehlikeli olacağı için Ohzman karşılık vermedi ve Dakillzor, bizi teslim olmaya zorlayıp bir taşla iki kuş yakalamış oldu. Okun yönünü çevirdi, böylece hem turu, hem de oyunu kaybettik.

Normal paintball tabancaları bir garip, bu tabancalarda merminin nereye gideceğini tam olarak kestiremiyorsun. Mermi biraz aşağı gidiyorsa namluyu kaldırıp yukarı ateş ediyorsun, fakat bu sefer de sola doğru kayıyor. Atışların nereye gideceğini kestiremediğim için üçüncü ve dördüncü turda tabancamı değiştirdim ve Vuque’nin iyileştirilmiş tabancasını kullanmaya başladım. İyileştirilmiş tabancalar, atışlarınızın nereye gideceğini daha iyi tahmin etmenizi sağlıyor ve isabet konusunda daha iyi sonuç veriyor. Şöyle örnek vereyim, ilk iki turda toplamda 4 oyuncuyu vurmuştum ki, iyileştirilmiş tabancaya geçtiğim son iki turda toplamda 11 kişiyi vurdum. Teşekkürler Vuque, teşekkürler iyileştirilmiş tabanca.

Paintball turunun ardından barbekü yaptık ve olaysız dağıldık. Ertesi gün uzun ve yorucu olacaktı.