Ana sayfa Haberler Yeni Süspansiyon, Yeni Tank?

Yeni Süspansiyon, Yeni Tank?

0
PAYLAŞ

Hidro-prönömatik süspansiyon sistemini kullanan İsveç S serisi tanklar yakında World of Tanks oyununda olacak. Wargaming, İsveç S serisi tankları oyuna aynen adapte etmek için kuşatma modu adı verilen bir özellik geliştirdi. Kuşatma modu, İsveç tanklarının hidro-prönömatik süspansiyon sistemini oyuna taşıyacak ve bu mod, oyun içinde “X” tuşuna basıldığında aktif olacak. Bu özellikle ilgili bir haber, blogda yer alıyor.

İsveç tanklarına gelecek kuşatma modu, bir Reddit kullanıcısını etkilemiş olacak ki, hidro-prönömatik süspansiyon sistemini kullanan bir İngiliz tankının, FV4401 Contentious’un oyuna eklenmesini önermiş.

fv4401-3

İkinci Dünya Savaşından sonra Batılı ülkelerde, Rus IS-3 ve T-54 tankları en çok korkulan kara araçlarının başında geliyordu. Bu tankların ilerlemesini durdurabilecek ateş gücüne sahip, hafif ve hızlı hava indirme tank projeleri geliştirildi. Bu hava indirme tankları, tank avcılarının hafifleştirilmiş ve manevra kabiliyeti arttırılmış projelerini içeriyordu. Bu tanklardan birisi de 60’lı yılların başında İngilizler tarafından geliştirilen FV4401 Contentious tankıydı.

fv44012

FV4401 Contentious, prototipi üretilip test aşamasına kadar gelen ama askeri hizmete alınmayan bir tank. Tasarımında ve ilk testlerinde tankın iki mürettabı bulunsa da, yeni topun denenmesiyle birlikte üçüncü mürettebat üyesinin gerekli olduğuna karar verildi. Yeni topuyla birlikte tankta üç mürettebat yer alıyordu: komutan, sürücü ve yükleyici.

fv4401-4

Düşük profilli FV4401 Contentious’ın en güçlü özelliği Centurion tanklarında kullanılan QF 20 pounder bir topa sahip olmasıydı. FV 4401’de kullanılan QF 20 pounder topu otomatik yükleme mekanizmasına sahipti ve bu da tanka, IS-3 ve T-54 tanklarının ilerlemesini durdurabilecek gücü veriyordu. İlk testlerde QF 20 pounder topu kullanılsa da, daha sonradan bu top L7 105mm topuyla değiştirildi. Yeni topun otomatik yükleme özelliği olmadığı için yeni topla birlikte tanka yeni bir mürettebat eklendi: yükleyici.

fv4401-6

Topu dışında, FV 4401’i öne çıkaran özelliklerden biri de hidro-prönömatik süspansiyon sistemini kullanmasıydı. FV4401’in hidro-prönömatik süspansiyon sistemi, sınırlı bir top eğimine sahip tanka güç veriyor ve engebeli arazilerde atış kolaylığı sağlıyordu.

fv4401

Reddit’teki kullanıcının oyuna eklenmesini önerdiği FV4401 tankının tek prototipi, Wargaming’le işbirliği yapan Bovington müzesinde bulunuyor. World of Tanks oyununda, hali hazırda bir hava indirme tank avcısı bulunuyor. Oyunda 7. seviye avcı olarak yer alan Amerikan avcısı M56 Scorpion, Rus ilerlemesine karşı geliştirilen bir tank avcısıydı. Farklı ülkeler tarafından geliştirilen ve oyunda yer almayan benzer tank projeleri de var: Japonların Type 60 tankı, Almanların Versuchsträger 1-2 tankı ve alltaki fotoğrafta görünen Rusların 3.5 tonluk tankı ASU-57.

asu

FV4401 Contentious tankı oyuna gelir mi bilinmez, fakat oyuna eklemek için yerinde bir öneri olduğunu söyleyebilirim. İngilizlerin oyundaki tek premium avcısının AT 15A olduğunu düşünürsek hızlı bir premium tank avcısının İngilizlere yeni bir soluk getireceğini eklemek isterim.