Ana sayfa Haberler WN8 Neden Değişti?

WN8 Neden Değişti?

0
PAYLAŞ

XVM kullanan oyuncuların hemen fark edeceği üzere, WN8 istatistiklerinde bir değişim yaşandı. Birçok oyuncunun aklında aynı soru var: WN8 istatistiklerim neden değişti? Kafanızda deli sorular dolaşmasın diye bu yazımda WN8 değişimine cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle WN8’den başlayalım.

WN8 nedir?
WN8 sadece birtakım istatistiklerden oluşan basit bir formül değil, bundan daha kapsamlı bir çalışmadır. En basit haliyle WN8, oyuncuların genel ortalamasının neresinde olduğunuzu gösteren bir istatistiktir. WN8, gözlemlenebilir istatistikleri toparlayarak oyuncunun yeteneği hakkında kısıtlı bilgiler verir; zamanlama, öncelikli hedef, takım çalışması ve karar verme hakkında bir varsayımda bulunmaz. Bu yüzden çok doğru bir ölçümleme sistemi değildir.

WN8 nasıl hesaplanır?
WN8’in çok uzun ve karmaşık bir formülü var. Buraya yazıp kafaları daha çok karıştırmak istemiyorum. Kısaca anlatmam gerekirse, WN8 hesaplamasında tüm oyuncuların genel ortalaması alınır. Bu genel ortalama içinde yok etme, hasar verme, tespit etme, üs puanı sıfırlama, kazanma oranı gibi farklı istatistikler yer alır. Sizin belirli bir tankla istatistikleriniz bu genel ortalamadan yüksekse yüksek WN8, düşükse düşük WN8 alırsınız.

WN8 hesaplamasını T-62A üzerinden kısaca anlatayım. T-62A’nın şu anki ortalamaları şu şekildedir:
● Oyun başına yok etme ortalaması 0.955
● Oyun başına hasar ortalaması 1784.794
● Oyun başına tespit hasarı ortalaması 1.403
● Oyun başına üs sıfırlama ortalaması 0.729
● Kazanma oranı ortalaması %48.647
Diyelim ki, siz bu tankla oyun başına 1.5 yok etme, 2000 hasar, 1.750 tespit, 2 üs sıfırlama ve  %52 kazanma oranı ortalamasına eriştiniz, yani genel ortalamanın üstünde bir oyun sergilediniz. Ulaştığınız WN8 değerleriniz de haliyle ortalamadan yüksek olacaktır. Şöyle de bir durum var, WN8 istatistikleri belli aralıklarla güncellenir ve güncellendikçe de değişir. Yani siz T-62A ile çok iyi bir istatistik yakaladınız fakat sonra uzunca bir süre oynamadınız. Gelecek güncellemelerin birinde bu tank iyileştirme alırsa ve savaş meydanında daha çok hasar vermeye başlarsa doğal olarak WN8 genel ortalaması da yükselir ve siz güncelleme önceden 2000 hasarla 2500 WN8 alırken, güncelleme sonrasında 2000 WN8 alırsınız. Kısaca WN8 istatistiğiniz düşer. Zaten asıl mevzu da burada başlıyor.

WN8 istatistiklerinin farklılık göstermesinin birkaç farklı sebebi var, temelden başlayalım.
1) Güncelleme aralığı: Geçmiş zamanda istatistiklerin güncellenmesi 3-4 ay gibi çok uzun aralıklarla olurdu. Dolayısıyla da istatistikler uzunca bir aradan sonra güncellendiğinde oyuncuların WN8 istatistiğinde büyük farklılıklar oluşurdu. Bu durum oyuncuların tepkisini çekerdi, çünkü bir anda 3000 WN8 ile oynadığınız tankla artık 2300 WN8 ile oynar olurdunuz. Bu durum artık değişti. XVM kullananlar için WN8 istatistikleri her gün güncellenecek ve böylece WN8’de keskin farklılıklar oluşmayacak.
2) İstatistik Havuzu: WN8 istatistikleri, oyundaki en geniş veritabanlarından birisine sahip olan vBaddict sitesindeki istatistiklerden çekiliyordu. Bu site kullanışlı bir site olmasına rağmen bir oynanan tüm maçlar bu siteye yer almıyordu. Bu eksik veriler de WN8 istatistiklerinin yanlış hesaplanmasına yol açıyordu, tüm maçları bilmeden ortalamanın doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz ki? Bunun önüne geçmek için XVM yöneticileri daha geniş bir istatistik havuzu oluşturdular, böylece daha doğru WN8 analizi yapabiliyorlar.
3) Troller: İnternet trolleri her yerde. Geçmiş zamanda da WN8 istatistiklerine el atıp sadece eğlence olsun diye bu istatistikleri kafalarına göre değiştiren ve manipüle eden kullanıcılar oldu. XVM yöneticileri bu durumu fark ettiğinden beri WN8 istatistikleri daha korunaklı durumda.

WN8 neyi ölçer?
WN8, oyunla ilgili “gözle görülebilen” istatistikleri ölçer, kağıt üzerinde nasıl bir oyuncu olduğunuzu gösterir fakat bir oyuncunun oyun stili hakkında bilgi vermez. Yani yüksek WN8’i olan oyuncular “daha iyi oyuncu” değildir.


WN8 genel ortalamaya göre nerede olduğunuzu gösterir. İstatistikleriniz genel ortalamadan ne kadar yüksekse, siz de o kadar yükselirsiniz ve yüzdelik dilimde diğer oyunculardan öne geçersiniz. Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere, World of Tanks oyuncularının sadece %0.1’i unicum oyuncu olarak yer almaktadır. Kabaca konuşacak olursak, her 1000 oyuncudan sadece 1 tanesi unicum, yani mor oyuncudur.

Biraz uzun yazdım ama değinmediğim kısımlar var. Öncelikle WN8 aslında çok doğru bir ölçümleme yöntemi değil, iyi ve kötü oyuncuyu gösteren bir istatistik de değildir. WN8, saf yeteneği ölçmez. Şöyle örnekleyelim, T-62A ile geride tank avcısı gibi yatıp 5.000 CP hasar verdiğinizde WN8 bu istatistiği kağıt üzerinde yüksek kabul eder. Dolayısıyla geride yatıp yüksek hasar verdiğinizde doğal olarak WN8 de artar. Tank avcısıyla geride yatabilirsiniz ama ağır zırhlı bir tankla yatmak ne kadar mantıklıdır? Bu sorunun cevabını da bir sonraki WN8 yazımıza bırakalım.

Destek olmak için alttaki reklamlara tıklayabilirsiniz 👇