Ana sayfa Rehberler Tank İncelemeleri #5: Thunderbolt VII İncelemesi

Tank İncelemeleri #5: Thunderbolt VII İncelemesi

0
PAYLAŞ

Creighton Abrams’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandığı tank Thunderbolt VII tankı oyuna geldi. Peki, nedir bu Thunderbolt VII? Bu yazıyı yazmadan önce Wargaming.net’in verdiği basın hesabıyla Thunderbolt VII tankını inceleme fırsatı buldum. Karşınızda Thunderbolt VII İncelemesi!

Thunderbolt VII tankı.

Tarihsel Gelişim
T25 Pilot incelemesi yazımda Birleşik Devlet Ordusunun İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandığı farklı tank sınıflarından bahsetmiştim: hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcıları ve topçular.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sherman tanklarının yerine servise alınması planlanan T serisi tanklar üretilmiş, fakat hiçbiri seri üretime geçen Sherman’ları envanter dışı bırakacak kadar etkili olmamıştı. T20 ile başlayan üretim serisinde yer alan T25 Pilot Number 1 tankı da Sherman tanklarının yerine geçmesi planlanan tanklardan biriydi fakat bu gerçekleşmedi. Nasıl oldu da daha büyük bir topa sahip bir orta tank, İkinci Dünya Savaşı boyunca 49.000’den fazla üretilen M4 Sherman tanklarının yerini alamadı? Neden?

M4 Sherman tankları her yerde!

Cevabı basit. Adını, Amerikan İç Savaşı komutanlarından William Tecumseh Sherman’dan alan ve 1942’de hizmete alınan M4 Sherman tanklarının üretimi diğer Amerikan tanklarına göre nispeten kolay ve ucuzdu. Almanya’nın 1.347 adet Tiger I ve yaklaşık 6.000 adet Panther ürettiğini düşündüğümüzde 49.000 tankın savaşın seyrini kolayca değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Tarihteki Performansı
Birleşik Devletler Ordusu, İkinci Dünya Savaşı sırasında hareketli ve yüksek atış gücüne sahip bir tank siparişi verdiğinde M4 Sherman’dan daha iyi bir aday bulamazdı.

75mm topa sahip Sherman M4 tankları, Tiger I ve Panther’leri önden delmekte zorlansa da, motoru ve hareketliliği sayesinde düşman araçlarının yanına ve arkasına geçip savaş dışında bırakıyordu. Alman deyimiyle “ölüm tuzağı” Sherman M4’lerin bu hareketli tank stilini yansıtan en uygun isim olabilir.

1945’te İtalya yakınlarında karşılaşan Tiger I ve M4 tankları.

75mm’lik Sherman M4 topu Panther tanklarını 400 metre mesafeden önden delebiliyordu, 76mm’lik M4 topundaysa bu mesafe 2800 metreye kadar çıkıyordu. Birleşik Devletler Ordusunda 75mm, 76mm ve 105mm toplar kullanılırken İngiliz Sherman varyantı Firefly tanklarında, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin efsaneleşmiş 17 pdr topu kullanılıyordu.

İlk M4 varyantlarında Continental R975 motoru kullanılırken daha sonraki varyantlarda Ford GAA V8 motoru kullanıldı. Sadece bu kadarla da değil, tankın şasisi farklı tankların üretimine çok uygundu. Nitekim oyunda da yer alan M10 Wolverine, M36 Jackson, M7 Priest, M12, M40 ve Sexton tanklarında da M4 şasisi kullanıldı.

Konudan uzaklaştık, peki ya Thunderbolt VII? Günümüzde Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılan M1 Abrams tanklarına ismini veren Creighton Abrams, West Point Akademisinden mezun olduktan sonra Birleşik Devletler Ordusu 1. Süvari Bölüğünde hizmete başladı. 1939’da üsteğmen rütbesine yükseltilen Abrams, daha sonra kurulacak olan Birleşik Devletler Ordusu 1. Tank Bölüğünde görev aldı ve asıl başarılarını burada elde etti.

M4 Sherman varyantı Thunderbolt VI tankı ve Creighton Abrams (sağdaki).

İkinci Dünya Savaşı başladığında birçok farklı tank kullanan Creighton Abrams’ın tankları Thunderbolt adıyla orduda yer aldı. Abrams ilk olarak Thunderbolt V ile M4 tanklarını kullanmaya başladı ve bu tankların varyantları güncellendikçe tankını yükseltmeye devam etti. Thunderbolt VI tankı da yine başka bir M4 varyantıydı. Nihayet geliştirilmiş zırha sahip bir M4A3E8, nam-ı diğer Easy Eight Abrams’a tahsis edildi ve bu tank Thunderbolt VII olarak adlandırıldı.

West Point Akademisinde sergilenen Thunderbolt VII.

Abrams’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandığı son tank olan Thunderbolt VII tankının bir replikası, Abrams’ın mezun olduğu West Point Akademinin girişinde yer alıyor.


Oyundaki Thunderbolt VII

Thunderbolt VII, 6. seviye Amerikan premium orta tank olarak oyunda yer alıyor. Oyunda yer alan diğer Sherman varyantları M4A3E2 Jumbo ve M4A3E8’den çok da farklı olmayan Thunderbolt VII tankının 6. seviyede yer alması gayet mantıklı.

