Ana sayfa Haberler World of Tanks’a İsrail Tankları Geliyor (mu?)

World of Tanks’a İsrail Tankları Geliyor (mu?)

1
PAYLAŞ

İsrail tankları oyuna geliyor mu? Başlamadan önce cevap vermem gerekirse hayır, İsrail tanklarıyla ilgili Wargaming’in açıkladığı resmi bir gelişme yok. İsrail tanklarıyla ilgili içeriden aldığım herhangi bir haber yok, kısacası İsrail tanklarının oyundaki geleceğiyle ilgili hiçbir bilgim yok. Peki, bu yazı neden var? Bu yazı, oyuna gelecek bir İsrail tankını anlatmıyor, İsrail tankları tartışmalarının neden yoğunlaştığını anlatıyor.

2012 yılından bu yana World of Tanks’a İsrail teknoloji ağacı eklenmesi yönünde öneriler var. Genellikle orta tank sınıfıyla ilgili öneriler içeren bu yazılarda, ilk seviyeden son seviyeye kadar her seviyede tanklar yer alıyor. 2015 yılında İsrail tanklarıyla ilgili ilginç bir gelişme oldu ve şu ana kadarki en detaylı İsrail teknoloji ağacı önerisi geldi. World of Tanks Amerika forumunda, Life_In_Black adlı bir kullanıcı İsrail tankları için bütünleşik bir ağaç önerisi paylaştı, üstüne üstlük bir de diğer kullanıcılarla soru&cevap yaptı.

israil(Görselin tam boyutu için tıklayın)

Life_In_Black’in önerisi ve soru&cevap etkinliği, World of Tanks oyunudaki İsrail tankları tartışmaların önünü açtı. Bence, İsrail tanklarıyla ilgili temel soruları iki soruda konuşmakta fayda var:
1) İsrail teknoloji ağacı yapmak mümkün mü?
2) Uygulanabilir bir teknoloji ağacının yapılabilir mi?

İlk soruya cevap vermem gerekirse, evet, mümkün. İsrail, 1948 yılında kurulan bir ülke olmasına karşın ilk yıllarda batılı ülkelerin kullanmadığı ikinci dünya savaşı tanklarını satın aldı. Bu dönemde İsrail ordusunun envanterinde Matilda, Churchill, Sherman, M3 Stuart, M5 Stuart, M3 Lee, Achilles gibi tanklar bulunuyordu. Bu da eksiksiz bir İsrail teknoloji ağacı yapmak için her seviyede gerekli tankların varlığını doğruluyor. Düşük seviyelerde bu tankların, orta seviyelerde Sherman’ların ve yüksek seviyelerde Sho’t, Mag’ach, Tiran gibi İsrail modernizasyonu tankların olduğu, sapına kadar İsrail tankı olan Merkava’nın yer aldığı bir İsrail ağacı yapılabilir. Peki, bu ağacın uygulanması kolay mı?

merkava-prot1
Merkava Mk.1 tankı

Tüm İsrail tanklarının, oyunda daha önce sunulan tankların bir kopyası olduğu gerçeği var. Yani, İsrail tankları daha önceden aşina olduğumuz tanklar olacak. Çin tanklarının hemen hemen Rusların aynısı olduğunu, Çeklerde bile T-34/100 gibi bir Rus kopyası tankın yer aldığını düşünecek olursak, İsrail tankları için büyük bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü İsrail tankları, modernizasyonla birlikte ilginç tanklar sunuyor ve bütün bu tanklar gerçekte yer alan, tarihsel gerçekliği olan tanklar. İsrail tankları için geliştirme veya prototip aşaması gibi kağıt üzerinde kalan hiçbir şey yok, Nihat Doğan’ın da söylediği gibi “burada şaka yok, her şey gerçek”.

amx-sherman
Sherman gövdesinde AMX tareti olan Sherman FL10. Gerçek.

İsrail tankları, Latrun müzesinde yer alıyor ve hepsini oyuna dâhil edebilecek dokümanlara rahatça ulaşılabilir. Müzede, Arap-İsrail savaşlarında ele geçirilen tanklarla beraber oldukça geniş bir tank yelpazesi sunuluyor. Savaşlarda ele geçirilen T-34 şasisi üzerinde 100 mm’lik bir topu olan T-100 ve AMX-13 taretine sahip bir Sherman tankı Sherman FL10, oyundaki tank farklılığını artırabilir.

t100
Ele geçirilmiş bir T-100 tankı, sağda IS-3M ve ISU-152 görülüyor.

