Ana sayfa Haberler WoT Blitz: Premium Mermi Değişiklikleri

WoT Blitz: Premium Mermi Değişiklikleri

1
PAYLAŞ

Wot Blitz 3.9 güncellemesiyle birlikte oyundaki mermilerin deliş gücü ve hasarı değiştirildi. Böylece WoT Blitz oyuncuları, premium mermiler konusundaki ilk resmi değişikliği deneyimleme fırsatını buldu. Wot Blitz 3.9 güncellemesinde neler mi var, birlikte bir göz atalım. Benzeri değişiklikler yakın zamanda World of Tanks’a da gelir umarım.

Temel Değişiklikler
● Premium mermilerin ortalama hasarı, tüm tanklarda ortalama %15 düşürüldü.
● Premium mermilerin bedeli, tüm tanklarda ortalama olarak %20 düşürüldü, bazı tanklarda bu oran %40 olarak ölçümlendi.
● İngilizlerin HESH mermileri bu değişiklikten etkilenmedi.
● Standart mermiyle düşük deliş gücüne sahip bazı premium tankların deliş gücü artırıldı.

Standart mermi deliş gücü düşük olduğu için sürekli premium mermi kullanan premium tankların standart mermi deliş gücü artırıldı. Bu tanklar aşağıdaki gibidir.
Churchill III‘ün deliş gücü 110mm’den 130mm’e yükseltildi.
Matilda IV‘ün deliş gücü 86mm’den 97mm’e yükseltildi.
Matilda BP‘in deliş gücü 110mm’den 130mm’e yükseltildi.
M4A2E4 Sherman‘ın deliş gücü 92mm’den 106mm’e yükseltildi.
T14‘ün deliş gücü 92mm’den 106mm’e yükseltildi.
T26E4 Super Pershing‘in 170mm’den 205mm’e yükseltildi.

Teknoloji ağacında yer alan bazı tankların da standart mermi deliş gücü artırıldı. Bu tanklar aşağıdaki gibidir.
M3 Lee, M8A1, M4 Sherman, M7, T21, M4A3E2 Sherman Jumbo ve M4A3E8 Sherman‘da kullanılan 75mm M3 ve 75mm AT M3 toplarının deliş gücü 92mm’den 106mm’e yükseltildi.
E 100‘ün 15cm Kw.K. L/38 topunun deliş gücü 235mm’den 258mm’e yükseltildi.
Medium II ve Medium III‘ün Gun QF 6-pdr 8 cwt Mk. I topu deliş gücü 57mm’den 65mm’e yükseltildi.
Churchill I, Crusader ve Cromwell‘de kullanılan Gun QF 6-pdr Gun Mk. V topunun deliş gücü 110mm’den 130mm’e artırıldı.
Ha-Go, Chi-Ni ve Chi-Ha‘da kullanılan 5.7cm Gun Type 97 topunun deliş gücü 30mm’den 38mm’e artırıldı.
Renault FT ve D1‘de kullanılan 37mm APX SA18 topunun deliş gücü 29mm’den 37mm’e artırıldı.
D2 ve B1‘de kullanılan 47mm SA35 topunun deliş gücü 45mm’den 62mm’e artırıldı.

Peki, tüm bu değişiklikler neden yapıldı? Bunun iki sebebi var: Oyuncu Eşitsizliği ve Araç Avantajı.

Oyuncu Eşitsizliği
Oyundaki tüm oyuncular kredisi yüksek premium mermilerden alamıyor, dolayısıyla premium mermi kullanan oyuncular, kullanmayanlara oranla %15 daha çok hasar veriyor. Burada premium mermi kullanan oyuncuların diğer oyunculara göre bir avantaj sağladığını görüyoruz, bu da premium mermi hasarının neden %15 düşürüldüğünü açıklıyor.

WoT Blitz’de premium mermilerin ortalama hasarı azaltıldı, böylece savaş medyanındaki bilgi ve beceri ön planda olacak. Premium mermilerin hasarının azaltılması, kredi getirisinin de düşürülmesini sağladığı için mermi masrafı da düşürüldü.

Araç Avantajı
Mevcut durumda premium mermiler, oyundaki tankların etkinliğini farklı şekillerde artırıyor. Premium mermi olmasa Matilda IV çok sıkıntı yaşar, fakat Grille 15 için premium mermi kullanmaya pek gerek yok.

Bunun dışında karşıdaki rakip de oyundaki tankların etkinliğini farklı şekillerde etkiliyor. Ağır zırhlı tanklar, ağır zırhlı başka tanklarla karşılaştığında premium mermiler her iki oyuncuya da avantaj sağlıyor. Fakat ağır zırhlı tanklar, zırhı olmayan tanklarla karşılaştığında zırhsız tankların daha büyük avantaj sağladığı görülüyor.

Genellikle ağır tankların atış güçleri dengeleme için düşürülüyor, hafif zırhlı tanklardaysa durum tam tersi. Bu tanklar genellikle isabet, dakika başı hasar ve yüksek premium deliş gücüyle öne çıkıyor. Ağır tankların zırhı, hafif zırhlı tankların atış gücüyle karşılaştırıldığında herhangi bir avantaj sağlamıyor. Dakika başına yüksek atış gücü bile ağır tanklara fayda sağlamıyor.

Bu değişikliğin yapılmasındaki amaç araç tipleri arasındaki rolleri belirginleştirmek. Değişiklikle birlikte premium mermiler standart mermilere göre farklı bir avantaj sağlıyor, tamamen standart mermilerin yerine geçmiyor.

Hali hazırdaki durumda son karar çok belliydi: kalın zırhlı düşmen tankıyla karşılaştığınızda direkt premium mermi yüklüyordunuz, fakat bu durum değişiyor. Artık bir seçim yapmanız lazım:

  • Standart mermiyle daha çok hasar verebilirsiniz, fakat zayıf noktalara daha iyi nişan almanız lazım.
  • Premium mermiyle hemen hemen her tankı delmeniz garanti, fakat verdiğiniz hasar standart mermiye göre düşecektir. Dolayısıyla 2 standart mermiyle yaptığınız işi 3 premium mermiyle yapabileceksiniz.

Bu güncellemeyle birlikte orta tanklar sadece dakika başı hasar ve premium mermi etkinliğiyle bir ağır tankı bire birde yok edemeyecek. Benzer şekilde tank avcıları, haritanın bir ucundan premium mermi atarak avantaj sağlayamayacak.

Peki, tüm bu olayın konumuzla ne ilgisi var? WoT Blitz’deki bu güncelleme World of Tanks için bir ön güncelleme olabilir. Oyunun PC versiyonunu oynayan milyonlarca oyuncu için premium mermi hasarının azaltılması bir çözüm yolu olabilir. Umarım daha az premium merminin olduğu daha zevkli savaşlar yapabiliriz.