Thunderbolt VII Oyun Stili
Thunderbolt VII, 6. seviye orta tank olarak dakika başı hasarı rakiplerinden geride kalıyor. Cromwell, M4A3E2, M4A3E8 gibi tankların gerisinde kalan Thunderbolt VII tankının en önemli özelliği ön zırhı. Tankın 123 milimetrelik ön zırhı ve 63.5 milimetrelik taret zırhı biraz yetersiz görünse de tıpkı T26E4 SuperPershing’deki gibi ek zırh plakalarıyla tankın efektif zırhı yer yer +200 milimetreye ulaşıyor.

6. ve bazı 7. seviye tanklar için Thunderbolt VII tankını önden delmek zor. Tankın zayıf noktaları var, özellikle de komutan kapağı ve telsizci yuvası bu tankın zayıf noktalarını oluşturuyor. Ön zırhı çok iyi olsa da yan ve arka zırhının çok iyi olmadığını bilmekte fayda var.

Thunderbolt VII, M4A3E2 Jumbo ve M4A3E8’in 76 milimetrelik M1A2 topunu kullanıyor. 128 milimetrelik deliş gücüne sahip AP mermiler kendi seviyesi için yeterli olmakla birlikte zırhlı tanklara karşı zayıf kalıyor. APCR mermilerin deliş gücü 177 milimetreye kadar yükselse de, bu tankın Defender gibi tanklarla karşılaştığını düşünecek olursak savaş medyanlarında ağır zırhı tanklar karşısında sıkıntı yaşayacağınızı söyleyebilirim.

Havalandırma ve tank topu sürgüsüyle 3 saniyenin altına düşen atış hızı yine de M4A3E2 Jumbo ve M4A3E8’in 76 milimetrelik topuna oranla daha az dakika başı hasara sahip. Yine de bu tankın atış hızıyla öne çıkan bir tank olmadığını, zırhıyla ön plana çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Saatte 42 kilometrelik azami hızı, orta tank için biraz yavaş kalsa da, aynı seviyedeki M4A3E2 Jumbo ve Firefly tanklarına daha hareketli olduğunu söyleyebilirim.

Thunderbolt VII tankını ben sevdim. Amerikan orta tanklarıyla daha önceden oynadıysanız ve M4A3E2 Jumbo – M4A3E8 arası bir tank arıyorsanız bu tankı muhtemelen çok seveceksiniz. Seviyesini T26E4 SuperPershing’i olarak adlandırabileceğimiz bu tankı satın alacak olursanız oldukça zırhlı olduğunuzu unutmayın. Ön zırhınız çok iyi, bunu lehinize kullanın ve savaşta rakiplerinize zor anlar yaşatın.

Artıları
● Ön zırhı.
● Top eğimi.
● Nişan alma hızı ve hareket halindeki isabeti.
● Zemin direnci.
● Görüş mesafesi.

Eksileri
● Dakika başı hasarı.
● Deliş gücü.
● Özgül gücü.
● Maksimum hızı.

Oyun İçi İstatistikleri
Seviye: 6
Can Puanı: 750
Motor Gücü: 500 bg
Ağırlık: 37 ton
Özgül Güç: 13.51 bg/t
Azami Hız (İleri/Geri): 42 / -18 km/s
Dönüş Hızı: 38 derece/sn.
Taret Dönüş Hızı: 38 derece/sn.
Zemin Direnci: 0.86/0.96/1.44
Görüş Mesafesi: 370 m
Sinyal Menzili: 570 m
Gövde Zırhı: 123/38/38 mm
Taret Zırhı: 63/63/63 mm

Top: 76 mm M1A2
Zırh Delimi: 128/177/38 mm
Hasar: 115/115/185 CP
Atış Hızı: 16.67 mermi/dk.
Dolum Hızı: 3.59 sn/mermi
Dakika Başına Hasar: 1.916 CP/dk
Nişan Alma Süresi: 2.1 saniye
100m’de Dağılma: 0.38 m
Top Yükseltme/Eğim Açıları: +25°/-10°

Bu istatistikler normal değerlerdir. Havalandırma, top sürgüsü, silah arkadaşlığı ve azıkla birlikte dakika başı hasarı 2400 can puanını geçmektedir.

Donanım
Thunderbolt VII için aşağıdaki donanımları kullanabilirsiniz.
● Tank Topu Sürgüsü
● Gelişmiş Havalandırma
● Optik

Mürettebat Yetenekleri
Tankı aldığınızda, 5 adet mürettebat üyesiyle birlikte gelecektir. Aşağıdaki yetenekleri vermeniz faydalı olacaktır.
Komutan: Altıncı his, Kamuflaj, Silah arkadaşlığı
Nişancı: Tamir, Anlık Atış, Silah arkadaşlığı
Sürücü: Tamir, Acil Fren, Silah arkadaşlığı
Telsiz Operatörü: Tamir, Durumsal Farkındalık, Silah Arkadaşlığı
Yükleyici: Tamir, Güvenli Depolama, Silah Arkadaşlığı

Mürettebat yetenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi MrBotosh’un Yetenek Rehberinde bulabilirsiniz.

Fiyatına değer mi?
Öncelikle söylemeliyim ki Thunderbolt VII, M4A3E8 Fury’den çok daha iyi. Diğer 6. seviye orta tanklarla karşılaştırıldığında zırh konusunda da onlardan çok daha iyi. Obj 252 gibi çok güçlü bir tank beklemeyin fakat kendi seviyesinin T26E4 SuperPershing’i olduğunu söyleyebilirim. Fiyatına kesinlikle değer.