Hemen hemen tüm dünyada İsrail tanklarının sıkı fanatikleri var. Wargaming, premium araç olarak sunabileceği İsrail tanklarıyla kârlılığını artırabilir. Mesela bunlardan bir tanesi, Arap-İsrail savaşında mürettebatıyla birlikte Suriye tanklarının ilerleyişini durduran Zvika Greengold’un kullandığı Centurion tankı olabilir.

israelicenturion
İsrail ordusunda kullanılan bir Centurion tankı

Peki, Wargaming ekibi İsrail tanklarıyla ilgili ne düşünüyor? Wargaming’in geliştiricilerinden gelen kesin bir “İsrail tankları üzerinde çalışıyoruz” yanıtı yok. Ama yine de İsrail tanklarının oyuna eklenebileceğiyle ilgili birtakım sinyaller var. Gamescon 2016’da World of Tanks geliştiricileri, oyuncuların sorularını cevapladı ve cevaplanan sorular arasında İsrail tanklarıyla ilgili bir soru da yer alıyordu:
Soru: Oyunda İsrail tanklarını görebilme ihtimalimiz var mı?
Cevap: Yakın gelecekte bu tankları sunmak gibi bir planımız bulunmuyor. On Seviyeden oluşan tam bir teknoloji ağacı yaratmak oldukça zor olurdu, ama seçenekleri araştırmaya devam ediyoruz.

Gamescon 2016 dışında, Eylül 2016’da Slava Makarov ve Murazor’la yapılan bir söyleşide İsrail tanklarının geleceğiyle ilgili ufak bir detay da konuşuldu.
Soru: World of Tanks’a İsrail ağacı gelecek mi?
Cevap: Bu konu hakkında çok şaka yaptık, oyunda İsrail tankları olacaksa sadece altınla alabileceksiniz 🙂 İsrail’in çok ilginç tankları var, ama bu tankların hepsi oyunda son seviye olabilecek tanklar ve diğer tanklar da kendilerinin değil. İlginç modernizasyonları var, ama bunlar oyunda premium olabilecek tanklar. Evet, Super Sherman tankını yapmak istiyoruz, ama tam bir teknoloji ağacının oyuna gelmesi konusunda kuşkularım var.

Bu kadarla da sınırlı değil. Daha önce de blogumda yazdığım SerB’le soru&cevap etkinliğinde SerB, İsrail tanklarıyla ilgili olarak “İsrail’in tek orijinal tankı olan Merkava, World of Tanks için fazla modern. World of Tanks’e eklemek için Merkava’nın eski prototiplerine bakmamız lazım. Bunun dışındaki tüm İsrail tankları, diğer ülke tanklarının modifikasyonu veya modernize edilmiş hali.” demişti.

Wargaming yapımcılarının ve geliştiricilerinin açıklamalarına baktığımızda, tam bir İsrail teknoloji ağacı yerine bazı İsrail tanklarının oyuna eklenebileceğinin sinyallerini alabiliyoruz. Alttaki fotoğrafta yer alan, Slava Makarov ve Murazor’un bahsettiği Super Sherman’ı oyunda görmek ilginç olabilirdi.

super-shermans
Super Sherman Tankları, soldan sağa sırayla M51 ve M50

Bir dakika, Super Sherman mı? Soldaki tank mı? Super Sherman M51 fazlasıyla tanıdık geliyorsa ve bir yerlerden gözünüz ısırıyorsa çok uzaklara bakmayın. Fotoğrafta gördüğümüz Super Sherman M51 tankı, oyunda M4A1 Revalorisé adıyla yer alıyor. Fransa’dan alınan parçalarla İsrail’de modernize edilen Super Sherman tankı, hem Fransız hem de İsrail özelliklerini taşıyor. Tankın 105 mm’lik topu ve bu topu taşıyan tareti, Fransa’dan geldi ve İsrail’de Sherman tanklarına monte edildi. Super Sherman M51’de kullanılan 105 mm’lik top, daha sonradan kısaltıldı ve Fransız AMX 30 tanklarında kullanıldı. 105 mm’lik bu topun Arap ordularının Rusya’dan ithal ettiği IS ve T serisi tanklara karşı etkili olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğrafta, sağda yer alan M50 tankı da AMX-13 serisi tanklarda kullanılan 75 mm’lik bir topla modernize edildi ve bu tank, savaşlarda İngiliz Firefly tanklarını andıran bir performans sergiledi.

İleride İsrail tankları oyuna eklenir mi, bilmiyoruz. İsrail tanklarıyla ilgili bildiğimiz bir gerçek, bu tankların oyuna yeni bir soluk getireceği. Açıkçası, AMX-13 taretine sahip bir Sherman’la oynamak isterdim. Üstelik Wargaming, iki farklı tankın birleşimi fikrine yabancı değil. İki farklı tankın birleşiminden oluşan yeni bir tank örneği World of Tanks Console’da mevcut: F224 AMX Chaffee.

amx_chaffee

İki farklı tankın birleşimiyle modernize edilmiş Type 64, F224 AMX Chaffee gibi tanklar oyunda var da, yeni bir Sherman neden olmasın?